• Доброчесний імператор Яо — легенди про зародження китайської цивілізації

  • Понеділок, 14 листопада 2016 року

Це третя стаття із серії публікацій «Великої Епохи», які знайомлять нас з традиційною китайською культурою, а також основами китайської цивілізації. Історія Китаю показує, як ключові фігури допомогли у становленні божественної культури Китаю. У цій статті розповідається про легендарного імператора Яо.

Народження імператора Яо

Після того, як були створені Всесвіт і людство, за китайськими легендами, з'явилися видатні правителі Яо, Шунь і Великий Юй.

Матір'ю Яо стала Цин Ду, наложниця імператора Ку. За «бамбуковим літописом» — легендарним хроніками Китаю династії Хань, Цин Ду народила Яо після зустрічі з драконом, який показав їй зображення її майбутнього сина. Вагітність її була незвичайною: Яо провів в утробі матері 14 місяців.

Народженого хлопчика назвали Фан Сюнь, і тільки після смерті його прозвали Яо.

Ще з малих років Яо демонстрував незвичайні здібності. У 13 років його призначили керувати містом Тао. Два роки по тому він був призначений на посаду губернатора округу Тан, і одночасно допомагав своєму братові у справах держави.

Царювання Чжі

В останні роки імператор Ку захопився передбаченнями і визначив, що четверо з його синів підходять, щоб стати спадкоємцями його престолу. Після цього, старший син Чжі був удостоєний честі коронації і став новим імператором після смерті Ку.

Однак правління Чжи не було хорошим. Всі три міністри, яких він поставив очолювати уряд, промисел і природні ресурси, були вкрай нахабними й корумпованими. Вони зіпсували традиції й існуючий порядок і привели до того, що Чжі став жити заради плотських задоволень. Він став байдужий до своїх імператорських обов'язків і віддалився від справ управління країною.

Згодом землю стали спустошувати стихійні лиха, через що постраждав простий народ. Люди сказали імператору, що його правління відхилилося від Дао. Незабаром в окрузі Дуньі спалахнуло повстання, і, щоб придушити його, послали Яо.

У текстах «Хуайнань-цзи» — китайському філософському трактаті, написаному в другому столітті до н.е., говориться про шість монстрів, які мучили людей за часів правління Яо: звір-людожер; людиноподібна істота з довгими іклами, що пожирає людей; видра з дев´ятьма головами, що має здатність вивергати воду і вогонь; грізний птах з обличчям людини; жахливий двоголовий кабан і величезний змій.

У відомому оповіданні про географію і культуру «Класика гір і морів» описується, як божественний імператор Цзюнь відправив небесного воїна Хоу І допомогти людям пережити ці жахливі лиха.

За наказом імператора Яо, Хоу І вбив шість монстрів, які приносили людям багато страждань.

Яо успадковує трон за божественним повелінням

З плином часу стало очевидно, що Яо має більшу чесноту, ніж його старший брат Чжі. Правителі чотирьох напрямків також висловили свою підтримку йому, тому після дев'яти років правління імператор Чжі видав указ про своє зречення від престолу на користь свого брата Яо.

У легендах говориться, що перш, ніж Яо зійшов на престол, йому приснився сон, в якому синій дракон підніс його до вершини гори Тай. Там за небесними вратами він побачив багате і прекрасне божественне місто.

Ставши імператором, Яо відразу зробив місто Піньян столицею країни. Для того, щоб підтримати свою владу, він шукав таланти серед простих людей і намагався надати їм можливість висловлювати свою думку, щоб зрозуміти проблеми народу.

Крім того, новий імператор відвідав чотирьох печерників, що удосконалювались на горі Гунше. Привітавши їх, він зі скромністю учня до вчителя попросив дати йому кілька настанов.

Правління Яо

Зійшовши на престол, Яо прислухався до думок людей. Він розділив Китай на дев'ять провінцій і часто подорожував ними. Під час управління країною Яо звертався за порадою і допомогою до правителів чотирьох напрямків. На міських воротах він встановив дерев'яні дощечки, на яких звичайні люди вільно могли написати про недоліки правління імператора.

У трактатах «Ши Цзі» династії Хань історик Сима Цянь похвалив імператора Яо за його гідність: «Його чеснота і характер були настільки ж широкі, як небеса; його мудрість схожа на мудрість Богів. Наблизитися до нього — немов наблизитися до Сонця, світло якого висвітлює цілий світ, а здалека він схожий на рожеві хмари. Він багатий, але не владний. Благородний, але не зарозумілий. Він з добротою і гідністю ставився до людей. Його серце було наповнене думками про простий народ, він навчив людей з добротою ставитися один до одного і приніс гармонію в їх серця».

У віршах часів Яо імператора вихваляють так: «Його доброта широка як небеса, мудрість, рівна Богам; так само, як сонце зігріває серце, а хмари покривають землю, так і його чеснота яскраво сяє, і весь світ радіє йому».

Ще один трактат династії Хань «Сад легенд» посилається на слова Яо: «Якщо у країні є хоч одна голодна людина, то це моя вина», — так імператор Яо турбувався про своїх підданих.

Хоу І збиває дев'ять сонць

Воїн Хоу І — найвідоміший воїн у китайському фольклорі, погасив дев'ять з десяти сонць, які обпалювали Землю.

У писаннях говорилося, що появі дев'яти сонць передував ряд лиховісних ознак, в тому числі поява змієподібного монстра з шістьма ногами і чотирма крилами.

Незабаром після цього почалася посуха, і в один день люди, прокинувшись, побачили на небі чотири сонця. Люди зрозуміли, що три з них є демонами. І тоді імператор Яо наказав Хоу І використовувати свою силу, щоб знищити їх.

Хоу І не хотів вчинити злочин і задавався питанням, як відрізнити справжню зірку. «Справжнє сонце не може бути збито», — заспокоїв його імператор Яо.

Але незабаром на небі з'явилося ще шість сонць, і, попри стрільбу з лука, жодна зі стріл Хоу І не вразила їх.

У книзі «Класика Гір і Морів» говориться, що у небесного імператора Цзюня було десять синів, які стали десятьма сонцями, які проживають за межами східних морів. І настало лихо тому, що всі вони вирішили з'явитися на небі одночасно, а не по черзі. Їх поява висушила річки, рослини засохли. Земля горіла під ногами, а повітрям стало важко дихати.

Бачачи, як сильно переживає імператор Яо, один із міністрів запропонував йому утриматися від м'яса і вина, принести жертви богам, а також щиро молитися небу, землі і предкам.

«У Хоу І можуть бути свої божественні стріли, але чи зможе він вразити ними ціль — залежить від благочестя государя», — сказав міністр.

Яо послухався поради і, чисто вимившись, постився протягом трьох днів. У той же час, він зробив дари Небу і Землі, а Хоу відправився в гори Куньлунь, де молився Небесам і благав сонця пощадити Землю.

Однак жодне з сонць не зрушило з місця, і тоді Хоу І змушений був дістати свій лук. Він збив дев'ять сонць і нестерпна спека спала.

За матеріалами: TheEpochTimes.com.

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...