• У китайському рисі міститься велика кількість важких металів

  • Олег Лотосов | Велика Епоха
    Вівторок, 1 березня 2011 року

Згідно з результатами державних і приватних досліджень за останні роки, більше 40% вироблюваного в Китайській Народній Республіці рису містить в собі велику кількість кадмію та свинцю. Це викликано промисловим забрудненням грунту в районах зростання цієї зернової культури.

14 лютого видання «Сіньцзіюань» повідомило, що в повіті Яншо Гуансі-Чжуанського автономного району у багатьох жителів, особливо літніх, спостерігається дивна хвороба, яку в народі прозвали «м'які ноги», а також хвороба ітай-ітай (інтоксикація кадмієм, супроводжувана сильними болями).

Ще у 1986 році було виявлено, що в околицях повіту на площі близько 70 га рисових полів вміст кадмію становив 7 міліграмів на кілограм, що в 26 разів більше національних норм.

Таких районів у Китаї багато і з роками ситуація стає тільки гірше. Становище ускладнюється тим, що в КНР практично немає норм регулювання та механізмів контролю рівня забруднення ґрунту важкими металами, пише видання.

Кадмій є важким металом. Фахівці говорять, що хронічне отруєння кадмієм з роками приводить до болю у суглобах і кістках.

У 2002 році міністерство сільського господарства КНР спільно з Державним управлінням КНР з контролю якості продуктів харчування провело перевірку рису, що продавався. У результаті з'ясувалося, що у 28,4% рисової крупи вміст свинцю перевищує норму, а в 10,3% підвищений вміст кадмію.

Через п'ять років, у 2007 році, аналогічну перевірку провела група вчених з дослідницького інституту при Університеті сільського господарства міста Нанкіна під керівництвом професора Пань Геньсіна. Вони взяли зразки рису в 91 торговій точці шести районів по всьому Китаю. Результати їх перевірки також показали, що приблизно в 10% рису зашкалює вміст кадмію.

Результати своїх досліджень і висновків вони опублікували в журналі «Безпека та навколишнє середовище».

За рік в Китаї виробляється в середньому близько 200 млн тонн рису, кадмієм заражено близько 20 млн тонн, ця проблема дуже серйозна, кажуть автори дослідження. Вони також відзначили, що найбільш сильному забрудненню піддається рис, вирощений на півдні країни.

У квітні 2008 року Пань Геньсін зі своєю командою провели повторне дослідження. На цей раз вони взяли зразки рису в 63 торгових точок провінцій, які виробляють рис. У результаті більше ніж у 60% зразках було виявлено підвищений вміст кадмію. На їхню думку, це викликано тим, що в південних районах дуже висока кислотність ґрунту, а також в основному саджають різні схрещені види рису, які легко вбирають кадмій.

Керівник Центру відновлення навколишнього середовища при Китайській академії наук Чень Тунбінь сказав, що в Китаї кадмієм і миш'яком забруднено близько 40% орних земель, тобто приблизно 12,6 млн гектар.

Дослідники говорять, що крім кадмію, в китайському рисі також міститься велика кількість інших важких металів, серед яких часто зустрічається метилртуть.

У 2006 році Ван Госян, заступник начальника Асоціації з охорони навколишнього середовища міста Сянтань провінції Хунань організував вибіркову перевірку стану здоров'я 500 мешканців міста, які живуть у районі, де вода подається з ріки Сянцзянь. У результаті виявилося, що у сечі 30% перевірених вміст кадмію значно перевищує норму. Через різного виду тиску з боку влади, Ван не зміг продовжити свої дослідження.

Оскільки для китайців рис є основним продуктом, публікація цієї інформації деякими китайськими ЗМІ привернула до себе велику увагу китайських громадян. Офіційні китайські ЗМІ традиційно в подібних випадках поспішили «заспокоїти» народ.

Так газета компартії «Фачжі Ванбао» повідомила, що професор Пань Геньсін, результати дослідження якого і викликали скандал, мав на увазі, що «вміст кадмію перевищує норму тільки у взятих їм зразках рису, а не в рисі по всій країні». Наприклад, в магазинах Пекіна, провінції Цзянсу та інших «з рисом немає ніяких проблем», пише видання.

Судячи з того, що влада не знайшла більш вагомих аргументів і більш переконливих пояснень, можна зрозуміти, що проблема дійсно дуже серйозна.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...