• Міжнародна Амністія: необхідне об'єктивне і неупереджене розслідування подій в Урумчі

  • Середа, 15 липня 2009 року
Китай. Організація Міжнародна Амністія (МА) 7 липня закликала владу Урумчі негайно приступити до незалежного і неупередженого розслідування повідомлень про спалах насильства під час акції протесту в неділю 5 липня.

«Китайська влада повинна повністю відзвітувати про всіх загиблих і затриманих. Слід негайно звільнити особи, затримані виключно за мирне вираження своїх поглядів і користування правом вільно висловлювати думку, а також правом на свободу об'єднань і зборів. Крім того, необхідно провести об'єктивне і неупереджене розслідування з подальшим розглядом справ в суді, причому суд повинен відповідати міжнародним нормам справедливості правосуддя і не припускати ухвалення смертних вироків», – заявила Розанна Райф, заступник директора програми Amnesty International по Азіатсько-Тихоокеанському регіону.

«[Під час подій в Урумчі] трагічно загинули люди, тому у будь-якому разі потрібно терміново провести незалежне розслідування і притягнути до відповідальності осіб, винних в їх загибелі, – сказала Розанна Райф. – Насильству і свавіллю як з боку влади, так і учасників протестів немає ніякого виправдання».

Amnesty International закликала владу дотримуватися своїх зобов'язань в рамках національного законодавства і міжнародного права. Відповідно до них, влада повинна захищати право на мирне вираження думки і свободу зборів, а також дотримуватися заборони на довільні арешти, тортури і жорстоке поводження із затриманими. Крім того, організація закликає владу забезпечити безперешкодний доступ до місця подій китайським тв іноземним журналістам і незалежним спостерігачам, надавши їм можливість освітлювати інцидент.

За повідомленнями офіційного державного інформаційного агентства «Сіньхуа», в місті Урумчі – столиці Сіньцзян-Уйгурського автономного району (СУАР), в якому проживає більше восьми мільйонів уйгурів, - поліція заарештувала декілька сотень демонстрантів, включаючи більше десяти головних діячів за звинуваченням у провокації масового заворушення. У розшуку до тепер перебуває ще близько 90 людей.

Як повідомлялося, протести почалися з мирних демонстрацій проти бездіяльності влади після того, як в ході бурхливих безладів на фабриці в місті Шаогуань (провінція Гуандун) загинуло двоє людей. Двадцять шостого червня на підприємстві, куди уйгурів набирали з СУАР, трапилась сутичка між робітниками – декількома сотнями уйгурів - і тисячами китайців національності хань. Наскільки відомо, поліція затримала чоловіка, звільненого по скороченню, який поширював чутки, що спровокували смертельну сутичку. Влада відреагувала на хвилювання в провінції Гуандун тим, що засекретила всю інформацію про цей інцидент. Уряд проінструктував власників інтернет-сайтів  і форумів видаляти будь-які повідомлення на цю тему.

Окрім швидких дій у відповідь на спалах насильства влада повинна вирішити проблеми, що стали передумовою інциденту. З 1980-х років права уйгурів систематично і повсюдно порушувалися. Серед порушень – довільні затримання і тюремне ув’язнення, утримання під вартою без права на зв'язок із зовнішнім світом, а також жорсткі обмеження свободи віросповідання і утиск культурних і соціальних прав.

Політика китайської влади, зокрема обмеження на користування уйгурською мовою, жорсткий утиск свободи віросповідання, а також постійний наплив в регіон мігрантів - китайців національності хань, загрожує зникненню уйгурської культури. Така політика разом із дискримінацією в трудовій сфері лише підбурює етнічну групу на протест. Китайський уряд розвернув агресивну кампанію, результатом якої стали арешти і довільні затримання тисяч уйгурів за звинуваченням у «тероризмі, сепаратизмі та релігійному екстремізмі» за те, що ті мирно користувалися своїми правами.

Підписатися:

Коментарі