• Історія китайської приказки «розбити каструлі і затопити човна»

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Понеділок, 1 листопада 2010 року
Кожна китайська приказка (чен'юй) має своє походження, яке зазвичай пов'язане із певною подією в історії Піднебесної. Розповімо про походження вислову «розбити каструлі і затопити човна» (破釜沉舟), яке означає тверду рішучість і невідступність.

Цей чен'юй дуже стародавній. Подія, від якого він виник, сталася за часів пізнього періоду династії Цінь (246-207 рр.. до н.е.).

У ті смутні роки чисельні родичі імператорів різних царств хотіли повалити правлячу династію, збираючи загони солдатів і проводячи військові походи.

Ціньський генерал Чжан Хань не тільки розгромив загони царства Чу, а й рушив своє військо далі, на царство Чжао. Коли він оточив столицю царства Чжао місто Цзюйлу, його правитель попросив підтримки у володарів інших земель. Однак після розгрому війська царства Чу, яке вважався сильним, всі зрозуміли, що ціньська армія дуже сильна, і ніхто не підтримав царство Чжао.

Вбачаючи, що армія Цінь із кожним днем стає все сильнішею, а протистояння їй з боку сусідніх царств все слабшає, головнокомандувач військ Чу генерал Сян Юй вирішив змінити цю ситуацію і вступити у бій з армією Цінь.

Проте бойовий дух його солдатів після поразки був зламаний і тоді він вдався до незвичайної тактиці. Коли його військо переправилось через річку Хуанхе на другий берег,   генерал наказав затопити всі човни, розбити весь посуд для приготування їжі та спалити всі намети, залишивши кожному солдату тільки триденний запас продовольства.

Таким чином, щоб вижити, у солдатів залишився тільки один вихід - перемогти супротивника, тому що шляху назад вже не було.

Вони люто билися і після дев'ятої атаки здобули перемогу і врятували місто Цзюйлу, а мудрий хід винахідливого генерала увійшов в історію у вигляді приказки «розбити каструлі і затопити човна».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...