• Користь і шкода споживання жирної риби

  • Понеділок, 21 травня 2007 року

Вам, напевно, добре відомо, що часто поради щодо харчування виявляються необгрунтованими. Так, в кінці квітня були опубліковані результати дослідження, що доводять зв'язок між споживанням жирної риби і підвищеним ризиком захворювання на діабет. [1]

Дослідники Британської дієтичної асоціації рекомендують вживати в їжу жирну рибу не більше одного разу на тиждень. Але чи дійсно необхідно для збереження здоров'я обмежити споживання продукту, який вважається таким корисним для здоров'я?

Дослідження, про яке йдеться, було опубліковане в журналі «Лікування діабету». У ньому був розглянутий взаємозв'язок між пестицидами, відомими як «стійкі органічні забруднювачі», і ризиком захворювання на діабет. Ці так звані «стійкі органічні забруднювачі» містять у собі такі хімікати, як хлоровані вуглеводні і поліхлоровані біфеніли. Оскільки пестициди мають схильність накопичуватися в жирах, вони у великій кількості присутні в жирних сортах риби (лосось, сьомга, форель).

Під час вищезазначеного дослідження було встановлено, що надходження з їжі в кров людини окремих стійких органічних речовин може привести до підвищеного ризику захворювання на діабет, причому, зростає ризик захворювання на діабет 2-го ступеня з інсулінорезистентністю. Ця небезпека вища в людей, схильних до ожиріння. Дослідження, проведені раніше, також встановили підвищення ризику захворювання на діабет 2-го ступеня у зв'язку з накопиченням в жирі риби, яку споживають, пестицидів.

Автори останнього дослідження відзначили, що немає точних доказів причин інсулінорезистентності саме від дії пестицидів, а є вірогідні припущення. Вони закликали до подальших досліджень впливу цих хімікатів на біохімічні порушення в організмі. Це дуже цікава і актуальна тема для подальшої роботи в цьому напрямі.

Можливо, варто з обережності менше наражатися на ризик негативної дії цих хімікатів на організм людини і звести вживання жирної риби до мінімуму?

Але чи означає це, що ми повинні утриматися від вживання жирної риби? Врешті-решт, цей продукт харчування багатий поліненасиченими жирними кислотами (Омега-3 ПНЖК), які, як вважається, зменшують ризик розвитку серцево-судинних захворювань і дуже корисні для роботи мозку.

У недавно опублікованому в журналі Американської медичної асоціації дослідженні були розглянуті всі переваги і недоліки споживання риби. Автори його пришли до висновку, що навіть якщо в рибі і можливий вміст таких хімічних речовин, харчування рибою, очевидно, приносить більше користі, ніж шкоди [2]. В ідеалі вся наша їжа не повинна містити подібні хімічні забруднювачі. Проте більшість фактів підтверджують, що краще все ж таки їсти жирну рибу, не дивлячись на вміст у ній хімічних речовин, ніж не їсти такий цінний продукт взагалі.

Посилання:


1. Лі Д.Х. та інші. Зв'язок між сироватковими концентраціями стійких органічних забруднювачів та інсулінорезистентністю серед дорослих, які не хворіють на діабет. «Гігієна діабету» 30:622-628, 2007

2. Даріум Мозаффаріан та ін. Споживання риби, забруднювачі і здоров'я людини, Журнал Американської медичної асоціації. 2006; 296:1885-1899

Джон Бріффа - лікар з Лондона, який пише на теми здоров'я, зокрема, харчування і природної медицини. Його сайт drbriffa.com.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...