Четвер, Тра 19, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Чим торгують на електронних торгах?

Середа, 23 лютого 2022 року

У 2016 році проведення тендерів через систему Prozorro стало обов’язковим для всіх державних замовників. Це дозволило викорінити корупцію в секторі держзакупівель та припинити розкрадання бюджету України.

Зараз система Prozorro надає можливість вигідно продавати та покупати різні товари не тільки юридичним, а й фізичним особам. Відкривати аукціони та брати в них участь можуть будь-які компанії, навіть комерційні. Тому особливості процесу та чим торгують на електронних торгах, будуть цікаві кожному українцю.

биржа

Що продають на онлайн-аукціонах?

Не існує великих обмежень на групи товарів та послуг, які можна продавати на електронних торгах. Частіше за все тендери відкриваються на придбання:

  • електроенергії;
  • нафтопродуктів;
  • одягу та текстилю;
  • харчових продуктів;
  • послуг будівельних компаній;
  • природних ресурсів (вугілля, газ, деревина);
  • нерухомого майна компаній, що стали банкрутами;
  • товарів медичної сфери (ліки, професійне устаткування, меблі);
  • послуг компаній, що працюють в області транспорту або охорони.

Цей перелік постійно збільшується, адже електронні тендери регулярно відкривають тисячі компаній. Кожен лот перед публікацією на аукціоні проходить певну документальну перевірку. Також продавець підписує з ресурсом, що організовує торги, договір і вносить грошовий збір. Якщо учасник порушить правила біржі, наприклад, не доставить товар покупцю або надасть сировину, яка не відповідає заявленому рівню якості, він повинен буде заплатити штраф.

За усіма етапами відкриття та закриття тендеру завжди спостерігає кваліфікований юрист, а також суспільство. Тому учасники таких аукціонів є захищеними від корупції та інших видів шахрайства.

Зверніть увагу – усі тендери проводяться в державній системі Prozorro. Але, щоб відкрити аукціон чи взяти в ньому участь, необхідно зареєструватися на певному акредитованому майданчику. Саме цей ресурс займається організацією торгів та синхронізує свою роботу з системою Prozorro. Один з таких акредитованих сайтів – Українська універсальна біржа, більш детально ознайомитися можна за посиланням https://www.uub.com.ua/rus/prozorro/perspektivni-rinki/zemelni-dilyanki/.

торги

Як працюють торги?

В залежності від предмета купівлі/продажу розрізняють декілька видів аукціонів. Є тендери, які задовольняють державні та міські потреби. Наприклад, національний університет може відкрити аукціон на закупівлю меблів для декількох аудиторій. Учасники цієї події будуть пропонувати продукцію за власними цінами. Система Прозорро проаналізує усі ставки та обере найнижчу. Після цього університет буде зобов’язаний закупити меблі саме у переможця аукціону. Таким чином унеможливлюється придбання товару за навмисно завищеною ціною.

Окремо можна виділити торги, на яких реалізується майно компаній-банкрутів або підприємств-боржників. На таких тендерах ціни на товар завжди максимально вигідні.

Іще один вид аукціонів – реалізація арештованого та вилученого майна. Тут за найнижчими цінами продають конфісковані автомобілі, земельні ділянки, будинки тощо.

Також розрізняють тендери, відкриті на замовлення комерційних організацій. Вони проводяться по такому ж принципу, як й усі інші аукціони.