ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Хліб: про користь і не тільки

Велика Епоха
За багато століть хліб з категорії «потрібних» продуктів нашого харчування перейшов в категорію «необхідних». Але сьогодні майже кожен, хто вирішив підправити свою фізичну форму за допомогою дієти, відмовляється від вживання хліба. Чи виправданий цей крок?

Який хліб вибрати? Фото: Dabjola / stockfreeimages.com
Який хліб вибрати? Фото: Dabjola / stockfreeimages.com
Повна відмова від вживання хліба буде мати досить несприятливі наслідки.

Перше. Хліб містить необхідну для хорошого травлення клітковину. Клітковина містить рослинний білок і незамінні амінокислоти. Її брак в організмі призводить до проблем з травленням, погіршення стану шкіри, млявості м’язів.

Друге. Ще одна цінність хліба — вітамін В, який є регулятором функцій нервової системи. Недолік цього вітаміну призводить до розвитку депресії, запальності, підвищеної стомлюваності.

Третє. Нашому організму необхідні мінеральні речовини. Хліб містить магній, кальцій, натрій, калій, залізо тощо.

Однак не варто забувати про те, що в наш час технологія приготування хліба сильно змінилася. Змінилося не тільки виробництво, але й вихідні продукти для випічки хліба стали іншими. Найбільш цінним і корисним для організму вважається цільнозерновий хліб, оскільки мінерали і вітаміни містяться саме в шкірці зерна. Все, що залишається в такому борошні — це крохмаль і клейковина (глютен), від яких і залежить якість борошна. Багато людей страждають від подразнення шлунково-кишкового тракту внаслідок вживання клейковини.

У наші дні майже вся хлібобулочна продукція виготовляється із застосуванням дріжджів. Відомо, що дріжджі можуть призвести до значного підвищення рівня цукру в крові, а також можуть викликати алергічні реакції. Людям, які проходять курс медикаментозного лікування (антибіотики тощо), на цей час варто відмовитися від вживання дріжджового хліба.

Крім дріжджів, в тісто для випічки хліба додають, цукор, згущувач, маргарин, різні розпушувачі і покращувачі тесту.

Який хліб вибрати?

Натуральний житній хліб випікають без дріжджів. Традиційні рецепти випічки такого хліба збереглися у Франції, Німеччині та інших західних країнах. Відмітна особливість в приготуванні такого хліба полягає в повільному процесі дозрівання тіста. Житній хліб корисніше, наприклад, пшеничного з багатьох причин. Так, у порівнянні з пшеницею, жито містить менше крохмалю і клейковини, і в той же час, більше харчових волокон.

Хліб з висівками або цільнозерновий рекомендують тим, хто дотримується дієти в харчуванні: висівки не додають хлібу енергетичної цінності. Такий хліб готується з борошна грубого помелу з неочищених зерен, що містить оболонки і зародки зерен. При приготуванні такого хліба в ньому зберігаються як вітаміни, так і мінерали, і клітковина. Шматочки зерен в цьому хлібі добре очищають від шлаків шлунково-кишковий тракт, а висівки забезпечують почуття ситості.