ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Як покращити поставу за китайським методом

Велика Епоха

Стародавні китайці вважали, що хороша постава — це ключ до підтримання фізичної сили і духовного здоров'я. Згідно з традиційною китайською медициною і філософією, поза і хода людини відображають її внутрішній стан. Звідси і походить китайська приказка: стояти, як сосна; сидіти, як дзвін; іти, як вітер, і лежати, як лук.

#img_center_nostream#Стародавні китайці ставилися до освіти досить суворо. Дітей не тільки навчали технічним і теоретичним знанням, а й примушували займатися самодисципліною, а також дотримуватися правил пристойності.

Основою освіти для китайців протягом століть і тисячоліть служили філософські та навчальні тексти, такі як «Книга обрядів» та «Правила гарних учнів і дітей». За ними вчилися, як виробити правильну поставу, а також як дотримуватися етикету, бути моральними і вихованими. Самоконтроль і вдосконалення себе в цьому процесі — це найважливіша частина китайського світогляду, який спонукає людей досягти духовної досконалості, що, у свою чергу, природним чином приносить і матеріальні здобутки. Давайте подивимося, як це виражається у поглядах стародавніх китайців на поставу.

Стояти, як сосна

#img_center_nostream#Люди проводять більшу частину свого часу, стоячи на ногах, тому цією фразою і починається приказка.

У конфуціанській традиції під виразом «стояти прямо, подібно до величної сосни» мається на увазі, що потрібно не просто стояти прямо, але і володіти сильним внутрішнім фундаментом. Стояти твердо, ніби вріс у землю, коли шия і плечі спрямовані в небо, — це не тільки приносить користь внутрішнім органам і підтримує живіт у формі, але і позначає, що людина володіє великою силою духу.

Чан Кайши, військовий лідер Китаю часів Другої світової війни, славився спиною, прямою як шомпол, і хорошими життєвими звичками, які допомогли йому визволити країну з біди в один із найтемніших часів її історії.

У китайській медицині вважається, що коли людина горбиться, то це створює надмірне навантаження на шлунок, кишечник і хребет. Стародавні люди дійшли висновку, що деякі захворювання людини виникли з тієї причини, що через сутулість внутрішня енергія людини розподіляється по тілу невдалим чином.

Для поліпшення постави є багато вправ, а також простих і ефективних звичок, які можна розвивати і використовувати регулярно. Якщо стояти прямо на одному місці хоча б протягом п'яти хвилин, то в довгостроковій перспективі це може чудесним чином змінити поставу. Коли вам дзвонять, знайдіть стіну і спирайтеся на неї спиною і плечима, щоб стояти «прямо, як сосна».

Сидіти, як дзвін

#img_center_nostream#Під гарною поставою малися на увазі манера тримати себе і здатність зосередитися. Якщо людина віддається надмірному комфорту і сидить згорбленою на дивані, кріслі або матраці, значить, вона не може зосередити свою увагу.

Для древніх китайців, які до 12 століття не користувалися стільцями з високими ніжками, сидіти на колінах або на циновках було нормою. Конфуцій і його учні проводили бесіди на землі, при цьому ті, хто хотів говорити, шанобливо підводилися.

Сидіння на колінах на п'ятах, згідно з китайською медициною, допомагає стимулювати сухожилля навколо колін і запобігає розвитку артриту. Більше того, сидіння на колінах спонукає сидіти рівно і допомагає відкрити прохід життєвої енергії, яка сприяє нормальному функціонуванню шлунка, селезінки і печінки.

Для збереження гарної постави є й інші способи. Якщо ви сидите тільки на краю стільця, як китайці робили в останні кілька століть, то цим активно нагадуєте собі, що потрібно зберігати рівновагу і тримати спину рівно.

Порівняння «сидіти, як дзвін», ймовірно, не таке очевидне — логіка цього виразу полягає в гармонії і на фізичному, і на духовному рівні. Китайські релігійні традиції включали статичну медитацію зі схрещеними ногами. Оволодіння цими прийомами вимагає як сильного торсу, так і здатності увійти в спокійний стан. Сидіння в медитації вимагає досягнення розслабленої, але стійкої пози — як дзвін, який хоч і порожній усередині, але видає сильний і красивий звук.

Гуляти, як вітер

Рухайтеся рішуче і несіть себе з метою. За давнім даоським вченням, звільнивши себе від думок, людина може відкрити необхідні канали енергії і ходити з легкістю, з природною рівновагою і впевненістю.

Лежати, як лук

Були в стародавньому Китаї і правила щодо сну. Конфуцій учив, що лежати на спині — це положення для мертвих. Люди повинні під час відпочинку підтримувати добру форму, як лук, зберігаючи розслабленими суглоби. Сон у положенні лежання на боці означав деяку подобу правильного вертикального положення, яке підтримувалося протягом дня. На думку стародавніх лікарів, сон на боці також хороший для оптимальної циркуляції внутрішньої енергії, яка буде подавлена, якщо людина лежить на животі або спині.

Традиційно ліжками в Китаї служили циновки або досить тверда поверхня, така як кан — плоска цегляна піч. Популярні в північному Китаї цеглини, попередньо нагріті протягом дня, служили основою для жорсткого, але затишного ліжка в сувору зиму.

Лео Тімм, Велика Епоха