• Грудне вигодовування

  • Понеділок, 26 листопада 2007 року

Замітки годуючої мами Чим же все-таки такий важливий процес грудного вигодовування малюка, крім простого насичення їжею?

Педіатрична наука впровадила вже в нашу свідомість дуже багато принципів і понять, які насправді дуже далекі від природного процесу народження і вигодовування дитини. На щастя, останнім часом вже почали писати і говорити про те, що непогано було б бути трохи ближче до природи і природного життєвого процесу в цьому питанні.

Годування грудьми це невід'ємна ланка в процесі появи на світ і розвитку людського дитяти. Випадання цієї ланки призводить до багатьох незворотних наслідків, які ми потім пожинаємо протягом всього життя.

Зведення потреб малюка виключно до фізіологічних призводить до погляду на грудне вигодовування, як на процес задоволення харчових потреб, необхідних для росту і розвитку дитини.

Тому науковий педіатричний підхід направлений на з'ясування питань: які потреби дитини в тих чи інших речовинах, чи достатньо цих речовин міститься в материнському молоці, скільки і коли потрібно молока дитині, який повинен бути режим і гігієна годування. Педіатри пропонують мамам практичні розроблені схеми, неухильні для виконання.

Тварини не мають розвиненого інтелекту, проте годують своїх малюків грудьми дуже успішно. І лише людський інтелект, який уявив себе вінцем творіння, міг звести цей процес до наукоподібних схем.

Чим же все-таки такий важливий процес грудного вигодовування малюка, крім простого насичення їжею?

Молоко кожної матері абсолютне індивідуально. Воно призначене конкретно для її дитини. На першому році життя мати і дитя є практично єдиною системою, вони ніби нерозривно зв'язані і підігнані один для одного. Будь-яке донорське молоко, звичайно, краще, ніж штучне вигодовування, але це молоко - вироблене природою для іншої дитини з іншими фізіологічними особливостями. Склад материнського молока постійно міняється у зв'язку із зростанням і змінними потребами малюка. З молоком матері дитина отримує різні антитіла, що оберігають її від дії інфекцій.

Як правило, діти на грудному вигодовуванні менше хворіють і швидше видужують. Механізм смоктання влаштований так, що не просто дозволяє малюкові висмоктувати молоко з грудей матері, а стимулює у неї найважливіші для розвитку тонкі нервові та ендокринні процеси. Цей процес включений в механізм, що забезпечує нормальний і здоровий розвиток дитини. Є думка, що діти, які не задовольнили повністю в дитинстві цей рефлекс, схильні потім протягом життя до більшого ризику захворювання багатьма нервовими розладами. Механізм смоктання соски дещо інший. Як правило, те, що малюк смокче соску, говорить про якісь стресові ситуації в процесі його розвитку, що найчастіше сьогодні просто не розглядається, у зв'язку з повним незнанням або ігноруванням цих фізіологічних особливостей.

Склад і властивості материнського молока залежать не тільки від того - що їсть мама, але і від її емоційного стану. Її стан «закодований» в молоці. Якщо мати чимось стурбована або засмучена, то цей стан з молоком передається малюкові. Іноді молоко матері стає просто практично неїстівним, і дитина відмовляється брати груди. Випадок з мого власного життя: одного разу, коли я годувала старшу дочку грудьми, я сильно хвилювалася і плакала, у результаті дочка відмовилася брати груди. Ми, будучи тоді дуже молодими і абсолютно неосвіченими в цих питаннях батьками, розгубилися і вирішили самі спробувати молоко. Це неймовірно, але факт - воно було гірким.

Хоча до цього завжди мало приємний солодкуватий смак. Далеко не завжди в таких випадках молоко міняється аж до своїх смакових якостей, але воно все одно міняється і несе в собі весь спектр материнських переживань дитині. У поганому емоційному стані мами полягає часта причина нервових і, зокрема, травних розладів малюків в перші місяці життя. Сьогодні, на щастя, вже з'явилася література, де автори рекомендують жінкам під час годування думати про найпіднесеніше і найпрекрасніше. В процесі годування грудьми малюк засвоює від мами зразки емоційних реакцій, відношення до навколишнього світу, спрямованість мислення і духовних переживань.

Саме тому вираз «ввібрати з молоком матері» насправді носить зовсім не образний, а абсолютно конкретний фізіологічний характер. Так само важливо пам'ятати і про режим годування. Але він повинен бути індивідуальним для кожного конкретного малюка. Тому що будь-яка маленька людина - абсолютно неповторювана. Один малюк може на перших порах практично весь час «висіти на циці», другий, -швидко їсть і відвалюється. Третій - їсть часто, але мало. Все це абсолютно нормально.

