ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Головна проблема судової системи - це відсутність культури, вважає Сергій Головатий

Велика Епоха
Сергій Головатий. Фото: minjust.gov.ua
Сергій Головатий. Фото: minjust.gov.ua
„Якщо брати судову систему, як рівнобедрений трикутник, то основу складає культура", - таку думку висловив народний депутат України Сергій Головатий, виступаючи 8 грудня на  Міжнародному форумі „Право і Демократія для України". „Передовсім, наша відповідальність полягає в ставленні до людини. Конституція, відповідно до доктрини верховенства права, не є суспільним договором між державою і народом, і в 1996 р. не держава утворила Конституцію. Конституція - це акт суспільного договору між членами суспільства, які між собою погодили, у який спосіб вони сформують державу, інститути та механізми для задоволення головного - природних фундаментальних прав людини", зауважив він. У своїй доповіді екс-міністр юстиції торкнувся „наболілих професійних проблем, які впродовж 15 років незалежності і 10 років існування Конституції політики не вирішили".

Зокрема, пан Головатий вбачає рудимент, який заважає сучасній українській юриспруденції розвиватись в тому, що юристів готують на основі так званого марксистко-ленінського позитивізму, в той час як  нашій державі вже давно потрібно було перейти до верховенства права. „У нас діє кримінальний процес радянського взірця років Хрущова", - додав він. - „Як наслідок цього - в Україні ще досі нема професійних колегій адвокатів".

На думку екс-міністра юстиції, задля становлення нашої держави як правової необхідно реформувати прокуратуру, яка ще досі лишається закритою системою. Пан Головатий висловив своє обурення нещодавніми подіями навколо відставки Бориса Тарасюка. Він навів приклад, коли міністр закордонних справ після того, як його не впустили до зали засідання кабінету міністрів, подав скаргу не до суду, а до прокуратури. До того, на думку Сергія Головатого, лишається незрозумілим, як після пропозиції одного з народних депутатів про звільнення міністра закордонних справ, могло бути проголосовано  таке рішення, адже в Законі України не прописано подібних повноважень за народними обранцями. Виходить, що пропозицію про призначення міністра може так само внести будь-хто з депутатів. То що тоді вийде, якщо кожен з нардепів буде висувати свої пропозиції по кожному з 19 міністрів?  

Не зважаючи на те, що за словами Сергія Головатого, українська судова реформа є „кульгавою", він у кінці своєї доповіді закликав повірити, що Верховна Рада завершить приведення у відповідність побудову судової влади України.