• Експерт: придушення уйгурів в Урумчі було заплановано компартією Китаю заздалегідь

  • П'ятниця, 24 липня 2009 року
Китай. Після придушення акції протесту уйгурів 5 липня в Сіньцзяні, режим компартії негайно заблокував доступ до Інтернету і телефонний зв'язок.  Режим також всебічно контролює громадську думку, немов має справу з ворогами, що нагадує атмосферу перед розстрілом студентів на площі Тянь-ань-мень 4 червня 1989 року.

Шанхайський адвокат-правозахисник Чжен Енчун розповів в інтерв'ю нашому журналістові Лі Чжен, що, враховуючи всі факти інциденту в Сіньцзяні, які йому відомі, влада послала армію в м. Урумчі ще до початку інциденту. За його словами, придушення уйгурів було заплановане.

Протягом 4 днів Чжен Еньчуна 3 рази викликали на допит. Він повідомив, що, згідно з офіційною версією влади, інцидент в Сіньцзяні стався раптово, і озброєна поліція була вимушена придушити його. Проте, проглядаючи повідомлення про це на супутниковому телеканалі Сіньцзян, Чжен помітив серйозні сумнівні моменти.

Він навів приклад, що начальник одного з підрозділів озброєної поліції в інтерв'ю телеканалу на запитання журналіста «Ваш підрозділ першим приїхав на місце події?» відповів, що 1 липня отримав команду приїхати 5 липня в м. Урумчі, і що його відділ перебував на відстані 1400 кілометрів від Урумчі. 

«Суперечність офіційній версії очевидна, – стверджує Чжен. – 5 липня виник конфлікт, внаслідок чого була відправлена озброєна поліція, а наказ вони отримали 1 липня».  

Начальник підрозділу також сказав, що після розподілу його солдатів на на три групи, вони увійшли до міста. При цьому Чжен відзначив, що цей же маневр військові застосовували перед розстрілом студентів на площі Тяньаньмень. Чжен також відмітив, що за повідомленням газети «Таньфан Чжоумо» від 9 липня, військовий гелікоптер поширив у місті листівки. «Це свідчить про те, що інцидент в Сіньцзяні – аналог такої події, як розстріл студентів на площі Тянь-ань-мень, тоді армія вдень не могла в'їхати до Пекіна для очищення площі Тянь-ань-мень», – говорить він.

Чжен вважає, що зараз китайська компартія (КПК), управляючи ЗМІ, вводить народ в оману, що дуже схоже на способи, використані 20 років тому, щоб знайти привід для придушення. Тоді режим компартії стверджував, що студенти, підпалювали військові машини. Їм просто потрібний був привід для початку кривавої бійні. 

В кінці інтерв'ю Чжен висловив упевненість, що справжнє підґрунтя подій в Сіньцзяні поступово проясниться.
Підписатися:

Коментарі