• Перспективи народонаселення Китаю: старіння населення і гендерний дисбаланс

  • Четвер, 12 травня 2011 року

28 квітня Китай офіційно опублікував результати шостого перепису населення. Цей останній перепис населення Китаю засвідчує: на тлі старіння збільшується гендерний дисбаланс. За отриманими даними  загальна чисельність жителів Китаю становить 1 млрд 370 млн чоловік, але темпи приросту населення знизилися, у середньому зросло старіння населення і викривилася гендерна пропорційність.

Згідно з шостим національним переписом населення, в Китаї зареєстровано 1 370 536 875 осіб.  У порівнянні з п'ятим переписом, у 2000 році, загальне число жителів країни зросло на 5,84%, що на 0,5% менше у порівнянні з попереднім десятиріччям (1990-2000 рр.).Старіння населення

Перепис показав, що в Китаї 13,26% жителів - у віці понад 60 років, це на 2,93% більше у порівнянні з 2000 роком.  Старше 65 років - 8,87% населення, що на 7% перевищує поріг, який відповідно до міжнародних визнаних стандартів визначає суспільство як старіюче.

Крім того, скоротився відсоток молодого населення: кількість людей молодших 14 років впала до 16,6% у порівнянні з 23% десять років тому.

Зараз Китай має чверть працездатного населення світу, а швидке збільшення молодого населення вивело Китай у лідери світових виробників.

«Демографічний дивіденд», як це можна назвати, позначає підвищення темпів економічного зростання за рахунок зростання частки працездатного населення, що відбувається, коли народжуваність падає і знижується коефіцієнт молоді, що знаходиться під опікою (коефіцієнт показує число дітей до 14 років та осіб старших 65 років у відсотках від потенційно працездатної частини населення).

За словами Цай Фан, директора Інституту народонаселення й економіки праці при Китайській академії соціальних наук, у період з 1982 по 2000 рр.  коефіцієнт  молоді, що знаходилася під опікою,  знизився на 20,1%, що привело до економічного зростання на 2,3%.

У 2016 році очікується скорочення працездатного населення Китаю, а це спричинить зміни у безперервному зростанні дешевої робочої сили, який спостерігається сьогодні. Після 2025 року прогнозують  зниження кількості працездатного населення Китаю майже на 10 млн у рік, повідомляє «Фінансовий дайджест».

Експерт з дослідження населення і директор Центру громадської політики Брукінгс в університеті Цінхуа Ван Фен сказав, що сьогодні в Китаї низька народжуваність і старіюче населення.  Це як автомобіль, який котиться з пагорба вниз.  Якщо така політика (народження лише однієї дитини) збережеться, то це буде схоже на натискання педалі газу при спуску.

Дисбаланс чоловіків і жінок

Політика Китаю, що дозволяє мати тільки одну дитину, привела до багатьох серйозних соціальних і економічних проблем.

Однією з них є неналежне співвідношення чоловіків і жінок.  У 2008 році це співвідношення при народженні становило 120.6:100.  У деяких районах навіть 140:100, що дуже далеко від поточного світового показника - 107:100.

Письменник з провінції Гуансі виступаючи для радіо «Вільна Азія» розповів, що кілька років тому в його місті було багато покинутих дівчаток. Багато добрих людей хотіли їх прийняти, але уряд дуже ускладнив процедуру.  Вони виховували дівчат таємно. Проте режим не зареєструє їх за місцем проживання.  Як наслідок – величезні труднощі в отриманні шкільної освіти та проблеми в багатьох інших питаннях.

До 2020 року в Китаї буде 24 млн самотніх чоловіків, без дружини та дітей, які будуть становити серйозну загрозу соціальній стабільності.

Проте, як повідомило агентство новин Сіньхуа від 26 квітня, Президент КНР Ху Цзіньтао на зустрічі з керівництвом партійних лідерів заявив, що влада буде підтримувати існуючу політику, що дозволяє мати тільки одну дитину, щоб підтримувати народжуваність на стабільно низькому рівні.

У лютому заступник директора з питань народонаселення і планування сім'ї сказав, що в ході 12-ї п'ятирічки (2011-2015) Китай «мусить суворо дотримуватися існуючої політики планування сім'ї».

Також варто зазначити, що китайський режим постійно пригнічує виступи проти політики, що дозволяє мати тільки одну дитину.

Лі Сяою. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...