Вівторок, Сер 3, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайські ієрогліфи: черепаха

Середа, 24 червня 2015 року
Epoch Times | Євген Верес

Розглянемо ієрогліф «черепаха» — 龜. Хоча цей китайський письмовий знак вважається простим, але в традиційному накресленні «черепаха» має безліч деталей і пишеться шістнадцятьма рисами.

Китайський ієрогліф «черепаха» у традиційному накресленні. Ілюстрація: Євген Довбуш/EpochTimes.com.ua
Ця повільна рептилія в стародавньому Китаї шанувалася як одна зі священних тварин, поряд із Драконом, Тигром і Феніксом. Безліч легенд і оповідей Піднебесної пов'язані з черепахою.

В одному з давніх сказань описується, що якось Цан Цзє, придворний історіограф легендарного Жовтого імператора (Хуанді), прогулюючись у горах, натрапив на велику черепаху.

Лінії на її панцирі притягнули увагу Цан Цзє, а багата уява історіографа дозволила побачити у контурних лініях панцира об'єкти природи, реальності, життя. Раптово вченого осінило, що внутрішній зміст будь-якого об'єкта можна викласти лише кількома вдалими штрихами в схематичному малюнку.

Ця ідея, що була підказана черепашачим панциром, надихнула Цан Цзє продовжити дослідження форми безлічі живих істот і різних явищ природи. А на основі своїх досліджень і спостережень він створив перші знаки писемності — малюнкові ієрогліфи.

Таким чином, можна сказати, що китайські ієрогліфи виникли завдяки черепасі. Давайте ж на неї поглянемо.

Зображення черепахи з сайту simple-fauna.ru
Тепер подивимося на сучасний схематичний малюнок черепахи, а потім на давній ієрогліф цієї рептилії.

Схематична іконка черепахи з сайту razukrashki.com, розгорнута аналогічно древньому стилем - вертикально.
Як і більшість стародавніх китайських знаків тварин, черепаха в ієрогліфі зображена вертикально.

Ілюстрація: web.nutn.edu.tw
Ієрогліф черепаха 龜 вимовляється так: guī/гуй (піньїнь/система Палладія).

Варто відзначити, що з приходом до влади компартії в Китаї, багато ієрогліфів було спрощено, внаслідок чого вони в своїй більшості втратили свої зв'язки з реальними об'єктом. Так сталося і з ієрогліфом черепаха, який у спрощеному написанні виглядає так.

Спрощений китайський ієрогліф «черепаха». Ілюстрація: Євген Довбуш/EpochTimes.com.ua
Порядок написання китайського ієрогліфа «черепаха» в повному накресленні. Анімована ілюстрація: Євген Верес/EpochTimes.com.ua

Comments   

загрузка...