Субота, Жов 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чому ми хворіємо у відпустці — невезіння чи загадковий синдром?

П'ятниця, 31 липня 2020 року

Часто буває, що перші дні відпустки несподівано затьмарюються захворюванням — грип або застуда можуть порушити всі плани. Що це — просто невезіння або щось інше? Існує кілька версій і пояснень того, чому ми хворіємо у відпустці.

Чому ми хворіємо у відпустці — невезіння чи загадковий синдром? Фото: john hayato/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0
Ви поспішаєте перед відпусткою закінчити всі справи на роботі, і як тільки все готово — підхоплюєте грип або застуду... Знайома ситуація, чи не так? Цікаво, що пора року і вид майбутнього відпочинку не мають значення: це може бути як взимку, так і влітку, під час тривалих або коротких поїздок або навіть під час відпочинку вдома. Багато хто стикався з подібним феноменом, називає це просто невдачею або збігом обставин. Але у дослідників є кілька теорій щодо того, чому ми стаємо вразливішими для застуди з приходом відпустки.

Перша теорія — це так званий «синдром вільного часу», який описали голландські психологи Ед Вінгерхутс і Меейк ван Хіджджевурт. Хоча «синдром вільного часу» поки не описано в медичній літературі і щодо нього не проводилося великого систематичного дослідження, було зафіксовано чимало випадків, які доводять існування цього синдрому.

Фото: Huong Chi/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0
Для збору статистики вчені опитали понад 1800 чоловіків і жінок, які зазнавали великих навантажень на роботі. На питання про те, чи страждають вони, на їхню думку, від «синдрому вільного часу», ствердно відповіли близько 3,2% респондентів: вони скаржилися на головний біль, нудоту, втому, головний і м'язовий біль. Ці люди також виявлялися більш схильними до захворювання на грип або застуду.

Чому виникає «синдром вільного часу»?

За припущеннями, існує 2 причини виникнення цього синдрому.

Перша причина в тому, що, як тільки з'являється можливість відпочити і розслабитися, в організмі виникає дисбаланс через гормони стресу. Гормони стресу допомагають активізуватися, наприклад, під час виконання термінової роботи («завантаження» перед відпусткою). Завдяки адреналіну ми можемо впоратися зі стресом, він зміцнює нашу імунну систему й організм може протистояти інфекціям. Крім адреналіну, виробляється і кортизол, але він шкодить імунній системі.

За щоденної напруженої роботи наш організм пристосовується до стресу. Але під час різкого переходу від зайнятості до відпочинку організм розслабляється і зменшує свій опір, він стає більш вразливим до інфекцій.

Фото: Julie Falk/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0
Особливо яскраво це проявляється у тих, для кого характерний перфекціонізм (прагнення до досконалості). Ці люди мають надмірно розвинене почуття відповідальності, прагнення завжди бути першими. Коли вони перебувають у робочому середовищі — їхній імунітет працює краще.

Друга причина — «синдром вільного часу» з'являється через напруження, яке виникає в подорожі. Перельоти або далекі поїздки дуже стомлюють. Плюс до цього, перебування в замкнутому просторі, в близькому контакті зі збудниками інфекцій і низька вологість повітря — все це значно підвищує ризик захворювання.

Але через брак досліджень у цій області, поки неможливо встановити найімовірнішу причину виникнення «синдрому вільного часу». А можливо, цих причин кілька.

Відомо, що цей синдром зустрічається не так часто, і з віком наш організм стає більш стійким до хвороб. І ми вже маємо меншу ймовірність захворіти на застуду, зокрема і під час відпустки. А поки Ед Вінгерхутс і його колеги шукають й інші пояснення «синдрому вільного часу».

За ще однією версією, для когось хвороба — «зручний» привід, щоб перервати невдалу відпустку.

Фото: Chris Hutchins/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

«Синдром вільного часу»: лікувати або змиритися?

«Синдром вільного часу» не отримав офіційного визнання і є новим поняттям у медицині. З цієї причини не існує і спеціального лікування. Все, що можуть порекомендувати фахівці, — це фізичні вправи для зняття стресу, знаходження цікавого та корисного для себе заняття чи повернення до роботи.

За матеріалами: bbc.co.uk, 2-news.ru.

Дізнайтеся, які прості речі допоможуть відчути себе щасливішим.

Comments   

загрузка...