• Факел на захист прав людини прибув до Нью-Йорка

  • Четвер, 24 квітня 2008 року
Тоді як олімпійський факел мандрує по світу в оточені протестів, світом подорожує інший факел - Факел на захист прав людини. Естафета факела на захист прав людини прибула до Нью-Йорка в неділю, проливаючи світло на порушення прав людини, що учиняються китайським комуністичним режимом за чотири місяці до Олімпіади в Пекіні.

Почавши свій шлях на Манхеттені у Верхньому Вест-Сайді, Факел, який побував у більш ніж 100 містах усього світу, почав свій шлях до історичного Парку Юніон Сквер. П'ять бігунів несли факели, які представляли переслідуваних тибетців, практикуючих Фалуньгун, жертв СНІДу в Китаї, християн і постраждалих від геноциду в Дарфурі, який відбувається не без підтримки китайського режиму.

Бігун Луї Руссо сказав: «У ході нашого маршруту, люди, яких ми зустрічали, не знали про те, що це є, але коли вони читали написи на наших сорочках і фургоні, на кожній вулиці люди плескали в долоні, махали нам руками, вигукували слова підтримки або піднімали вгору великий палець». Руссо - житель Лонг-Айленда і послідовник китайської гімнастики Фалуньгун. Він повідомив, що добровільно проводить тут свій час, щоб привернути увагу до переслідування в Китаї цієї мирної духовної практики.

Після того як Факел досяг Юніон Сквера, протягом усього дня проходив мітинг в оточенні грецьких богинь і живої музики. Збори відвідала приблизно тисяча чоловік.

«Чому ми всі прийшли сьогодні сюди?» - запитала Сьюзен Прагер, директор програми Естафети факела на захист прав людини в США. - «Я думаю тому, що всі ми переслідуємо одну мету - припинити переслідування безневинних людей у Китаї, які просто прагнуть підтримати гідність і мир».

Прагер додала, що недавні заголовки новин тижня рясніли повідомленнями про злочини в Тибеті та геноцид у Дарфурі. Вона також згадала придушення протестів у Бірмі, Північній Кореї та провінції Сіньцзян, де знищують мусульман-уйгурів та їхню культуру. І докладний список на цьому не закінчувався.

«Християнських лідерів замучили й убили, репортери вимушені мовчати, а практикуючих Фалуньгун переслідують через Олімпіаду. Їх арештували під час домашніх нальотів і вбили, щоб продати їхні органи», - сказала Прагер.

Тсерінг Палден, президент Тибетського молодіжного конгресу, говорив про порушення основних прав, включаючи свободу віри в Тибеті. «Вони обмежують кількість ченців і черниць, які хочуть потрапити в чоловічі та жіночі монастирі, - сказав Палден. - Перш ніж ченці та черниці потраплять у монастир, вони повинні осудити його Святість Далай-ламу. Він має велику пошану в серцях тибетців. Їм не дозволяють тримати зображення його Святості Далай-лами, який уважається їхнім релігійним лідером».

«З 10 березня 155 тибетців було застрелено китайською комуністичною владою. Всі ті, хто брав участь у мирних демонстраціях, - повідомив Палден, - вони всього лише спробували виступити на захист свободи слова і за це втратили життя».

Льові Броуде, директор Інформаційного центру Фалунь Дафа, освітив переслідування Фалуньгун у Китаї, розповідаючи детально історію про пекінця на ім'я Юй Чжоу. Юй Чжоу був народним музикантом і послідовником Фалуньгун.

«26 січня Юй Чжоу та його дружина їхали зі студії звукозапису й були схоплені пекінською владою. Їх помістили в центр затримання, - розповів Броуде. - Десять днів потому Юй Чжоу був уже мертвий. Його дружина, наскільки ми знаємо, залишається в пекінському центрі затримання до цього дня і, можливо, навіть не здогадується про долю її чоловіка». Льові додав, що переслідування мирної духовної практики Фалуньгун посилилося перед Олімпійськими іграми в Пекіні. «Його смерть перед Олімпіадою не була випадковістю», - стверджує Броуде.

Пенелопа Біслі, із християнської групи правозахисників «Голос мучеників», заявила, що християнською церквою в Китаї управляє комуністична партія Китаю, і що багато християн там переслідуються. За словами Біслі, 35 000 чоловік укинуто до в'язниці.

