• Як намагались убити першого імператора Китаю

  • Середа, 20 травня 2015 року

Всі знають, що Китай англійською мовою звучить як China, але мало хто знає, з чим пов'язана ця назва. У її основі лежить історія про правителя царства Цінь, більш відомого за його роль завойовника і першого імператора Китаю під ім'ям Цінь Шихуан. У цій статті ми розповімо про останнього і найбільш знаменитого із найманих убивць в літописах Сима Цєна* — Цзін Ке, який вчинив спробу і майже досяг успіху у вбивстві правителя царства Цінь.

П'ять століть династії Східна Чжоу закінчилися періодом Міжцарської війни — часом, який характеризувався правлінням жорстоких державних діячів і кривавими військовими кампаніями за участю сотень тисяч людей.

До кінця 3 століття до нашої ери західнокитайське царство Цінь на чолі з його жорстоким царем Ін Чженом (пізніше він став відомий під ім'ям Цінь Шихуан) являло собою нестримну військову машину. Він зміг здобути серію швидких перемог, які в кінцевому рахунку усунули останні перешкоди, які заважали володарювати «над усім під небесами», тобто іншими шістьма царствами, що становили феодальний Китай.

Принц Дань вербує Цзін Ке

Однією з таких перешкод було північно-східне царство Янь, розташоване приблизно навколо сучасного Пекіна. Його правитель, принц Дань Яньський, бачив загрозу, що насувається з боку Цінь, і знав, що йому потрібно виправити становище. Для цього він знайшов двох осіб: побіжного ціньського генерала Фань Уцзі, сім'я якого була страчена за те, що він зрадив ціньського царя; і Цзін Ке.

Цзін Ке був ученим і фехтувальником родом із царства Вей. Вей було однією з безлічі земель, які Цінь поглинула, і у Цзін Ке не було іншого вибору, окрім як бігти в царство Янь, чиє становище було ненадійним через загрозу вторгнення.

Принц Дань був у розпачі, так само, як і решта правителів незалежних царств. Він думав, що, можливо, якщо царство Цінь втратить свою голову, то весь режим, побудований на тотальному страху і незгасальній відданості до свого правителя, захитається або навіть упаде, що врятувало б Янь та інші царства від вірної загибелі.

Принц Яньський вдався до послуг Цзін Ке, і той почав планувати свою зловісну місію.

Генерал Фань Уцзі жертвує свою голову для місії Цзін Ке

Цзін Ке потрібно було знайти спосіб потрапити до ціньського царя і покінчити з ним. Не тільки гостей і послів ретельно обшукували на предмет будь-якої зброї, перш ніж їм давали дозвіл увійти в зону, що оточувала трон Ін Чжена, але навіть особистим охоронцям царя було суворо наказано не наближатися до цієї зони з будь-якого роду зброєю.

На щастя, Ін Чжен все ще зустрічався з дипломатами, особливо, коли ті приїжджали з дарами. Крім того, він прагнув того, щоб його вороги були знищені, і не важливо, чи живуть вони в межах або за межами його кордонів. Перебіжчик Фань Уцзі не був тому винятком.

З часу загибелі сім'ї генерала Фаня почуття ненависті до ціньського тирану повністю поглинуло його думки. Воно було настільки велике, що навіть перевершило його волю до життя. Тому, коли Цзін Ке запропонував Фаню перерізати собі горло, щоб його голову можна було піднести Ін Чженю в якості подарунка, і щоб Цзін Ке мав можливість наблизитися і вбити ціньського правителя, генерал майже відразу ж погодився.

Але однієї лише голови зрадника було недостатньо. Де б Цзін Ке сховав свою зброю? Принц Яньський допоміг йому з цим. У нього була карта-сувій, на якій був накиданий ряд прикордонних територій, які нібито повинні були бути передані царству Цінь як данина в обмін на поліпшення відносин. У згорнутому вигляді сувій був ідеальним місцем для того, аби заховати там невеликий кинджал — такий гострий, що навіть після простого легкого ковзання його по шкірі він міг проникнути в плоть. Кинджал покрили сильною отрутою.

У царство Цінь були відправлені гінці. І коли вони прибули, то ціньського царя повідомили про «новину»: принц Дань Яньський хоче укласти мир і готовий довести це, пред'явивши голову віроломного Фаня Уцзі і поступившись ділянкою землі.

Цар Ін Чжен прийняв цю пропозицію, і Цзін Ке рушив на захід. Коли він їхав, то проспівав слова «Вітри дують, річки замерзають. Герой пускається в брід, аби ніколи не повернутися!»

Поєдинок при ціньському дворі

У палаці Цінь Цзін Ке піднявся на поміст, на якому стояв царський трон Ін Чжена. Поки все йшло добре: при вбивці не знайшли зброї. Цар встав і переконався, що голова, яку Цзін Ке приніс, дійсно належала покійному генералу Фаню.

Наступною була карта.

Цзін Ке став розгортати бамбуковий сувій і, коли дійшов до кінця, то однією рукою схопив захований клинок, а іншою потягнувся до руки царя, щоб притягти того на відстань, де його зміг би дістати кинджал.

Цзін Ке схопився за шовкові рукави Ін Чжена. Ті розірвалися, і вражений цар відскочив.

Переляканий до смерті цар не збагнув віддати наказ, який би дозволив його солдатам зайти на поміст. Ніхто в палаці не наважився нічого зробити.

Вбивця і тиран зіграли коротку смертельну гру в кішки-мишки, яка закінчилася лише тоді, коли, порушивши накази, царський лікар кинув у Цзін Ке сумку з ліками. Коли вбивця забарився, знизу царю крикнули, щоб він витягнув свій меч, який досі марно висів у піхвах, поки правитель тікав і ухилявся.

Після того як Ін Чжен оголив свій меч, до нього повернулося самовладання, і він завдав Цзін Ке удар, покалічивши його. Цзін Ке кинув у царя кинджал, але промахнувся. Тихо розсміявшись, він прийняв свою поразку.

Прийшовши до тями, майбутній імператор Китаю в люті завдав Цзін Ке вісім ударів мечем, перш ніж знову вклав його в піхви.

Провал Цзін Ке був передвісником загибелі для царства Янь та інших царств, які намагалися вистояти перед пануванням Цінь. Їхніх правителів обдурили, підкупили і розділили, і шість царств ховали голову в пісок, поки не виявилося занадто пізно. У 221 році до нашої ери царство Цінь завоювало весь Китай, і тиран Ін Чжен став називатися Цінь Ши Хуан-ді — першим імператором Цінь.

Від назви династії Цінь, як вважається, походить назва China — китайські купці, які торгували на шовковому шляху і подорожували в Римську імперію, найімовірніше, називали себе ціньцями. Цю назву «Цінь» римляни записували як «Cina», і з часом це трансформувалося в «China».

Режим Цінь проіснував лише 15 років — до свого розпаду і приходу йому на зміну блискучої династії Хань. Наступні покоління пам'ятають Цзін Ке як безстрашну віддану людину, яка піднялася проти деспотичного першого імператора і спробувала виконати свій обов'язок.

Лео Тімм, Велика Епоха

* Сима Цєн — за транскрипцією Палладія, Сима Цянь. Вжита транскрипція згідно із системою «Чженьїнь».

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...