• Через надання допомоги тибетцям два китайські адвокати позбулися юридичних ліцензій

  • Понеділок, 2 червня 2008 року
Із 1-го червня у Китаї набувають чинності поправки до «закону про адвокатів». Багато адвокатів-правозахисників вважають ці поправки загрозою виконанню ними своїх адвокатських обов'язків. У п'ятницю - останній термін річної перереєстрації адвокатської ліцензії, два китайських адвокати-правозахисники, які збиралися надати юридичну допомогу арештованим тибетцям, не пройшли перереєстрацію.

Більше 40-ка поправок до «закону про адвокатів», прийнятих Всекитайським зборами народних представників (ВЗНП) у жовтні минулого року, набудуть чинності 1-го червня цього року. В одній із поправок, зокрема, мовиться, що якщо у виступі адвоката в суді міститиметься загроза державній безпеці, то він буде притягнений до юридичної відповідальності.

На думку пекінського адвоката-правозахисника Тен Бяо, ця поправка не визнає права недоторканності промови адвокатів у суді, що ставить під загрозу виконання адвокатами своїх обов'язків. Він сказав, що в такому випадку «притягати до юридичної відповідальності», означає, що у гіршому випадку суд може інкримінувати адвокатові злочин «підбурювання до підриву державної влади», у кращому - адвокат може отримати попередження від Управління юстиції.

Тен Бяо впевнений, що мета цих поправок полягає у тому, щоб обмежити адвокатів у висловлюванні політично чутливих для правлячої компартії думок, це також чинить очевидний тиск на адвокатів, які опублікують свою промову під час захисту в суді, в Інтернеті.

Голова гонконзької групи підтримки китайських адвокатів-правозахисників (China Human Rights Lawyers Concern Group), що складається з юристів, Хе Цзюньжень висловив думку, що у виправленому «законі про адвокатів» формально начебто підсилили захист промови адвокатів, але насправді нічого не покращало. Хе сказав: «Начебто у суді дали адвокатові більше юридичних гарантій, але насправді тут існують винятки, наприклад, "зловмисний наклеп", "загроза державній безпеці", усе це легко стане пастками для адвокатів».

Крім того, Тен Бяо раніше опублікував відкриту заяву про те, що він надаватиме юридичні послуги заарештованим під час недавніх акцій протесту тибетцям, зараз йому не продовжили адвокатську ліцензію. Він сказав, що влада також чинить тиск на інститут, де він працює, і говорять, що він не повинен паралельно працювати ще й адвокатом. Тен побоюється, що, можливо, йому не продовжать ліцензію, а позбавлення ліцензії стане дуже великою перешкодою у його правозахисній діяльності. Він сказав кореспондентові радіо: «Без адвокатської ліцензії буде дуже важко займатися правозахисною діяльністю. Зазвичай, якщо цього року не отримав ліцензію, то наступного року можна заново подавати заяву. Проте немає гарантій, що наступного року мені вдасться її отримати».

Ліцензія ще одного пекінського адвоката-правозахисника Цзян Тяньюн, який відкрито повідомив про те, що надаватиме юридичні послуги арештованим тибетцям, також не була продовжена. Причиною непродовження ліцензії було назване те, що він часто береться вести «політично чутливі справи». Із цього приводу Цзян сказав: «У китайському законодавстві не існує поняття "Політично чутлива справа". Річна перереєстрація ліцензії - це саме собою ненормально, фактично це зовсім не сприяє управлінню, а є інструментом обмеження і тиску на адвокатів».

Цзян Тяньюн також заявив, що його права порушені, і що він вимагатиме перегляду цього рішення, а також збирається подавати судову скаргу на відповідні органи.

Заступник начальника відділу з річної перереєстрації управління юстиції м. Пекіна пан Чай відмовився прокоментувати це кореспондентові радіо: «У нашому управлінні є правила про інтерв'ю, я повинен вчиняти за правилами, адже у нас із вами не приватна бесіда», - пояснив свою відмову Чай.

China Human Rights Lawyers Concern Group виразила протест із приводу того, що влада не перереєструвала ліцензії деяких адвокатів-правозахисників.

Цзі Ліси. Радіо Вільна Азія
Підписатися:

Коментарі