• Розвиток мовлення у дітей

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Понеділок, 30 травня 2011 року
Інтонація і наголоси, почуті немовлятами в безперервній мові, допомагають їм виділяти окремі слова і асоціювати їх з отриманою візуальною інформацією.

Процес навчання мові у дітей досліджувався М. Шуклою (університет Рочестера, США) і його колегами. У своїй роботі вони відзначили, що немовлята досить легко і швидко освоюють рідну мову, однак те, як і чому це відбувається, до цих пір залишається невивченим. За припущеннями, діти, не знаючи правил, за якими існує мова, здатні розділяти на смислові одиниці чутний ними потік звуків. Навіть дорослому, який вивчає іноземну мову, досить складно сприймати нову для нього мова як послідовність слів.

З метою вивчення природи цих здібностей, вчені протестували 13 хлопчиків і 11 дівчаток (вік 165-192 днів). Дітям була показана картинка з зображенням столу в кімнаті. На столі переміщалися синій квадрат, червоне коло і жовтий трикутник. За допомогою спеціальних датчиків вчені стежили за рухом погляду немовлят.

У ході тесту "зв'язування" візуальної та звукової інформації выдбувалося в такий спосіб: один із авторів дослідження вимовляв поєднання з п'яти складів, два з яких виділялися наголосом та інтонацією. При цьому на екрані переміщувався «цільової об'єкт» - червоне коло.

Після цього діти дивилися на стіл з фігурами і прослуховували вже більш довгі речення. При цьому вчені також слідкували за реакцією дітей на комбінації з двох складів, які в ході тесту були "пов'язані" візуальною та звуковою інформацією (червоний круг).

Результати дослідження показали, що діти не тільки довше дивилися на круг у порівнянні з іншими фігурами, але й реагували на проголошення його "назви". При цьому діти перемикали свою увагу на коло, якщо це "слово" в експериментальній мові відокремлювалися наголосом та інтонацією.

За припущеннями вчених, діти вже з раннього віку мають здатність припускати, що слова пов'язані з інтонаційними межами фраз, і це сприяє процесу їх запам'ятовування.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...