• Підвищений артеріальний тиск пов'язують із дефіцитом вітаміну D

  • Четвер, 17 травня 2007 року

В останні роки з'являється все більше доказів важливості вітаміну D у профілактиці таких захворювань, як остеопороз, розсіяний склероз, депресія, а також деяких форм раку. Нещодавно дослідники США опублікували результати спостережень, у яких показана роль риб'ячого жиру в нормалізації підвищеного артеріального тиску.

Під час цього дослідження вимірювався рівень вітаміну D у крові близько 600 чоловіків і 1200 жінок. Дослідники вивчили стан їхнього здоров'я за останні 4-8 років. У чоловіків у яких рівень вітаміну D у крові був нижче норми, менше 15 мг/мол, імовірність гіпертонії в 6 разів вища, ніж у тих, у кого рівень вітаміну D у крові сягав 30 мг/мол і вище. У жінок із рівнем вітаміну D у крові меншим 15 мг/мол подвоювався ризик захворювання гіпертонією в порівнянні з тими, у кого цей рівень був 30 мг/мол і більше.

Дане епідеміологічне дослідження показує зв'язок між високим рівнем вітаміну D і низьким кров'яним тиском, але не доводить, що зменшення вітаміну D викликає підвищення тиску. Однак задіяні в досліджені вчені відзначили, що вітамін D має властивості, які в тілі людини, можливо, допомагають нормалізувати підвищений тиск.

Так, наприклад, лабораторні дослідження вітаміну D показали, що він пригнічує дію реніну, високий рівень якого може бути причиною гіпертонії. Він також має властивість зменшувати проліферацію сполучної тканини в стінках судин, яка, в свою чергу, спричиняє звуження просвіту судин, і призводить до підвищення тиску.

Усі ознаки вказують на те, що вітамін D дійсно має ефект нормалізації кров'яного тиску. Якщо насправді це так, то це пояснює, чому серед жителів Середземномор'я спостерігається досить низький відсоток серцевих захворювань. Цей феномен намагалися пояснити середземноморською дієтою, але, можливо, немалу роль у цьому відіграє достаток сонячного світла.

В одному дослідженні, проведеному серед дітей у Туреччині, було виявлено, що артеріальний тиск у них улітку значно нижчий, ніж узимку. Більше того, вимірявши концентрацію сечі дітей, учені також виявили, що підвищення артеріального тиску взимку не пов'язане зі зміною рівня гідратації.

Необхідна для організму доза вітаміну D утворюється в результаті впливу ультрафіолетових променів на шкіру. У похмурий час, недостача сонячного світла може призвести до зниження рівня вітаміну D в організмі, що, очевидно, має серйозні наслідки для здоров'я. Додавання в раціон риб'ячого жиру може допомогти запобігти дефіциту вітаміну D, особливо в зимовий період.

Посилання:

 

1. Forman JP, et al. Plasma 25-Hydroxyvitamin D Levels and Risk of Incident Hypertension. Hypertension, 2007 Mar 19 [Epub ahead of print] (Форман Дж. П. і ін. Рівні плазми 25-гідроксивітаміну D і ризик раптової гіпертензії. - Гіпертензія, 19 березня 2007 [Електронна публікація]).

2. Polat M, et al. The effect of seasonal changes on blood pressure and urine specific gravity in children living in Mediterranean climate. Medical Science Monitor, 2006 Apr; 12(4): CR186-90. Epub 2006 Mar 28 (Полат М. і ін. Вплив сезонних змін на кров'яний тиск і питому вагу сечі в дітей, що живуть у середземноморському кліматі. - Медичний Монітор Науки, квітень 2006; 12(4): CR186-90. Електронна публікація, 28 березня 2006).

Доктор Джон Бріффа лікар із Лондона, автор і письменник на теми здоров'я, харчування й народної медицини.    

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...