• Чи може брак сну вбити?

  • Середа, 17 жовтня 2007 року

Я дуже люблю спати. Настільки люблю, що свій сон я захищаю як тільки можу. Якраз нещодавно я прочитав лекцію про користь сну і про те, як забезпечити достатню його кількість. Частково мій ентузіазм щодо сну викликаний тим, що він допомагає відновити наш рівень енергії, таким чином збільшуючи й підтримуючи загальний рівень активності та уважності. Можливо, менше значення надається тому фактові, що достатня кількість сну також пов'язана із зменшенням ризику захворіти на хронічну хворобу, включаючи хворобу серця й діабет 2-го ступеня.

Оскільки наше тіло саме вимагає того, щоб ми проводили чимало часу уві сні, то не слід дуже дивуватися, виявивши, що для цього існує вагома причина.

На цьому тижні стало відомо про дослідження, яке, очевидно, додасть ваги вже існуючим доказам того, що сон є критичним чинником для підтримки здоров'я. Результати ще не опублікованого дослідження були представлені на засіданні Британського товариства здорового сну на цьому тижні. Далі наводяться деякі факти, виявлені протягом дослідження.

Упродовж 17 років учені досліджували більше 10 000 британських держслужбовців, режим сну яких був проаналізований у 1985-88 рр. і в 1992-93 рр. Учасники дослідження були під спостереженням аж до 2004 р.

Учених особливо цікавило, які зміни відбудуться із здоров'ям учасників, якщо вони зменшать час сну з 7 год до всього лише 5 год, що як правило трапляється з людьми, коли їх поглинає робота та інші зобов'язання.

Було виявлено, що в учасників, які зменшили час свого сну у такий спосіб, удвічі збільшився ризик померти від серцево-судинних захворювань (наприклад, від інфаркту або інсульту). У цілому ризик померти зріс на 70%.

У подібних дослідженнях (епідеміологічних) завжди існує вірогідність того, що взаємозв'язок між зменшенням часу сну та підвищеним ризиком захворіти викликаний так званими «зовнішніми» чинниками. Наприклад, у людей, які ведуть сидячий спосіб життя, можуть бути проблеми зі сном, і є можливість того, що підвищений ризик захворіти у них викликаний браком фізичної активності. У проведеному дослідженні враховувалися такі «зовнішні» чинники, як діяльність, вік, стать, сімейний стан, куріння, індекс маси тіла і кров'яний тиск, що збільшило достовірність зв'язку між браком сну і підвищеного ризику померти, означаючи, що зменшення сну дійсно може призвести до передчасної смерті.

Д-р Джон Бріффа - лондонський лікар, автор робіт на тему здоров'я, у яких приділяється особлива увага галузі харчування і природної медицини.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...