• Екс-дипломат розповів про в'їзд і виїзд громадян недогідливих режиму КНР

  • П'ятниця, 22 квітня 2011 року
Протягом багатьох років уряд КНР використовує маніпуляції з документами щодо недогідливих режиму груп громадян, щоб створити їм перешкоди при виїзді або в'їзді в країну, а також проблеми  під час проживання за кордоном.

11 квітня китайські християни провели мітинг напроти китайського посольства в Нью-Йорку, протестуючи проти переслідувань у Китаї своїх однодумців, прихильників Фалуньгун та арештованого нещодавно художника Ай Вейвея. Кілька виступаючих на мітингу розповіли про те, що китайські посольства і консульства безпідставно забирають у них паспорти, перетворюючи їх на людей «без громадянства».

Колишній Консул з політичних питань у посольстві КНР в Сіднеї Чень Юнлінь розповів The Epoch Times про методи, які використовує уряд КНР у цій області.

Перш за все експерт вказав на існування «чорних списків». Тим, кого внесено у ці списки,  влада перешкоджає виїхати з країни, а якщо їм вдалося виїхати, то повернутися назад практично неможливо. Режим КНР також широко використовує форму невидачі віз, не продовження паспортів, анулювання паспортів і т.д.

Суворе покарання активістів для залякування мас

Недавній випадок з арештом в пекінському аеропорту відомого художника Ай Вейвея, який часто критикував режим КНР, сколихнув міжнародну громадськість. На думку Ченя, режим просто помстився йому, щоб налякати інших.

«По відношенню до правозахисних лідерів, до тих, хто насмілюється виділятися своєю активністю в цій області, компартія завжди застосовувала політику "вбити одного для залякування сотень". У релігійних, національних, соціальних та інших сферах - режим весь час використовує цю політику, щоб розправитися з найбільш сміливими й розумними, і залякати всіх інших», - говорить він.

В якості підтвердження своїх слів колишній дипломат по пам'яті навів слова начальника Державного управління у справах релігії КНР Е Сяовеня, які той сказав в китайському консульстві у Сіднеї: «Щоб справитися з цими підбурювачами до протистояння владі, в першу чергу треба жорстко покарати їх лідерів, потім взятися за тих, хто йде за ними. Таким чином, прості люди побачать, що їх очікує у випадку протистояння і зроблять свій вибір».

Обмеження у виїзді з країни

Чень Юнлінь також розповів, що тим, хто може за кордоном зіпсувати репутацію уряду компартії, влада різними способами перешкоджає у виїзді з країни.

Наприклад, лікар Гао Яоцзе неодноразово розповідала про проблеми хворих на СНІД у Китаї, викриваючи багато приховувані урядом факти. Тільки після кількох невдалих спроб їй вдалося виїхати з Китаю.

Чень також повідомив, що влада КНР особливу увагу приділяє прихильникам духовної практики Фалуньгун , які намагаються виїхати з країни. Особливо пильно стежать за тими з них, хто зазнав тортур у в'язницях і таборах.

«Режим боїться, що вони будуть за кордоном свідчити про злочини партії, розкажуть правду про реалії Китаю всьому світу, навівши приклад пережитого особисто ними. Тому влада воліє краще знову їх відправити до в'язниці, ніж випустити з країни», - пояснює Чень.

Видворення з країни без права повернення

Колишній співробітник китайського консульства розповів про ще одну категорію людей, які викликають роздратування правлячого в Китаї режиму.

Це люди, яких важко зламати, що володіють хорошими організаторськими здібностями. Вони не бояться в'язниць і таборів і, водночас відомі за кордоном.

«Таких людей уряд викидає з країни і перешкоджає повернутися назад. Влада вважає, що якщо ці люди будуть вільно курсувати, вони можуть передати інформацію з-за кордону в Китай і розповідати інформацію про Китай за кордоном. Цього режим допустити не може. До того ж ці люди, як правило, дуже хороші організатори та лідери. А компартія найбільше боїться саме організованих протестів у країні. Тому уряд намагається обмежити їх вплив міжнародним співтовариством і не допускати його всередину Китаю», - пояснює колишній дипломат.

Анулювання паспортів і відмова у видачі віз

Часті випадки відмови з боку китайських консульств: у продовженні паспорта, анулювання паспорта, а також відмова у видачі візи, відбуваються з політичних міркувань. При цьому головними об'єктами цієї політики стають демократичні активісти, прихильники Фалуньгун, люди, які підтримують тибетців і т.д.

«Все відбувається дуже просто: Міністерство Держбезпеки КНР надає спеціальний список і всім, хто в ньому перебуває, просто відмовляють у видачі візи. Наприклад, такі відомі активісти як Ян Цзяньлі, Ван Цзюньтао, Ван Дань і багато інших, яких дуже боїться режим КНР. Багато з них виїхали після повстання студентів і тепер влада забороняє їм повернутися. Вони стали вимушеними біженцями», - говорить співрозмовник видання.

Обмеження у в'їзді, нелояльним компартії, іноземним китаїстам

У «чорних списках» компартії Китаю є також чимало західних китаїстів. Ці люди, серед яких професори, викладачі, вчені і т.д., дуже багато знають про Китай і їх нелегко обдурити, як звичайних туристів, вітринними містами або поверхневою показухою.

«Вони дуже добре знають, що відбувається в сучасному Китаї і дають цьому тверезу і об'єктивну оцінку. А їх ця оцінка рівносильна удару по компартії, так як вони розкривають все, що режим ретельно намагається приховати від громадськості. Причому роблять це професійно і аргументовано. Так як вони люди компетентні, то їх статті, виступи тощо мають великий вплив. Тому їм і обмежують поїздки в Китай», - говорить Чень.

При цьому китайська влада широко підтримує, лояльних собі, західних політиків і китаїстів, яких вона називає «друзями китайського народу».

«Ці люди не критикують режим КНР, а навпаки хвалять його. Фактично вони є спікерами компартії Китаю за кордоном», - продовжує Чень.

Консульства Китаю залякують закордонних китайців

У Китайських посольствах і консульствах дуже поширена практика створення перешкод в оформленні документів китайським громадянам, що проживають за кордоном. Їх часто попереджають: «Якщо ти зробив помилку, будеш покараний. Якщо ти не координуєш з нами, то не отримаєш від нас бажане». Чень говорить, що цю інформацію китайцям також передають і через лідерів різних китайських громад, спілок емігрантів, студентських спілок тощо, більшість з яких є людьми компартії.

Все це створює для китайців атмосферу страху і напруги, в результаті вони бояться відкрито висловлювати критику щодо уряду і брати участь у заходах, які не підтримує компартія.

«Варто сказати, що ця політика має ефект. Багато китайців дійсно починають займатися "самоцензурою" і без сторонньої допомоги не роблять того, що могло б не сподобатися компартії. Кілька років тому в Сіднеї проводили святкування китайського Нового року. Заходи організовували місцеві емігранти, але при цьому вони не дозволили у ньому брати участь послідовникам Фалуньгун. Тобто компартія їм нічого не наказувала, вони просто хотіли догодити консульству КНР, яке, до речі, їх потім за це похвалило», - говорить колишній дипломат.

Він навів ще один приклад з концертами Shen Yun : «Деякі китайські емігранти навіть сильно бояться піти подивитися концерт цієї трупи, побоюючись, що потім посольство не дасть їм візи або створить які-небудь інші проблеми».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...