• Представник Далай-лами: Не розумно примушувати тибетців лаяти й критикувати Далай-ламу

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Понеділок, 2 червня 2008 року
Ситуація в Тибеті як і раніше залишається напруженою. Відбуваються арешти ченців і посилене "виховання патріотичності", що викликає зворотну реакцію у тибетців.

В інтерв'ю німецькій газеті Handelsblatt 28 травня спеціальний представник Далай-лами Гесан Цзянсан сказав, що хоч навіть китайська влада постійно і критикує Далай-ламу, проте тибетці як і раніше дуже поважають його, і багато комуністів тибетської національності глибоко в серці теж відчувають до нього велику пошану. Цю інформацію 28 травня передало радіо "Голос Америки".

Гесан уважає, що одна з причин масових акцій протесту тибетців, яка почалися в березні, полягає в тому, що у той час китайська влада підсилила серед ченців так зване "патріотичне виховання" і примушувала тибетців критикувати й ображати Далай-ламу. Тому, як, за словами Гесана, він сказав на недавній зустрічі представникам офіційного Пекіна, ці методи відіграли обернену роль і, навпаки, стимулювали в тибетців ще більше бажання відділення від Китаю.

Представник Далай-лами відзначив, що якщо китайська влада не поліпшать ситуацію, то коли наприкінці червня до Тибету прибуде естафета олімпійського вогню, дуже можливо, що знову почнуться заворушення і нове насильство.

Представник Центру просування демократії та захисту прав людини в Тибеті, що розміщений в індійському місті Дхарамсала, Юрген Тенцзін (Urgen Tenzin) в інтерв'ю кореспондентові газети сказав, що такі методи китайської компартії, навпаки, викликають ще більшу відразу в тибетців, оскільки вони поважають і дуже шанують Далай-ламу.

"Тепер китайська влада знову активно проводить "виховну роботу" серед тибетських ченців, примушуючи їх засуджувати Далай-ламу. Але тибетцям дуже важко це робити, адже вони так трепетно люблять і шанують його", - сказав Юрген.

Гесан Цзянсан також розповів про те, що Тибет відрізаний від усього світу, тому їм дуже не легко отримати звідти яку-небудь інформацію. Він додав, що не лише іноземні кореспонденти й представники неурядових організацій не допускаються до Тибету, але й у багатьох тибетців було конфісковано мобільні телефони та комп'ютери, багато хто з них боїться казати телефоном що-небудь про ситуацію.

Колишній китайський політв'язень, що проживає в індійській Дхармсала, розповів, що недавно до них надійшла інформація з надійного джерела в Тибеті про те, що в понеділок китайські солдати й поліція заарештували трьох ченців монастиря Рамош у м. Ласі. Одного із заарештованих на ім'я Пу Чун звинувачують у тому, що він передавав інформацію про ситуацію всередині Тибету за кордон. Про це 30 травня повідомило радіо Voice of Tibet Foundation.

У повідомленні також мовиться, що влада звільнила майже всіх (більше 70-ти) ченців цього монастиря, заарештованих раніше, але у в'язниці досі містяться п'ятеро з них. Комуністичний уряд дозволяє вірянам приходити в монастир для молитов, але все ще дуже обмежує свободу пересування ченців.

За даними Тибетського уряду у вигнанні, недавно робоча група, прислана китайською владою в монастир Сяга м. Шигадзе тибетського району для проведення "виховання патріотичності", тоді як вони намагалися змусити ченців письмово критикувати Далай-ламу, вони зустріли тверду відсіч абсолютно всіх ченців монастиря. Після цього 25 травня поліцейські заарештували 12 ченців монастиря Сяга. Чотирьох із заарештованих поміщено у в'язниці м. Тінгрі, інших вісьмох у в'язниці м. Шигадзе.

Підписатися:

Коментарі