Великий стародавній китайський мислитель і філософ Конфуцій (551 - 479 р. до н.е.) був глибоко шанованим своїми сучасниками за розум і мудрість. Його вчення вплинуло на Китай і Східну Азію, ставши основою філософської системи, відомої як конфуціанство.

Основи конфуціанства актуальні і сьогоднi, після багатьох століть. Нижче наведено кілька історій про Конфуція та його учнів, які були записані у «Збірнику афоризмів Конфуція» та у «Висловленнях Конфуція».

Доброчесний характер мудрої людини

Одного разу Конфуцій сказав: «Як орхідеї ростуть у лісі і поширюють аромат навіть тоді, коли поруч немає нікого, хто б оцінив його, так і благородна людина не дозволить бідності погубити її прагнення вдосконалюватися в Дао і стати доброчесною».

Мудра людина знає правду життя. Які б не були обставини, вона дотримується моральних принципів і намагається слідувати вченням святих. Куди б вона не пішла, вона скрізь поширює свою доброту і впливає на людей, що знаходяться поруч, так що вони теж починають поважати і цінувати мораль і справедливість.

Мудрість людини проявляється у її вчинках. Одного разу Янь Хуей запитав свого вчителя Конфуція: «Чи є щось спільне у тому, що кажуть мудрі люди та посередні люди?» Конфуцій відповів: «Мудра людина говорить своїми вчинками. Її словам відповідають її справи. У всьому, що вона говорить і робить, керується принципами, вказаними святими. Посередня ж людина лише хвалиться своїм красномовством. Вона швидка лише у пред'явленні вимог до інших та їх засудженні.

Мудра людина ставиться до інших щиро. Коли вона бачить, що її друзі переступають норми моралі, вона попереджує їх про майбутні наслідки і переконує їх чинити по совісті. Її слова виходять із серця, тому що вона щиро піклується про благополуччя інших. У результаті дружба з часом тільки міцніє. Посередні ж люди укладають союз, щоб робитии погані справи. Проте вони не можуть обійти сварки і чекають випадку "увіткнути ніж один одному у спину"».

Конфуцій також сказав: «Мудра людина думає про гідність, посередня думає про комфорт. Мудра людина думає про міру покарання при порушені закону, посередня думає про користь, яку вона може отримати. Все вищесказане описує різницю у мисленні цих двох типів людей. Мудра людина не слідує за натовпом, вже не кажучи про змову з іншими, вона благородна і справедлива. Посередня ж хвилюється тільки про себе. Мудра людина стримана і невибаглива. Посередня людина ставить понад усе особисту вигоду, її душа сповнена думками про дрібні вигоди й комфорт».

У «Стандартах для учнів», написаних в епоху династії Цін (1644 - 1912 рр..) сказано: «Якщо з добротою вкажеш співрозмовнику на помилку, обидві сторони проявлять чесноту. Закриєш очі на чужі помилки - обидві сторони втратять першопричину».

Слова й справи людини ґрунтуються на її думках. Мудра людина має думки про доброту і розумність. Тому її слова і вчинки сповнені любові, доброти і великодушності. Коли в окрузі з'являється мудра людина, її чисті, добрі думки впливають на оточуючих, пробуджуючи совість людей і закладаючи насіння чесності та доброти.

Зосередитися на ключових питаннях

Одного разу правитель Ай Лу запитав Конфуція: «Який головний убір носив імператор Шунь у давнину?» Конфуцій не відповів. Ай Лу запитав ще раз: «Я хочу вчитися у Вас. Чому Ви не відповідаєте?» Конфуцій вклонився і сказав: «Тому що питання, задане Вами, не є ключовим. Саме тому я розмірковував про те, як відповісти».

Правителю стало цікаво, і він запитав: «Що це за ключові питання?» Конфуцій відповів: «Під час свого правління імператор Шунь любив свій народ як своїх власних дітей. Він підтримував доброчесних людей і посади давав здібним. Його гідність була відомою за межами його імперії. Однак він залишався скромним і простим. Його доброта поширювалася на всіх. Ось чому його вчення, розповсюдилось так широко. Навіть легендарний Фенікс та міфічний Кірін з’являлись на підвластних йому землях, засвідчуючи його велике достоїнство. Все це відбувалося тому, що імператор Шунь був доброчесним і справедливим. Ви запитали, який головний убір носив імператор Шунь, а не про ці більш важливі речі, ось чому я і не відповів одразу».

Жити з добрими людьми подібно до того, як увійти в кімнату з орхідеями

Конфуцій одного разу сказав Цзен Цаню: «Цзися швидко прогресує, тому що він любить проводити час з людьми доброчеснішими, ніж він сам. Бути разом з добрими людьми все одно, що жити в будинку, де цвітуть орхідеї. Кожна людина зливається зі своїм оточенням. Так що мудра людина повинна бути обережною, обираючи тих, з ким вона знаходиться поруч».

У «Настановах для учнів» сказано: «Дуже корисно перебувати поруч з добросердечими людьми. З кожним днем ваша мудрість зростає, а помилки зменшуються. Погано надовго залишатися без спілкування з добрими людьми. Нікчемні люди, які руйнують усе, будь-яку людини опустять до свого рівня».

Це говорить нам про те, що постійно спілкуючись з добрими і мудрими людьми і вважаючи їх друзями та вчителями, людина може розширити свої знання, а також підвищити свою порядність. Мудра людина показує хороший приклад. Оточуючі будуть вчитися у неї дивитися на себе у пошуках власних недоліків і постійно ставати вимогливішими до себе.

Правило «частіше шукати власні недоліки, замість того, щоб звинувачувати інших» вимагає, щоб людина була відвертою у своїх словах і вчинках. Конфуцій говорив: «Людина високої мудрості вивчає Дао і любить інших людей».

Чжи Чжень. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...