• Прогулянка в лісі здатна зцілювати від депресії та стресу — вчені

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Вівторок, 13 вересня 2016 року

Прогулянка в лісі — це найкращий засіб від стресу, вважає багато фахівців. Але як і чому «лісові ванни» впливають на нас? І як міському жителю відчути ефективність лісотерапіі?

В останні роки лісотерапія та «лісові ванни» стали настільки популярними, що багато фахівців говорить про прогулянки в лісі як про найефективніші і найбезпечніші ліки проти стресу.

Лісотерапія та «лісові ванни»: передумови виникнення

Втім, було б невірно назвати цілющу силу лісу відкриттям нашого часу. Коріння цієї методики приховані у давніх східних практиках, в тому числі, буддизмі. Але в наш час люди як ніколи відчувають відірваність від природи: половина населення планети проживає в міських умовах. В такому випадку відірваність від природи робить майже неможливою звичну прогулянку на свіжому повітрі. Все це викликає стрес, постійний поспіх і почуття дисгармонії.

Другий фактор — це «наслідки» високих технологій. Як свідчать дані дослідження, проведеного Kleiner Perkins, в середньому американці проводять близько 10 год за екраном телевізора, комп'ютера або гаджета. Ще більш тривожні показники зафіксовані в Китаї, Індонезії, Австралії, Новій Зеландії та на Філіппінах. Чи не стаємо ми рабами технологій?

Вперше з проблемою стресу, викликаного неможливістю вирватися на природу, зіткнулися японці. І це не випадково: близько 93% населення Японії живуть саме в містах. У 1982 році управління лісового господарства Японії запропонувало «сінрін-йоку», що в перекладі означає «лісові ванни» — прогулянки в лісі у якості засобу для профілактики захворювань.

За словами Цин Лі, викладача Японської медичної школи в Токіо і голови Японського товариства лісової медицини, за останнє десятиліття уряд Японії вклав у дослідження цієї сфери понад $10 млн.

Але Японія — не єдина країна, що досліджує і застосовує лісотерапію. Ідею про те, що ліс може стати хорошим помічником у профілактиці захворювань, підтримують фахівці Кореї, Фінляндії, США. Протягом найближчих 2 років лісова служба Кореї планує облаштувати 34 громадських цілющих лісів і відкрити 2 центри лісотерапіі. А уряд Фінляндії спонсорує спеціальну робочу групу, що досліджує роль лісу в медицині.

Як «лісові ванни» зцілюють нас?

Як би там не було, ліс давно вважається найкращим місцем для того, щоб упорядкувати свої думки.

Амос Кліффорд, в минулому — провідник по дикій місцевості, заснував у 2012 році Асоціацію природної та лісової терапії і створив групу лісотерапіі. Його мета — показати ефективність «лісових ванн» як нового способу профілактики захворювань.

Під терміном «лісові ванни» мається на увазі сприйняття атмосфери лісу усіма п'ятьма органами почуттів: зором, нюхом, дотиком, смаком, слухом.

«Відмінність цього способу від інших форм залучення до природи — наприклад, від піших походів, — полягає в тому, що лісові ванни ближче до споглядальних практик», — говорить Амос Кліффорд.

Разом з групою з 6—15 чоловік Амос виходить на прогулянку лісом в окрузі Сонома, неподалік від Сан-Франциско у штаті Каліфорнія. Прогулянка може тривати протягом трьох годин, за цей час група проходить до 1 км.

Мета лісових ванн — уповільнити хід думок і процесів в організмі. Сучасним людям непросто забути про електроніку, що є поруч із нами, але це також важливо під час терапевтичної прогулянки. Тому використання техніки зовсім не заохочується, але й не забороняється.

Під час прогулянки Кліффорд задає учасникам ряд питань, які допомагають їм «перемикнутися». Наприклад, чи чуєте ви шум вітру на верхівках дерев? Чим пахне сира земля? Яка на дотик деревна кора?

Коли людина занурюється в атмосферу лісу, відбувається «перезавантаження» нервової системи, в організмі запускається механізм зцілення. Перебування в лісі відчутно впливає на організм людини: стабілізується артеріальний тиск, проходить депресія, відчувається прилив енергії.

Наукові дослідження підтверджують користь лісотерапіі

У 2015 році наукові співробітники Стенфордського університету (США) провели дослідження, яке підтвердило користь «лісових ванн». Було встановлено, що прогулянка в парку сприяє зниженню притоку крові до ділянки головного мозку, який відповідає за генерування важких і нав'язливих думок — стану, який дуже часто зустрічається у міських жителів.

Аналогічні дослідження показали, що люди, які мають можливість регулярно виходити на природу і гуляти серед зелені, значно менше схильні до депресій і мають більш високий рівень концентрації уваги.

Вчені з Японії встановили, що тривале перебування в лісі сприяє поліпшенню розумової енергії, бадьорить, знижує рівень кортизолу — гормону стресу. Саме в лісі нервова система людини функціонує оптимальним чином. А ефект від прогулянки в лісі приблизно такий же, як від природної ароматерапії. І це не випадково: всі рослини, і дерева зокрема, виділяють біологічно активні ароматичні речовини — фітонциди. На думку японських вчених, саме фітонциди зміцнюють т.зв. природні «клітини-кілери», які захищають нас від захворювань.

За матеріалами bbc.

Дізнайтеся, які 12 простих речей допоможуть відчути себе щасливіше.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...