• Робимо зольне мило — натуральний мийний засіб

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    П'ятниця, 2 грудня 2016 року

​Зольне мило на основі лугу — найбезпечніший і відомий з давніх часів мийний засіб. Натуральні компоненти, додані в таке мило, пом'якшують його і роблять придатним як для використання в побуті, так і для особистої гігієни. Дізнаємось, як приготувати мило із золи в домашніх умовах.

Основа зольного мила — це водний настій золи, званий лугом. Цей настій має сильнолужну реакцію і містить карбонати натрію і калію. У давнину цей настій використовувався замість звичного мила для прання та миття.

Як приготувати луг

Існує 2 способи: гарячий і холодний.

Гарячий спосіб: в ємність на 5 л покласти 12 ст.л. (близько 4 жмень) золи і залити 2,5 л води. Кип'ятити на невеликому вогні, перемішуючи. Вода буде поступово випаровуватися. Дати настоятися протягом 8—10 год. Попіл осяде на дно, а знежирений рідкий луг залишиться вгорі. Його акуратно злити. В результаті повинно вийти близько 1,5 л лугу.

Холодний спосіб: у скляну банку на 3/4 об'єму покласти золи і додати 1/4 води. Протягом першої доби регулярно перемішувати. На другу і третю добу не чіпати. Після цього обережно перелити в чисту банку через фільтр.

Як використовувати луг

  • для миття волосся і особистої гігієни можна використовувати луг, приготований простішим способом. Для цього воду пропустити через одну порцію золи. Такий луг має несильну концентрацію і не сушить шкіру.
  • для миття посуду можна застосовувати рецепт, наведений вище, але посиленої концентрації. Для цього одну частину води пропустити через кілька нових порцій золи. Вийде міцний і густий луг.
  • для прання і прибирання підійде луг, приготований за холодним способом.

Під час прання та прибирання використовується концентрований луг, тому він може підсушувати шкіру. За бажанням можна користуватися рукавичками або іншими засобами для захисту шкіри.

Цікаво: концентрація лугу залежить і від того, із золи якої рослини він був приготовлений. Наприклад, у золі соняшнику міститься найбільше карбонатів калію — 30—35%, в золі берези — 12%, в соломі гречки — 35%.

Як зберігати приготований луг?

Зберігати луг найкраще у скляній ємності. Він роз'їдає пластикові банки, які з часом почнуть підтікати.

Зольне мило — натуральний засіб для миття

Більш зручний спосіб використання лугу — це мило на його основі. Технологія приготування зольного мила збереглася до наших днів. Для приготування мила з золи знадобиться ємність типу каструлі. Важлива умова: вона не повинна бути алюмінієвою!

Інгредієнти зольного мила:

  • 2 частини концентрованого лугу (приготованого гарячим способом, див. вище);
  • 1 частина перетопленого свинячого жиру;
  • кухонна сіль (точна кількість залежить від багатьох факторів, зокрема і від концентрації лугу).

Приготування зольного мила

1. Свинячий жир додати в луг і повільно нагріти на вогні. Коли почнеться процес омилення, спочатку рідина буде молочного кольору, потім розчин посвітлішає. Поступово жир з поверхні перетвориться на емульсію, і маса загусне.

2. Щоб продовжувати процес омилення, додавайте луг частинами по 100 г. Поступово маса стане прозорою. Масу обов'язково регулярно перемішувати. Піну, яка утворюється, краще знімати.

3. Коли маса почне густіти, утворюється так званий мильний клей, за консистенцією схожий на густий кисіль. З лопатки така маса буде стікати не краплями, як емульсія, а цівкою.

4. Коли мильний клей готовий, потрібно зробити відсілювання. Трохи зменшити вогонь і першу порцію солі розкидати по поверхні і перемішувати, не торкаючись дна. Потроху продовжувати додавати сіль, поки маса не стане схожою на сир і не спливе.

5. Зняти з вогню, залишити ємність на ніч для відшаровування соляного розчину.

6. Обережно розділити мило і розсіл, після чого додати нову порцію лугу у співвідношенні 1:1. І повторити процес. Друге варіння буде швидшим.

7. На цей раз продовжувати відсілювання доти, поки мило не спливе. При цьому сироподібної маси не буде, замість неї вийде просто густа маса. Для її відстоювання досить 1,5—2 год. За допомогою друшляка, застеленого тканиною, профільтрувати масу. Мило і розсіл розділяться.

8. Масу залишити на 1,5—2 год, а потім розкласти у форми на добу, після чого вийняти і просушити.

Чим більше процесів варіння-відсілювання пройшло мило, тим воно якісніше. Для поліпшення властивостей мила його можна розтопити і додати улюблені базові або ефірні олії: наприклад, оливкову і лавандову.

За матеріалами: Lyubovm.

Дивіться добірку рецептів домашніх екозасобів для прання, прибирання та гігієни.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...