• Насолоджуйтеся сонцем, але в розумних межах

  • Четвер, 23 серпня 2007 року

Без сонця не було б життя. Сонячні промені необхідні для нашого здоров'я. Проте слід бути уважним. Зниження захисту, що створюється озоновим шаром, і мода на загар здатні збільшити ризик для здоров'я. У всьому світі відомо, що надмірне знаходження під сонцем шкідливо. Слід дотримуватися золотої середини.

Позитивний вплив ультрафіолетових променів на здоров'я

Ультрафіолетові промені сприяють виробленню вітаміну D. Цей вітамін сприяє поглинанню кальцію і фосфору, які укріплюють кістки і м'язову тканину. Літні люди повинні регулярно приймати сонячні ванни. Краще всього здійснювати щоденні півгодинні прогулянки.

Навіть, якщо це утомливо, невеликі прогулянки або просте сидіння на сонці, будуть для них корисні. З віком тіло гірше засвоює вітаміни і кальцій. Активність на свіжому повітрі укріплює організм. Згідно дослідженням літні люди, регулярно здійснюючі прогулянки, рідше хворіють і їх кістки знаходяться в кращому стані.

Ультрафіолетові промені також використовуються при лікуванні багатьох захворювань: рахіт, псоріаз, екзема, жовтяниця. Тут мова йде про штучному опромінюванні під медичним наглядом, яке збільшує переваги і знижує негативні сторони ультрафіолетових променів.

Негативний вплив ультрафіолетових променів на здоров'я

Надлишок сонця приводить до виникнень різних патологій. Найбільш часта з них, це так званий сонячний удар. Почервоніння шкіри насправді є опіком першого ступеня. Сам по собі загар це різновид пошкодження, шкіра товщає, щоб захиститися від променів і швидше старіє. При повторному опромінюванні клітки шкіри стають недовговічними і дегенерируют. У відповідь реакція шкіри - родимки і пігментні плями, загар перестає бути рівномірним. Це важлива ознака, якою не слід нехтувати. Прямим наслідком надлишку сонця є рак шкіри. Існують два його вигляду. Перший, карциома, не є смертельним. Він розвивається на найуразливіших ділянках шкіри, і його лікування є хворобливим. Злоякісна меланома є родимками, в яких відбулися зміни, вона зачіпає лише невелику ділянку шкіри, але більшість летальних випадків від раки шкіри відбуваються саме із-за цієї патології. Світла шкіра найуразливіша, сонячні опіки в дитинстві є чинником ризику. Злоякісна меланома також може утворитися в оці. В цьому випадку єдиний вихід - видалення ока.

Очі страждають від сильного сонця. Сніг, білий пісок, вода відображають світло, збільшуючи освітленість. Це може привести до фотокератиту (запаленню рогівки) і фотоконъюктивиту (запаленню сполучній оболонці ока). Фотокератит, викликаний сонячним віддзеркаленням від снігу, у важких випадках може викликати сліпоту протягом декількох днів, якою передують сльозотеча і хронічне роздратування.

Розвиток катаракти посилюється при повторних опромінюваннях сонячним світлом. Щорічно 16 мільйонів чоловік страждають від сліпоти, викликаної помутнінням кришталика. По оцінках Усесвітньої організації охорони здоров'я причиною в 20% випадків катаракти є надмірне опромінювання ультрафіолетовими променями. Таким чином, їм можна було запобігти.

Ультрафіолетові промені ослабляють нашу імунну систему. Наприклад, у людей з схильністю до герпесу часто, після знаходження під сонцем, з'являються прищі. Згідно дослідженням, у таких людей при хорошому захисті після сонячних ванн герпес більше не з'являється.

Дослідження, проведені останніми роками, все більше свідчать, що дія ультрафіолетових променів приводить до погіршення функцій деяких кліток, що відповідають за приведення в дію імунної системи людини. Цей факт говорить про те, що сонячне опромінювання збільшує ризик інфекції і знижує захист організму до раку шкіри. Таким чином, в країнах, що розвиваються, висока інтенсивність ультрафіолетових променів, ймовірно, знижує ефективність вакцин.Коли найбільш висока інтенсивність ультрафіолетового випромінювання?

Чим вище сонце, тим сильніше ультрафіолетове випромінювання. Між 10 00 і 14 00 вивільняється 60% ультрафіолетових променів. Легкі хмари не заважають проникненню ультрафіолетових променів, вони затримують не більше 10% випромінювання. Сніг відображає 80% ультрафіолетових променів, пісок - 15%. Це приводить до збільшення їх ефекту. Тінь скорочує опромінювання на 50%, і людина, що працює усередині, отримує від 10 до 20% опромінювання. Озоновий шар ефективно захищає від цих променів, його зменшення збільшує дія ультрафіолетових променів, яка приводить до раку шкіри і катаракти.Захист

Очевидно, що необхідно захищатися від сонячних променів. Проте ця рекомендація ще далека від того, щоб увійти до звички. Досить уникати сонця між 10-00 і 14-00, ходити з покритою головою, носити сонячні окуляри і футболку. Деякі тканини володіють кращим захистом, вільний одяг і щільні тканини є найбільш відповідними.

Якщо ви збираєтеся засмагати, то вам слід знати про те, що сонцезахисні креми зовсім не захищають від ультрафіолетових променів. Більшість кремів, що продаються в магазинах, виготовлені з різних хімічних продуктів, які у великих кількостях і змішанні можуть викликати алергію, навіть рак. В даний час існують натуральні продукти, які продаються в аптеках. Згідно перевіркам, проведеним асоціаціями споживачів, найбільш якісним виявився сонцезахисний крем, що повністю складається з натуральних компонентів, з едельвейса Weleda.

Дані отримані з сайту Усесвітньої організації охорони здоров'я.

Версія французькою

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...