• Голова Верховного Суду Китаю ставить інтереси партії вище за закон

  • П'ятниця, 11 вересня 2009 року
Китай. Голова Верховного суду Ван Шенцзюнь нещодавно заявив, що "всі інтереси Комуністичної партії Китаю (КПК) та уряду стоять вище за закон". Його зауваження викликало бурхливу критику.

Ван Шенцзюнь також зажадав від всіх суддів при розгляді справ "гарантії національної безпеки, зміцнення центральної влади, забезпечення соціальної стабільності". Як повідомляють державні ЗМІ, Ван зробив цю заяву на Національному форумі з кримінальних справ, який пройшов у Наньцзині 30 серпня.

Адвокат з питань прав людини Чжен Цзянькан назвав висловлювання Вана очевидним порушенням судового Кодексу. Він сказав: "Перш за все - підпорядкування закону, суворе дотримання його. Суддя повинен діяти лише відповідно до закону. Загалом під інтересами КПК і уряду в даному випадку мають на увазі те, що суддя повинен приймати рішення з огляду на інтереси тільки державних політиків. Це є очевидною політизацією судової системи".

Пекінський адвокат з прав людини Лу Сяоуань заявив на своєму блозі: "Якщо наказувати адвокатам, суддям, поліцейським і обвинувачувачам слідувати політичним вказівкам, то це фактично буде означати політику віддачі наказів". Він підкреслив, що на судах у всіх розглянутих випадках потрібно ґрунтуватися тільки на фактах, законі, справедливості та правосудді.

Ще один пекінський адвокат Лю Вей сказала, що для будь-якого адвоката закон є найвищим критерієм. Вона вважає, що точка зору лідера Верховного суду на те, що політичні інтереси вище за закон, відрізняється від того, що більшість адвокатів розуміють під поняттям "діяти за законом".

З наближенням святкування 60-ї річниці КПК, служби безпеки режиму розгорнули активну діяльність вже в другій половині липня. Почалося виселення протестуючих з Пекіна. На початку серпня Міністерство юстиції видало наказ, в якому від адвокатів і юристів вимагали, щоб вони "діяли згідно з політичними інтересами, гарантували стабільність провінцій і слідували правилам".

В даний час більше 50 адвокатів з прав людини зазнали переслідувань або були позбавлені прав за захист послідовників Фалуньгун, дисидентів та інших груп, таких як селян, які залишилися без землі, жертв отруєного меламіном молока "Саньлу" та ін.

Адвокат Чжен Цзянькан сказав, що спільних інтересів КПК і уряду неможливо дотриматися. Він сказав: "Як ви можете зобов'язати суддю гарантувати захист “загальних інтересів”? Що мається на увазі під “спільними інтересами”? Це просто означає, що КПК являє собою  “спільні інтереси” і, отже, політика КПК вище за закон".

Незліченна кількість користувачів Інтернету відгукнулася на це повідомлення агентства новин «Сіньхуа», використовуючи ті ж самі коментарі - «факти, закон, справедливість і правосуддя» - як один із способів протесту і висловлення невдоволення.

Один користувач зауважив, що, готуючись до святкування річниці КПК 1 жовтня, уряд посилює Інтернет-цензуру і посилює контроль над адміністрацією судової системи: "Промова Голови Верховного суду Ван Шенцзюня пояснила сенс розуміння закону з точки зору КПК".

Інший висловився більш різко: "Очевидно, лідер судової системи абсолютно не розбирається в законах!"

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...