Четвер, Тра 19, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Що таке родючість ґрунту та які бувають види родючості

Неділя, 13 лютого 2022 року

Родючістю називають здатність ґрунту забезпечувати рослини поживними речовинами, яка необхідна йому для повноцінного зростання та плодоношення. Але це відносне поняття, оскільки різні культури мають і різні вимоги до складу і якості ґрунту. Якщо у вас є невелика дачна ділянка, на якій росте пара десятків кущів картоплі, то сильно переживати про родючість ґрунту вам не варто. Але якщо йдеться про вирощування рослин у великих масштабах, то тут родючість земель стає надзвичайно важливою. Спроба вирощувати культури на непридатних для цього територіях гарантовано призведе до збитків.

поле

Як оцінити родючість ґрунту

Для цього потрібно зробити аналіз ґрунту, за результатами якого і буде оцінено те, наскільки добре підходить ґрунт на ділянці для вирощування конкретної культури. Такими аналізами займається лабораторія "АгроХімАналіз". Фермер завжди може звернутися до цієї лабораторії, якщо йому потрібно буде отримати точні дані про стан ґрунту на своїх ділянках.

аналіз грунту

Види родючості

Природна родючість ґрунту формується без втручання людини. У ґрунті розкладається органіка, збагачуючи її поживними речовинами, і відбуваються інші складні процеси — все це обумовлює природну родючість. Але воно може бути тільки у цілинних земель, які ніколи не піддавалися будь-якій обробці руками людини.

Штучна родючість створюється, коли за обробку землі береться людина. Для цього землі:

  • осушуються;
  • орються;
  • піддаються обробці від бур'янів та шкідників;
  • удобрюються.

Саме завдяки таким заходам вдається пристосувати для сільського господарства ті землі, які раніше були погано придатними для вирощування культурних рослин або взагалі непридатними.

Потенційна родючість показує, якою мірою ґрунт може задовольнити потреби рослин для отримання максимально рясного врожаю. Це можливості ґрунту на цей момент часу, які поки що не використовуються людиною. А ефективна родючість є частиною потенційної, яку можна реалізувати у процесі вирощування рослин та втілити у зібраному врожаї.

Треба сказати, що сьогодні можливості ґрунту використовуються людиною не повністю. Ще є куди прагнути, адже потенційно культури можуть давати більші врожаї, ніж нам вдається отримувати зараз. І тому сучасне сільське господарство є ще далеким від досконалості.