• Історія Китаю (40): Сима Цянь — автор першої повної історії Китаю

  • Понеділок, 1 вересня 2014 року
Сима Цянь — батько першої повної історії Китаю

Сима Цянь — батько першої повної історії Китаю. Ілюстрація: Б.Сяо/Велика Епоха

Сима Цянь народився в епоху династії Хань і за написані ним «Історичні записи» («Шицзі») вважається батьком китайської історіографії.

Батько Сима Цяня служив у імператора Хань У-ді чиновником Великої канцелярії. В 126 році до н.е. він відправив свого двадцятирічного сина подорожувати країною. Із цієї подорожі Сима Цянь почерпнув багато корисного, в тому числі отримав багату колекцію історичних записів із перших рук, розширив свої погляди, збагатив пізнання і здобув нових друзів. По поверненні з подорожі його призначили членом палацової свити, щоб супроводжувати У-ді, коли той буде оглядати різні регіони країни. Скрізь, де бував з імператором, Сима Цянь і далі збирав та узагальнював місцеві історичні записи. Пізніше він успадкував посаду батька і зайнявся надцінною роботою — створенням першого повного збірника з історії Китаю «Історичні записи», щойно розпочатого його батьком.

Сима Цянь вважав, що історики повинні бути неупередженими і мати незалежні погляди, а не відображати те, що хочеться імператорам. Щоб описувати історичних особистостей і події правдиво і неупереджено, він присвятив багато часу і зусиль збиранню історичних деталей і перевірці їхньої достовірності, якою би важкою не була така робота. Він старався з усіх сил, аби ці записи були вичерпними й достовірними. Одним із викликів, із яким йому довелося зіткнутися, було те, як описувати вчинки імператора і своїх батьків. Сима Цянь зрештою вирішив записати все, як добрі справи, так і погані, що викликало роздратування імператора У-ді.

У 98 році до н.е. Сима Цянь брав участь у судовому розгляді справи про те, що генерал Лі Лін здався хуннам. Сима був єдиною людиною, яка захищала генерала Лі в суді, через що імператор У-ді розлютився і наказав кинути його до в'язниці, де він мав чекати страти за наклеп. Аби завершити свою велику роботу «Історичні записи» і виконати обіцянку, яку він дав батькові, коли той був на смертному одрі, Сима Цянь погодився замість смертної кари на принизливу кастрацію.

Він подолав прагнення до самогубства, цілком очікуваного результату після такого ганебного покарання, і присвятив кожну хвилину, яка в нього була, своїй роботі. В 91 році до н.е. у віці 55 років після 10 років напруженої роботи він нарешті закінчив «Історичні записи».

«Історичні записи — найвидатніший історичний шедевр, перша повна історія Китаю до епохи самого Сима Цяня. Вона охоплює понад дві тисячі років від Жовтого імператора до імператора Хань У-ді, складає загалом 520 тисяч слів і підсумовує 3000 років історії Китаю. Вона включає записи про людей Китаю, починаючи з правителів, царів, імператорів і царських родин до знаті, сімей феодалів і простих видатних людей, а також про громадські обряди, музику, календарі, астрономію, літературу й економіку.

Цитати слів Сима Цяня в «Історичних записах», такі як «не пиши нічого, крім правди» і «ніякого вихваляння і приховування відомостей», були високо оцінені китайськими істориками. Пожертвувавши своєю особистою честю, він залишив майбутнім поколінням видатну працю із повної історії раннього Китаю.


Читайте також:
Благородний історик династії Сун — Сима Гуан
Історія Китаю (39): Вірний посол Китаю Су У 19 років був змушений пасти овець
Історія Китаю
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...