• Вбивця тихий і підступний, який щорічно забирає тисячі життів

  • Неділя, 11 лютого 2007 року

Варто замислитися, що для людини важливіше - здоров'я чи культ їжі? Це як різні чаші терезів. Щоб бути здоровим, необхідно відмовитися від надмірностей у їжі.

Холестерин - жироподібна речовина, необхідна організмові для виробництва гормонів, будівництва клітинних мембран і нервових волокон, підтримує міцність судинної стінки і разом з вітаміном С бере участь у їх відновленні. Проблеми виникають при його надлишку, коли холестерин осідає на стінках артерій, що приводить до формування атеросклерозної бляшки і виникнення атеросклерозу.

В кінці ХХ століття цю хворобу назвали «вбивцею №1». І це цілком обгрунтовано: атеросклероз - основа і провокатор практично всіх найпоширеніших серцево-судинних захворювань, і в першу чергу, - ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, мозкового інсульту, а також ниркової недостатності. Найстрашніше, що всі патологічні зміни судин протікають приховано і «мовчки».

Як кажуть кардіологи, високий холестерин «не болить» доти, поки громом не пролунає захворювання. Після 40 років дуже важливо стежити за рівнем холестерину, хоча б раз на рік. Ідеальний вміст холестерину в крові - 5,2 ммоль/л. Зона ризику розвитку атеросклерозу - 5,3-6,5 ммоль/л. Помірна гіперхолестерінемія - 6,5-8,0 ммоль/л. Ви в небезпеці - вище 8,0 ммоль/л.

Увага! Існують чинники ризику розвитку атеросклерозу: артеріальна гіпертонія, гіподинамія, куріння, нервово-емоційні навантаження, хронічний стрес, а також об'їдання і ожиріння. Відомо, що існує прямий зв'язок між вживанням жирної їжі і хворобами. Доказом може служити той факт, що під час Другої світової війни, з огляду на те, що жирна їжа і яйця були рідкістю, атеросклероз практично зник.

Є різні способи тримати холестерин під контролем. Один із них - це дієта.

«Бомби» холестеринів - ось чорний список продуктів, від яких варто відмовитися або хоча б звести їх вживання до мінімуму. Це жирне м'ясо, жовтки яєць, жирні сири, сметана, вершки, вершкові йогурти, сирна маса, морозиво, здобна випічка, майонез, алкоголь, жирна річкова і солона риба.

важливо розуміти, що їжа нам потрібна для відновлення енергетичних витрат організму, й існуючу думку про те, що необхідно дотримуватися режиму харчування, можна поставити під сумнів, оскільки в цьому випадку виробляється умовний рефлекс на час прийому їжі, що може не співпадати з фізіологічними потребами організму.

Щоб зрозуміти, чи голодні ви, можна уявити шматок чорного хліба, і, якщо це у вас викличе слиновиділення, це свідчитиме про те, що ви дійсно голодні. Дуже часто ми сідаємо за стіл, спокусившись зовнішнім виглядом, запахом, смаком їжі, звичкою перекусити і смачно поїсти. Можливо, варто прислухатися до свого організму, а не йти на поводі у звичок, вироблених роками?

Народна мудрість свідчить: «Язик людини, як професор, знає, що організмові треба, коли кисленького, коли солоненького, а коли й взагалі нічого». Варто задуматися, що для людини важливіше - здоров'я чи культ їжі? Це як різні чаші терезів. Щоб бути здоровим, необхідно відмовитися від надмірностей у їжі. Не втратиш - не набудеш!

Корисні поради

- їжте не більше 3-х яєць на тиждень;

- готуйте на оливковій і не смажте повторно на рослинній олії;

- вибирайте знежирені різновиди йогуртів, сиру, молока, в процесі         приготування яких видаляється практично весь жир, при цьому вміст кальцію і протеїнів у них не змінюється;

- використовуйте здорові способи приготування їжі: краще запікати, варити, готувати на пару, тушкувати, а не смажити на вершковому маслі і в клярі;

- обмежте вживання напівфабрикатів і борошняних виробів, вони містять багато насичених жирів, які вводяться для поліпшення смаку. Не лінуйтеся, читайте етикетки, корисно хоч щось знати про продукт, який стане частиною вас самих;

- їжте більше риби, ніж м'яса. Риба багата корисними жирами 3 (омега), що знижують рівень холестерину. М'ясо повинне бути в меню 2-3 рази на тиждень. Віддавайте перевагу білому м'ясу птиці, жирну шкірку краще зняти. Корисними вважаються м'ясо кролика, курки, індички;

- їжте більше овочів і бобових, вони сповільнюють відкладення жирів і містять речовини, що знижують рівень холестерину;

- ваза з фруктами на вашому столі доречніша, ніж цукерки і крекери;

- для регулювання рівня холестерину корисні волоські горіхи і мигдаль, норма 3-4 волоських горіха і 8-10 мигдалевих горіхів на день;

- боріться із зайвою вагою, оскільки вона свідчить про надлишок жиру і холестерину;

- часник - відмінний засіб зниження рівня холестерину, достатньо півголовки на день, при цьому його слід заздалегідь подрібнити за 10 хвилин до їжі, в цьому випадку виділяється діюча речовина - алліцин;

- корисне вживання родзинок, соку червоного винограду, прянощів;

- починайте день із порції вівсянки, дослідження вчених показали, що вона не тільки знижує рівень холестерину, але й запобігає виникненню гіпертонії.

Наталія Моїсеєва. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...