• Перед ким відповідальний український бізнес?

  • Субота, 21 липня 2007 року

Погодьтесь, для нас словосполучення „соціальна відповідальність" носить дещо абстрактний характер. Багато хто з підприємців вважає, що сплачувати податки вже є найвищім проявом цієї самої відповідальності перед державою та народом.

З іншого боку, нещодавні дослідження показують, що кожен десятий покупець з однотипних товарів за однаковою ціною обере той, який виробляє соціально відповідальна компанія. Понад 70% споживачів вважають, що виробник повинен бути соціально відповідальним.

А міжнародний досвід взагалі переконує, що соціальна відповідальність не тільки корисна для розвитку компанії, але й необхідна. Кожне підприємство, котре хоче розмістити свої акції на лондонській чи нью-йоркській біржі, знає: серед іншого з неї вимагатимуть і соціальний звіт, де має бути вказано, як саме компанія турбується про свій персонал, про суспільство, про екологію тощо.

А що є для українських компаній „Соціальна відповідальність" та чи взагалі вигідно займатись благодійництвом в нашій державі? На ці та багато інших питань намагалися знайти відповіді учасники круглого столу „Соціальна відповідальність бізнесу".

 

Виступаючі, а це представники найбільших компаній в Україні, поділились роздумами з приводу взаємодії бізнесу та влади, його ролі у формуванні суспільства та значенню благодійності в становленні та розвитку компанії.

Зокрема, Андрій Ротовський, голова правління Форуму соціально відповідального бізнесу (організації, до якої увійшли понад 20 потужних компаній), зауважив, що діалог бізнесу й влади не може бути відірваним від культури самого суспільства. На його думку, такий діалог практично неможливий, адже саме суспільство до нього не привчене. Пан Ротовський повідомив, що рік тому його організація розробила меморандум "Соціально відповідальний бізнес". Це був невеличкий документ, створений на базі міжнародних документів, згідно з якими "соціально відповідальний бізнес" - це бізнес, відповідальний до своїх споживачів, до партнерів, до внутрішньої громадськості, тобто до персоналу, до зовнішньої громадськості та екології".

Руслан СКИБА, керівник відділу зв'язків з громадськістю та внутрішніх комунікацій ЗАТ "Київстар" додав, що діалог між владою та бізнесом відбувається, але він доволі повільний. „На мою думку, основою діалогу влади, бізнесу та суспільства є визнання взаємних інтересів. Бізнес не існує у вакуумі. Коли він виходить на великий рівень, такий, наприклад, як наша компанія, то ми розуміємо, що 22 мільйони абонентів - це величезна відповідальність і перед державою, і загалом перед суспільством", - зауважив пан Скиба. На його думку соціальна відповідальність - це добровільне бажання компанії грати роль у вирішенні громадських питань, відповідати перед споживачами за свій продукт. До речі, в "Київстар" існує так званий соціальний напрямок, що охоплює благодійні, соціальні та спонсорські проекти.

Ірина КУЗНЄЦОВА, голова правління Всеукраїнської рекламної коаліції, президент Київського фестивалю реклами, представник Каннського фестивалю в Україні, розповіла про свій проект "Пробіг під каштанами". Який, до речі, скоро святкуватиме свою п'ятнадцяту річницю. За її словами, першими партнерами цього заходу стали закордонні транснаціональні компанії, які були „освіченіші й усвідомлювали, що повинні таку акцію підтримати". На її думку, якщо такий проект існує вже 15 років, то компанії в Україні спроможні і на доброчинність, і на меценатство, і на спонсорство адже гроші, зібрані під час "Пробігу під каштанами", перераховуються до Центру кардіохірургії.

Валерій ПІЛЬГУН, директор ТОВ "Промбудімпекс" основною задачею для побудови конструктивного діалогу вважає відокремлення бізнесу, влади та політики. Допоки цього немає - існуватиме замість діалогу - монолог. Адже тільки економічно незалежний бізнес може реалізувати соціально відповідальні проекти. Отже, на його думку, має пройти певний час від того, щоб підприємець спочатку навчився чесно сплачувати податки, а потім уже замислився над тим, що може зробити ще й для суспільства.

Зоя ФЕДОРЧУК, керівник прес-центру, прес-секретар президента ХК "Київміськбуд" розповіла, що її підприємство перераховує значні кошти на дитячі будинки, зокрема, в київське "Малятко", допомагає ветеранам, пенсіонерам.

„Ми твердо знаємо: не можна бути багатим у бідній, злиденній державі. І саме тому має бути відповідальність бізнесу за формування громадянського суспільства, здатного зробити свій вибір. І, напевне, такий хрест у житті: той хто свідоміший, заможніший, здоровіший має простягнути руку. Але не тільки подаючи милостиню, а й даючи освіту, просвітління, розум та змогу бачити завтрашній день", - додала вона.

Отже підприємці свою соціальну відповідальність й вигоду зрозуміли. А чи розуміє це наша влада? Наразі, скажемо за себе, представників четвертої влади: бути чесними й правдивими для медіа вигідно, адже люди шукають саме цього і цей ланцюговий процес в усіх верствах суспільства має розпочатись!

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...