«Чого ви навчаєте, що ви можете сказати, скільки учасників ви маєте - усе контролюється комуністичною партією. Комуністична партія керує цією церквою, [але] голова християнської церкви - Ісус Христос, а не комуністична партія, - каже Біслі. - Так, згодом християнство пішло в підпілля, ймовірно, в Китаї існує більше мільйона послідовників домашньої церкви. Люди збираються таємно у своїх будинках».

Біслі розповіла історію, супроводжуючи її показом фотографій, про пастора церкви в Пекіні, двері будинку якого були замкнуті наглухо і заварені владою електрозварюванням. «Його будинок стоїть за десять хвилин ходьби від Олімпійського села. Всі, хто поїде на Олімпійські ігри, коли ви аплодуватимете і братимете участь у святі, я хочу, щоб ви пригадали його, він буде в змозі почути вас, його замкнули через Олімпіаду», - додала вона.

Преподобний С. Герберт Олівер, який виступає за припинення геноциду в Дарфурі, висловив свою підтримку Естафеті факела на захист прав людини у світлі підтримки китайською компартією суданського уряду, який організував геноцид.

«Ми не схвалюємо Олімпійські ігри, що проводяться в Пекіні. Не тому що ми ненавидимо Китай - ми любимо Китай, але ми любимо життя і таким чином ми звертаємося до націй із проханням у всьому світі не підтримувати Олімпійські ігри в Пекіні, тому що вони підтримують геноцид, - сказав преподобний Олівер. - Якщо ми беремо участь у пекінських Олімпійських іграх, ми кажемо: «Усе гаразд, вбиваючи всіх чорних людей в Африці, ми проводимо наші спортивні змагання».

Преподобний Герберт Дотрі, засновник і голова Асоціації національних релігійних лідерів африканських племен, стурбованих Дарфурським конфліктом, заявив: «Проведення Олімпійських ігор у Китаї схоже на проведення Олімпійських ігор на цвинтарі. Ви танцюєте на могилах убитих людей. Ви танцюєте й кидаєте кулі, граєте в ігри на фоні смертей мільйонів людей, які були знищені цим урядом».

Місцеві нью-йоркські чиновники також узяли участь у заходах, присвячених Естафеті факела на захист прав людини. Вони закликали вжити законодавчих заходів, які змогли б заборонити мільйонні інвестиції з фонду штату Нью-Йорк, які вкладаються в компанії, що знаходяться в країнах, де порушують права людини, таких як Китай.

«Ми нічого не можемо зробити для жертв рабства, ми нічого не можемо змінити стосовно злочинів, які були здійснені до нас. Але ми не можемо ігнорувати те, що відбувається в наш час. Ми зганьбимо себе, коли майбутнє розкриє злочини, які відбувалися в Китаї, тоді як ми вдавали, що нічого не відбувається», - заявив сенатор Ерік Адамс, що взяв участь у церемонії Факела на захист прав людини.

Нью-йоркський пенсійний фонд має капітал розміром 150 мільярдів доларів, вкладаючи інвестиції в усій країні та за її межами.

«На жаль, деякі з цих компаній ведуть бізнес у таких місцях, як Китай, де систематично порушуються права людей, - каже член законодавчого органу Хакім Джеффріс. - Ми зібралися сьогодні тут не тому, що ми проти бізнесу, а тому що ми проти несправедливості».

Член нью-йоркської ради Девід Яскі також виступив на мітингу. «Коли олімпійський вогонь подорожуватиме вулицями Пекіна, ми просто повинні будемо робити те, що робимо сьогодні - виступити і зробити ясним, які наші ідеали й цінності, а уряд Китаю повністю знищує ідеали, в які ми віримо, і цінності, на захист яких виступаємо», - вважає Яскі.

Видаляння органів у послідовників Фалуньгун

На мітингу міжнародний правозахисник Девід Мейтас розповів про деталі розслідування 2006 р., у ході якого він з'ясував, що в Китаї вбивають послідовників китайської гімнастики Фалуньгун, щоб видалити їхні внутрішні органи на продаж. Мейтас випустив звіт про розслідування спільно з колишнім канадським держсекретарем Девідом Кілгуром.

