Неділя, Лис 28, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Китайські ієрогліфи: золото

П'ятниця, 11 травня 2012 року
Epoch Times | Євген Верес
У китайській мові золото позначається ієрогліфом «цзинь». Цим же ієрогліфом позначаються метали в цілому як хімічні елементи. З яких же частин складається ієрогліф «золото» і яке його значення в традиційній культурі Піднебесної?
Сучасний ієрогліф «золото» (транскрипція за Палладієм: «цзинь», піньїнь: Jīn) виглядає так:
иероглиф золото.jpg

Китайський ієрогліф «золото». Ілюстрація: Євген Довбуш/EpochTimes.com.ua

У давнину китайський ієрогліф «золото» виглядав так:

иероглиф золото2.jpg
Давнє накреслення ієрогліфа «золото». Ілюстрація: Євген Довбуш/EpochTimes.com.ua
Згідно з китайським стародавним етимологічним словником «Шовень цзецзи»*, ієрогліф «золото» складається з двох основних елементів:

иероглиф золото3.jpg
Верхня частина ієрогліфа «золото» — «цзинь» («сьогодні»)

иероглиф золото4.jpg
Нижня частина ієрогліфа «золото» — «ту» («земля»)
У цілісному ієрогліфі «золото» його нижня частина «ту» злилася з верхньою «цзинь».
Верхній елемент «цзинь» (піньїнь: jīn) використовується і як самостійний ієрогліф і буквально означає «сьогодні». Однак «Шовень» пояснює, що в цьому випадку верхній елемент лише встановлює вимову ієрогліфа «золото» — «цзинь». Тобто ця графема виступає лише в ролі фонетика.
Нижня графема «ту» (піньїнь: tǔ) позначає ґрунт, землю. Нижній елемент давній словник трактує так: «У надрах землі лежить 2 золотих самородки». Дві точки з боків графеми «земля» як раз і позначають два самородки, які в ній залягають.
Цей красивий метал не піддається корозії й окисленню, тому ієрогліф «золото» використовують з давніх часів, щоб підкреслити шляхетні якості людини, цінність предмета або важливість явища.
Наприклад, китайське прислів’я про цінність часу говорить: «Вершок часу — це вершок золота».
У «Чжуань Фалунь», популярній книзі про традиційну практику цігун, говориться: «Самовдосконалення людини можна порівняти з процесом промивання піску великими хвилями. Тільки те, що лишилося після промивки — справжнє золото».
Про людину великої витримки і терпіння, яка стійко переносить життєві випробування, китайці скажуть: «Справжнє золото, що не боїться вогню».
Згідно з давньо-китайським ученням У-сін (П’ять стихій) усі речі та явища в нашому Всесвіті засновані на п’ятьох першоелементах. Один з них — метал — якраз і позначається ієрогліфом «цзинь».
Порядок написання рис китайського ієрогліфа «золото»:

иероглиф золото5.gif
Ієрогліф «золото»: риса за рисою
Ієрогліф «золото» широко використовується в китайській писемності і як самостійний ієрогліф, і як елемент при написанні інших ієрогліфів. Приклад цього читайте у статті Великої Епохи про ієрогліф «гроші».
* Фундаментальна праця про китайську писемність — етимологічний словник «Шовень цзецзи» («Пояснення простих і аналіз складених ієрогліфів») — був складений видатним мовознавцем Сюй Шенєм у період династії Східна Хань (близько 147 року н. е.).

Євген Верес. Велика Епоха, Україна

Comments   

загрузка...