Поступово інтервал між годуваннями збільшується. І ви повинні просто відчути свого малюка і налаштуватися під його потреби і режим. Тому що Ваш малюк сам знає краще за всіх, коли і скільки спати, їсти і гратися. І робить саме те, що для нього зараз необхідне, він сам собі встановлює оптимальний для нього режим. Перший рік життя режим цей мінятиметься постійно, тому що Ваш малюк росте, дуже бурхливо розвивається, і його потреби постійно міняються.

Якщо Ви знаходитеся не вдома, а Ваш малюк хоче їсти тут і зараз, то годуй те його тут і зараз. Зрозумійте, в перший рік життя це не примха, а життєво необхідна потреба. Цілком можливо, що Ваш малюк і не зголоднів навіть, а просто з якихось причин нервує і стурбований, а мамині груди - це те, що може повернути йому в цей час спокій і впевненість. Якщо, звичайно, сама мама спокійна і впевнена в собі.

Отже не комплексуйте, якщо склалася така ситуація. Що може бути прекрасніше за матір, яка годує немовля! Пригадайте, скільки таких чудових образів відобразили художники.І взагалі, не бійтеся розбалувати свого малюка. Чим більше Ви йому дарували любові, уваги і турботи, тим більше упевненим в собі, спокійним і успішним він потім буде в житті. Він сам потім в надлишку даруватиме любов і турботу всім людям, які оточують його, тільки тому, що не вміє по-іншому. Так його виростили і виховали. З'явилися цікаві дослідження учених про те, що діти, яких довше годували в дитинстві грудьми, в дорослому віці бувають найбільш успішними і роблять успішніші кар'єри, ніж ті, яких годували мало, або ті - які знаходилися на штучному вигодовуванні.

У педіатрії прийнято вважати, що відлучення від грудей, навіть за наявності достатньої кількості молока у мами, повинно бути у віці близько року. Годування після року вважається недоцільним у зв'язку з тим, що в цьому віці малюк вже не отримує багатьох необхідних для розвитку організму речовин. Але дуже багато мам, які самі проходили таке відлучення, повинні пам'ятати, яким хворобливим був цей процес.

Причому не тільки для дитини, але й для мами. Так, грубим втручанням в природний природний процес, залишається нереалізованою найважливіша біологічна програма. Це схоже на міну сповільненої дії. Потім, коли виникає взаємонепорозуміння у матері з дитиною в пізнішому віці, навряд чи хтось пригадає про всі ті неабиякі стреси, які ми створювали своєму малюкові, дотримуючись педіатричного підходу в питаннях вигодовування і виховання дитини.

Процес же відлучення від грудей слід було б правильніше називати -завершенням грудного вигодовування. Як правило, це теж абсолютно індивідуальний процес. І, як пишуть багато прогресивних авторів сучасності, він може проходити у віці від півтора до трьох років і більше. Комусь може здатися абсолютно неможливим такий термін. Але ж так було раніше завжди, і лише педіатричний науковий підхід змінив свідомість людей і зробив таке незвичним і неможливим. Припинення грудного вигодовування повинно відбутися так само природно, як і почалося. Відмова від грудей відбуватися без жодного насильства тоді, коли у Вашого малюка відпаде в цьому потреба (і фізіологічна, і психологічна), виходячи з його індивідуальних особливостей. Тоді природним чином пропаде молоко і у мами.

Все мною написане є результатом прочитання чималої кількості сучасної літератури на цю тему, а також підтверджене на особистому життєвому досвіді. У мене дві дочки з дуже великою різницею у віці. Першу я вигодовувала і виховувала повністю відповідно до того, що нам наказувала педіатрична наука у той час. А другу - виходячи з вищевикладених поглядів і принципів.

Перша у мене плакала весь перший час життя. Плакала постійно, і я ніколи до ладу не могла зрозуміти чому. А причин тому, як я розумію зараз, було багато. Вічно голодна і засмикана дитина, якій ні їсти, ні спати не давали тоді, коли вона хоче, а все тільки за суворим режимом, рекомендованим педіатром в поліклініці.

Навіть на руки прагнули брати дозовано, щоб не розпестити, як тоді було прийнято. У рік відірвали від грудей і відразу здали в ясла. Бідна моя дівчинка, ти вже пробач свою молоду тоді і зовсім дурну маму за це! Друга ж дочка у мене ще зовсім маленька, але свій перший рік життя вона провела зовсім по-іншому, ніж її старша сестричка.

Вона у нас говорунка-реготунка, енергійна і життєрадісна, упевнена в собі і спокійна, дуже лагідна і добра. І я практично завжди знаю що їй треба, і чому вона може плакати. Тому що ми з нею поки не зруйнували божественний зв'язок єднання матері з дитиною.

Хочу виразити безмірну подяку всім тим авторам, які, незважаючи на суворі педіатричні окрики, пишуть на цю тему, і освічують наші «занаучені голови», а точніше сказати, очищають нашу свідомість і допомагають повернутися до природи і божественної задумки Творця.

Тамара Богданова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...