«Фалуньгун набув поширення в 1992 р., як духовна практика. У 1999 р., коли кількість її послідовників перевищила кількість членів компартії, компартія заборонила її з ідеологічних міркувань, - повідомив Мейтас. - Сотні тисяч практикуючих Фалуньгун провели мирний протест у Пекіні та були арештовані... Ті, хто не відмовився від своєї віри під тортурами, пізніше просто зникли».

У звіті мовиться, що після того, як ці люди були арештовані та зникли, в Китаї різко підскочила кількість пересадок органів. І це тоді, як змін серед інших джерел органів для трансплантації не відбулося. Насправді, в Китаї не існує банку донорських органів, як у США та більшості інших країн. за словами Мейтаса компартія Китаю відповіла на звіт лише пропагандою: «Вони придумали цитати, які ми не говорили, й висловили незгоду з цими цитатами, але це не відповідь. Наш звіт було підтверджено незалежними фахівцями».

Тоді як деякі вважають, що використання Олімпійських ігор для привернення уваги до проблеми прав людини є політикою, Мейтас стверджує: «Політика припускає, що у двох сторін є різні думки, кожна з яких має право на існування. Але у проблемі прав людини не може бути двох думок. Немає такої сторони, яка б заявляла, що порушення прав людини - це нормальний стан справ». Китай підписав міжнародні угоди із захисту прав людини, зокрема Загальну декларацію прав людини.

Голоси політичної справедливості

Пань Цінн, голова Ліберальної демократичної партії Китаю, виступив із закликом до політичних реформ на своїй батьківщині. «У мене виникло враження, що американці сповнені почуття справедливості. Вони виступили проти недоброго олімпійського вогню в Сан-Франциско, - сказав Пань Цінн. - Сьогодні я закликаю американців знову проявити його, проявити мужність і сказати вашому президентові, щоб він не їздив на Олімпійські ігри, організовувані китайською компартією».

Джон Кусумі з організації China Support Network виступив проти вільної торгівлі з Китаєм. Нині зі всіх країн, які торгують із США, Китай має «найбільш привілейоване положення».

«Вашингтон просто робить вигляд для годиться, тоді як торгівля триває. Найменше, що можуть зробити американські політики - оголосити бойкот, - заявив Кусумі, чия організація була заснована в 1989 р. у відповідь на бійню на площі Тяньаньмень. - Для того щоб припинити вбивства в Китаї, потрібно використовувати будь-який тиск. Захід повинен натиснути на Китай - головного порушника прав людини в світі, і всі з нас, починаючи від простих громадян і закінчуючи політиками, повинні чинити тиск на МОК і його президента».

«Панування КПК (китайській компартії) - це перешкода для китайської демократії», - сказав Кусумі. - Тайвань представляє прекрасний приклад китайської демократії».

Ху Пін, головний редактор політичного журналу «Пекінська весна» нагадує про те, що комуністичний режим обіцяв поліпшити ситуацію з правами людини в Китаї. «Проте зараз, після кількох років, коли прийшов час Олімпійських ігор, він створив найбільшу катастрофу з правами людини в країні», - стверджує Ху Пін.

Усі виступаючі політики зробили висновок, що Китай був би кращий без комунізму.

«Завершальний висновок полягає в тому, що наш головний пріоритет - виступати на захист демократії у Китаї. Вільний і демократичний Китай стане благом для людства», - сказав Ху Пін.

Самотній опонент

Мирний захід зустрів лише одного противника. 52-річний Гері Фанов із Квінса спробував перешкодити мітингу на Юніон Сквері, кричачи на натовп та окремих людей.

Коли репортер The Epoch Times запитав, проти чого він виступає, він відмовився назвати своє ім'я, і хоча його поперек був обв'язаний китайським комуністичним прапором, він заперечував будь-який зв'язок із КПК.

Коли у нього запитала, чи заплатили йому для того, щоб він прийшов на мітинг, Фанів відповів: «Навіть, якщо так, яка вам різниця». На питання, скільки йому заплатили, він сказав репортерові: «Вас слід було б ударити по обличчю прямого зараз».

«Близько 14.00 Фанів, який має багатий досвід створення перешкод публічним демонстраціям у Нью-Йорку, був арештований поліцією за порушення громадського порядку й отримав повістку від поліцейського департаменту Нью-Йорка», - повідомив детектив Крістін із відділу зі зв'язків із пресою при поліцейському департаменті.

Версія англійською
Підписатися:

Коментарі