Субота, Гру 4, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Ленд-арт серед пісків і скель в Аль-Ула (ФОТО)

Понеділок, 12 жовтня 2020 року

У рамках проекту Desert X в регіоні Аль-Ула було розміщено різноманітні арт-об'єкти, покликані нагадати про багату історію цієї мальовничої місцевості. Серед незвичайних інсталяцій — батути-калюжі, гойдалки і поезія в скульптурі.

Метою виставки є діалог між митцями із Саудівської Аравії та інших країн, а також орієнтація на неповторний ландшафт і історичне значення Аль-Ули.

У цьому регіоні знаходиться багато пам'яток історії та культури, і чимало з них до недавнього часу було закрито для туристів. В Аль-Улі знаходиться стародавнє напівзруйноване пустельне місто, будинки в якому зведено з глини та каменю. Також тут зберігся комплекс вирізаних у скелях величних гробниць і система гідротехнічних споруд.

Попередній художній проект Desert X було представлено у Каліфорнії. Його учасники створюють роботи в напрямку ленд-арту і предметно-орієнтованого мистецтва, тобто розробляють скульптури або композиції спеціально для установки в якійсь певній місцевості.

У Саудівській Аравії подібна виставка проходить вперше. Вона експонуватиметься від січня до березня 2020 року.

Для багатьох участь у виставці була спірним моментом, а також викликала осуд у зв'язку із сумними подіями — вбивством у Стамбулі журналіста із Саудівської Аравії Джамаля Хашоггі. «Нам вистачило сміливості сказати "Так"», — пояснюють художники свою участь у проекті.

Інсталяції на Desert X поєднують у собі історію та сучасне бачення, спогади і погляд у майбутнє, поезію та реальність. Ось декілька з них:

Батути

Художниця Манал аль-Доваян (Manal Al Dowayan) представила для виставки композицію Now You See Me, Now You Don't («Ось ти бачиш мене, а ось вже й ні»). Вона символізує проблему нестачі води в пустельних регіонах і заснована на історії міста Аль-Ули. Колись на місці його заснування било безліч джерел — це був оазис у пустелі. Але поступово умови змінилися, і тепер навіть післядощові калюжі швидко висихають.

Інсталяція складається з різних за розміром батутів, вбудованих у піщаний ґрунт. У нічний час вони стають схожими на маленькі озера завдяки яскравому освітленню.

Синя скульптура

Проект художниці Літи Альбукерке (Lita Albuquerque) складається зі скульптури жіночої фігури, яка сидить у «позі лотоса», та піщаних пагорбів, забарвлених у такий же синій колір. Роботу засновано на вигаданій історії про майбутнього космонавта, жінку на ім'я Елізерія, яка покликана поширювати знання про зірки, астрономію та навігацію.

Інсталяція носить поетичну назву NAJMA (She Placed One Thousand Suns Over the Transparent Overlays of Space) — Наджма (Вона помістила тисячу сонць над прозорими шарами простору).

Річка з контейнерів

Glimpses of the Past («Проблиски минулого») — скульптурна композиція художниці Захри аль-Гамді (Zahrah Al Ghamdi). Вона є символом торгових шляхів, які пролягали тут у давнину, і сільськогосподарського багатства регіону. «Річку» було складено з безлічі жерстяних контейнерів, наповнених піском різних відтінків.

«Всесвіт міг стиснутися, але культурні стіни залишаються», — говорить художниця.

Тунель

Лаконічна скульптура від художника Насера ​​аль-Салема (Nasser Al Salem) являє собою «прохід, що з'єднує минуле й сьогодення». Окружність утворено каліграфічним написанням фрази Amma Qabl, що приблизно перекладається як «що передує».

Браслет

Художниця Шерін Гіргіс (Sherin Guirguis) розмістила в ущелині між скель об'єкт під назвою Kholkhal Aliaa, створений у формі кільця, яке ніби зависло на великій висоті. Воно повторює форму ніжно́го браслета бедуїнів, який Шерін колись подарувала її мати.

Прихисток

Споруда A Concise Passage («Вузький прохід») від художника Рашеда аль-Шашая (Rashed AlShashai) нагадує про те, як у давнину мандрівники знаходили прихисток серед скелястих утворень Аль-Ули. Вона складена із пластикових піддонів та поєднує у собі два різних символи: древності (бо утворює піраміду) і сучасності (зроблена із предметів, які сьогодні використовуються для перевезення вантажів).

Каменепад

Композиція Falling Stones Garden («Сад падаючих каменів») складається з більш ніж 300 фігур. Хоча кольори об'єктів досить яскраві, насправді вони повторюють різноманітні відтінки, які можна знайти в каменях і навколишньому пейзажі, якщо уважно до них придивитися.

На створення цієї роботи художника Мохаммеда Ахмеда Ібрагіма (Mohammed Ahmed Ibrahim) надихнули уламки, що лежать біля підніжжя скель із піщанику.

Караван

Художник Надім Карам (Nadim Karam) створив серію скульптур, яку назвав On Parade («На параді»). Плоскі фігури зображають різноманітність місцевої флори і фауни та вишикувалися так, що звіддаля або з висоти їх можна сприйняти за мандрівний караван.

Трубопровід

Об'єкт Steel Rings («Сталеві кільця») від художника Райане Табета (Rayyane Tabet) присвячено історії Трансаравійского нафтопроводу, який застарів і нині не використовується, але відіграв велику роль у розвитку світової нафтової торгівлі.

Сигароподібний об'єкт

Художниця Гізела Колон (Gisela Colon) представила на виставці скульптуру The Future is Now («Майбутнє — це зараз») із серії Parabolic Monolith («Параболічний моноліт»).

Об'єкт символізує енергію Землі та космосу, яка пронизує все видиме й невидиме. Хоча його форма футуристична, вона нагадує також давні культурні артефакти.

Букви

Робота художника ель-Сіда (eL Seed) під назвою Mirage («Міраж») являє собою скульптуру в пастельних тонах, сформовану з лежачих букв. Фразу для композиції взято з вірша, у якому арабський поет звертається до своєї коханої.

Гойдалки

Інтерактивна композиція One Two Three Swing! («Один, два, три, гойдай!») від групи художників Superflex складається з декількох гойдалок і опор. Творці розглядають її як алегорію на коливання курсу в сучасній економіці і пропонують використовувати енергію розгойдування для гри і «польоту». Гойдалки тримісні, і це натякає на той факт, що для того, аби рухатися, потрібна узгодженість зусиль.

Читайте далі:

Танцювальний колектив майстерно відтворює культуру Стародавнього Китаю

Літаюча тарілка на дереві та інші несподівані проекти шведського архітектора

Покинуті замки-близнюки в місті «під копірку»: сучасна Туреччина

Піщані дюни «спілкуються» між собою, з'ясували вчені

Comments   

загрузка...