ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китайський календар: скарб Піднебесної

Велика Епоха
Китайський календар: 12 тварин. Фото: The Epoch Times
Китайський календар: 12 тварин. Фото: The Epoch Times
Китайський календар, як і тісно пов’язаний із ним гороскоп, — важлива складова культури Стародавнього Китаю. У китайців є всі причини, щоб пишатися цими скарбами, якими століттями і тисячоліттями користувалися всі від простого селянина до імператора. Хоча подібні речі сучасна наука часто поспішає відносити до розряду міфів і казок, китайський календар має під собою розумну наукову основу.

Існує три типи календарних систем: сонячна, місячна і сонячно-місячна. Сонячний календар розглядає час обертання Землі навколо Сонця як один рік. Місячний календар передбачає, що час обертання Місяця навколо Землі — це один місяць. Місячний рік приблизно на 11 днів коротший від сонячного року. Стародавній китайський календар є сонячно-місячним. Місяці у ньому визначені відповідно до циклів місяця — від молодика до молодика, а роки встановлені тотожно з сонячним календарем. Щоб підігнати місяці до сонячного року, приблизно кожен третій рік додається високосний або вставний 13-й місяць. Самі китайці зазвичай називають свій стародавній календар «місячним» або «сільськогосподарським».

Китайський календар, як вважається, був створений в епоху династії Ся (бл. 2070-1765 рр. до н.е.). В його основу були покладені спостереження за небесними тілами, планетами, небесними меридіанами, екліптикою тощо.

12 тварин

12 тварин зодіакального китайського календаря, за переказами, були обрані богами для уособлення 12 років, які циклічно повторюються. Порядок 12 тварин такий: щур, бик, тигр, кролик, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, собака і свиня.

12 тварин, які представляють роки, також слугували нагадуванням для древніх китайців про важливість добре розраховувати свій час і планувати життя. Разом із тим, вчення про 12 тварин було тісно пов'язане з віруваннями про взаємозв'язок людини і Всесвіту.

Небесний зв'язок

Важливим аспектом китайського календаря є 60-річний цикл. Його становлять комбінації з 10 «небесних стовбурів» і 12 «земних гілок».
 
Китайський календар: земні гілки
Китайський календар: земні гілки
 
Китайський календар: небесні стовбури
Китайський календар: небесні стовбури
 
 
Китайський календар: схема взаємозв'язку п'яти стихій (метал, дерево, вода, вогонь, земля). Джерело: Вікіпедія
Китайський календар: схема взаємозв'язку п'яти стихій (метал, дерево, вода, вогонь, земля). Джерело: Вікіпедія
Згідно з теологією Стародавнього Китаю, 5 елементів — метал, дерево, вода, вогонь, земля — є матеріалом, з якого побудований увесь Всесвіт. Їхні властивості і взаємозв'язок один із одним визначають характерні особливості всіх речей і явищ. Вся матерія прагне до гармонії з природою, і 5 елементів зумовлюють рівновагу між усіма речовинами і енергіями.

Комбінація небесних стовбурів і земних гілок, тварина, яка править у цьому році, а також притаманна цьому рокові стихія і символ Інь або Ян формують «клімат» кожного року.

Використовуючи китайський календар можна вирахувати вплив стихій у момент народження певної людини. Небесні стовбури і земні гілки, властиві цьому року, стають космічними компонентами людини. Тому знаючи склад 5 стихій, які визначають наше життя, і з огляду на закони взаємодії цих стихій, закономірності зміни стихій у часі, стародавні китайці передбачали майбутні події життя людини або долю країни, династії. За допомогою китайського календаря в Піднебесній визначали щасливий день для виступу в похід, сприятливий момент для весілля або для зведення на трон нового імператора і т.п.

Вчення китайського календаря передбачає також, що космос і людина тісно взаємопов'язані. У залежності від зміни взаємного розташування небесних світил, змінюються і події на Землі. Зміна династій, падіння царств, час процвітання або безперервні війни мають свої причини. Відповідно до переконання, поширеного в Древньому Китаї, коли в народі панує спокій і чеснота, то країна отримає благоденство і щастя, а коли люди починають дбати лише про наповнення своїх гаманців на шкоду іншим, може трапитися природне лихо або почнеться війна.

Китайський календар: 2011 рік — рік Кролика. Фото: photos.com
Китайський календар: 2011 рік — рік Кролика. Фото: photos.com
На зміну жовтому металевому Тигру в 2011 році приходить новий символ — Кролик. Так само як і Тигр, він буде відлитий з металу в золотистому кольорі (або білому, за іншими джерелами).
 
За східним вченням, рік Кролика (або Зайця) приносить людям мирний період, в якому панує атмосфера доброзичливості і взаєморозуміння. Цей рік чудово підходить для стратегічного планування, визначення пріоритетів і закладення основи для майбутніх перемог. Кроликові характерна сором'язливість, тому активність і рішучі дії — йому не до вподоби. Замість вольового завзяття, він віддає перевагу спокійному і щирому спілкуванню серед своїх однодумців, а також допомозі у розвитку мистецтва і наук.
 
Щоправда, світова практика показує, що не настільки Кролик і миролюбний, як про нього кажуть. Оскільки не один раз у період його правління світ був свідком різних глобальних і місцевих катастроф, військових вторгнень і зміни влади, стихійних лих і аварій. Втім, і цьому, відповідно до вчення китайського календаря, є свої причини.