Понеділок, Кві 6, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Як змінилися умови кредитування МФО на початку 2020 року?

П'ятниця, 6 березня 2020 року

Сьогодні мікрокредитування є однією з найдинамічніших сфер бізнесу в Україні. Завдяки лояльній політиці та впровадженню нових послуг в багатьох МФО в минулому році кількість виданих мікропозик збільшилася на 144%, а сам ринок зріс на 35% порівняно з 2018-м. Як змінилися умови онлайн-кредитування в 2020 році та які перспективи його подальшого розвитку?

мікрокредитування

Законодавчі нововведення

В жовтні 2019-го Президент України підписав закон про спліт, який має посилити контроль держави у сфері небанківського кредитування.

Згідно з його нормами, мікрофінансові компанії будуть підзвітні безпосередньо Нацбанку України і Національній комісії з фондового ринку та цінних паперів. НБУ зможе перевіряти, штрафувати, видавати та відбирати ліцензії у МФО. А Нацкомфінпослуг, яка раніше регулювала їх роботу, ліквідується.

кредит мфо

Щоб позичальникам було простіше впоратися з борговим навантаженням, введені обмеження розміру відсоткових ставок за мікрокредитами в залежності від строку:

  • до 90 днів — не більше 180% від основної суми;
  • від 90 днів до 1 року — до 100%;
  • від 1 року — не більше 60%.

З цією ж метою встановлені граничні строки кредитування. На погашення позики відводиться не менше 30 календарних днів. Якщо швидкий кредит оформлений на 180 днів, то сплачувати борг слід рівними частинами кожні 15 днів, а понад цей строк — кожні 30 днів.

Для клієнтів, які запізнюються з платежем, передбачені нові умови пролонгації. МФО більше не будуть встановлювати строк продовження договору на свій розсуд. В обов'язковому порядку для всіх компаній він складе не менше 180 днів.

Також мікрофінансові організації зобов'яжуть відкрито вказувати всі умови кредитування в рекламі, клієнтських договорах та на офіційних сайтах (реальні відсоткові ставки, штрафи за прострочення тощо).

За приховування інформації передбачені штрафні санкції аж до позбавлення ліцензій.

мікрокредитування

Перспективи розвитку ринку мікрокредитування

Творці закону передбачають, що нововведення підвищать рівень довіри споживачів до небанківського сектору. Від них постраждають лише недобросовісні мікрофінансові організації, які порушують законодавство. Швидше за все, більшість таких МФО припинить роботу вже до середини цього року.

Зате рейтинговим компаніям нові правила підуть на користь — вважають експерти. На сьогодні на 20 лідерів ринку припадає 87% всіх операцій.

Низькі ставки та лояльні умови обслуговування лише підвищать рівень їх популярності та дозволять розширити клієнтську базу.

А от в Асоціації фінансових компаній такого оптимізму не поділяють. Її представники говорять про те, що правила «спліта» здатні повністю знищити ринок мікрокредитування, оскільки ставлять МФО в нерівні умови конкуренції з банками.

Хай там що, онлайн-позики не втрачають свою актуальність серед споживачів. І для кожного п'ятого українця миттєвий кредит на карту залишається затребуваною послугою, а в деяких випадках — і єдиним порятунком.

Comments   

загрузка...