Субота, Січ 22, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайські ієрогліфи: дракон

Понеділок, 4 лютого 2013 року
Epoch Times | Євген Верес

«Дракон» — грецька назва міфічної тварини, яку в Китаї називають «лун». Для позначення китайського дракона спрадавна існує окремий ієрогліф, піктограму якого і розглянемо в цій статті.

Сучасне повне накреслення ієрогліфа «дракон»:

китайский иероглиф дракон

Китайський ієрогліф «дракон». Транскрипція по Палладію: «лун», піньїнь: lóng. Ілюстрація: Євген Довбуш/Велика Епоха

Як свідчать археологічні знахідки, зображення цієї істоти відоме китайцям принаймні 6 тисяч років. Скільки тисячоліть ієрогліфу дракон, важко сказати, однак словник «Шовень цзєцзи», який був створений близько двох тисяч років тому, вже містив цей ієрогліф і пояснював його значення.

древний иероглиф дракон

Стародавній китайський ієрогліф «дракон». Ілюстрація: Євген Довбуш/Велика Епоха

У країнах Заходу й у сучасному суспільстві дракон сприймається як міфічна істота. Проте раніше в Піднебесній у всі часи на це питання дивилися інакше.

У багатьох стародавніх і середньовічних китайських джерелах, у тому числі і тих працях, якими користуються вчені-філологи і понині, навіть натяку немає на те, що лун може бути просто вигадкою.

Авторитетний словник «Шовень цзецзи» так описує дракона: «Лускатий плазун з довгим тілом, що здатен то з’являтися, то зникати, здатен то ставати крихітним, то величезним, може скоротитися і видовжитися. Під час весняного рівнодення лун злітає до небес, а під час осіннього рівнодення пірнає у водоймища та плаває на великій глибині».

Китайський словник Шовень ділить усі ієрогліфи на 6 видів. Один з них це «сянсін», до якого і відноситься ієрогліф «дракон». Сянсін — це образотворчий вид китайських ієрогліфів (буквально «ті, що відтворюють форму» — авт.), перші з яких становили собою примітивне зображення натурального об’єкта.

Зберігся в історичних працях Піднебесної і більш детальний образ китайського дракона.

«Як у верблюда голова, як у оленя роги, як у зайця очі, як у корови вуха, як у змії шия, як у морського Шеня (міфічна устриця великих розмірів — авт.) живіт, як у коропа луска, як у яструба кігті і як у тигра лапи», — так описує китайського дракона Лі Ши-чжень, видатний лікар і вчений періоду Середньовіччя в своєму трактаті з історії та фармакології «Книга про коріння і трави». В цьому ж трактаті вказується, що на спині дракона є вісімдесят один шип, а під підборіддям світла перлина.

За китайськими уявленнями, 2012 рік людство жило під знаком чорно-синього водяного дракона, влада якого 10 лютого 2013 року перейде до змії — «Молодшого дракона».

Читайте також:
Китайський дракон — міф чи реальна істота?

GoldenDragon_SMYang_ET.jpg

Зображення китайського дракона відоме не менше 6 тисяч років. Ілюстрація: S. M Yang / Велика Епоха

Євген Верес. Великая Эпоха, Украина

Comments   

загрузка...