• Взаємовідносини мікрофлори та людини більше не будуть загадкою

  • П'ятниця, 2 липня 2010 року
Крім власних клітин людини в її надрах і на поверхні проживає чимала кількість мікроорганізмів, особливості життєдіяльності яких як і раніше мало вивчені. Новий проект генетичних досліджень повинен внести ясність у загадковий характер наших взаємин.

«Human Microbiome Project» заснований Національним інститутом здоров'я США («US National Institutes of Health») повинен поєднати в собі переваги останніх наукових досягнень для того, щоб ретельно проаналізувати структуру людської мікрофлори та її роль у нашому організмі.

Тісна залежність життєдіяльності мікрофлори від конкретного середовища раніше створювала серйозні перешкоди для її всебічного вивчення, оскільки  було неможливо оцінити її поза організмом людини. За допомогою нових технологій секвенування ДНК вчені отримали можливість дослідити таїнства життя навіть тих мікроорганізмів, що не піддавались культивуванню.

В організмі дорослої людини кількість мікроорганізмів співвідноситься з кількістю власних клітин приблизно як 50:12 (!). Спільноти мікроорганізмів, або мікрофлора, перебувають у тісній взаємодії з нашим організмом. Вони можуть сприяти нашій життєдіяльності, або викликати захворювання.

П'ять ключових місць людського тіла, а саме: кишечник, порожнина рота, дихальні шляхи, шкірні покриви та сечостатева система, рясно населені різними видами мікробів. У зв'язку з цим вони відіграють важливу роль у підтримці імунітету, обміну речовин, травлення та інших функцій.

Дослідження нормальної мікрофлори має велике значення для профілактики та лікування хвороб. Наприклад, вивчення бактерії Faecalibacterium prausnitzii дозволило істотно просунутися в лікуванні хвороби Крона. Виявилося, що Faecalibacterium відіграє важливу роль у модуляції імунної відповіді й здатна запобігти руйнуванню стінки кишечника при даному захворюванні.

Вчені вже розшифрували геном 178 мікроорганізмів, але їх кінцева мета - 900, для чого їм доведеться проаналізувати 500 000 різних генів. Без'ядерні мікроорганізми і прокаріоти вже відносно добре вивчені. Однак життєдіяльність більш великих - еукаріотів, поки є темною плямою для вчених, повідомляє New Scientist.

«Для мене це один із найцікавіших проектів, над яким я коли-небудь працював», - розповідає учасник досліджень Джейн Пітерсон з науково-дослідного інституту в Роквіллі, - «Оскільки все це становить велику загадку».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...