ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія та Україна знову конфліктують через газ

Велика Епоха
Україна знову відмовилася купити договірні обсяги газу для наповнення підземних газосховищ (ПГС), через що між двома сторонами назріває черговий конфлікт.

Росія та Україна знову конфліктують через газ. Фото: Jeff J Mitchell/Getty Images
Росія та Україна знову конфліктують через газ. Фото: Jeff J Mitchell/Getty Images
На переговорах у Газпромі, які відбулися в Москві 31 серпня, голова правління російської газової компанії Олексій Міллер зажадав від міністра енергетики України Юрія Бойка закупити у РФ додаткові обсяги газу і закачати їх у ПГС.

«Україна повинна закачати 25 млрд кубометрів газу, згідно із зобов'язаннями, і ми наполягаємо на цьому. Українська сторона заявила, що їй достатньо всього 20 млрд кубометрів. «Газпром» готовий дати кредит для закупівлі зайвого об'єму газу, але Україна не хоче йти на це», ― повідомляє «Комерсант-Україна» з посиланням на «Газпром».

На думку української сторони, резерви російського газу, які необхідні для безперебійної поставки в Європу, повинна оплачувати саме Росія. За словами українських чиновників, якщо «Газпром» хоче підстрахувати себе, то нехай орендує ПГС для зберігання свого палива та оплачує оренду. Така їхня поведінка ще викликана тим, що Москва не хоче йти на поступки щодо зменшення ціни на газ для України.

На думку експертів, новий конфлікт може перерости у судовий спір. «Якщо споживачі Європейського Союзу опиняться взимку без газу і зажадають компенсувати збитки, то, швидше за все, «Газпром» спробує перекласти відповідальність на Україну через суд», ― висловив свою думку «Комерсанту» директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

У той же час інший експерт Роман Марченко вважає, що Україна не повинна відповідати за свої дії перед країнами Євросоюзу, а «Газпром» не може змусити Київ накопичувати додаткові обсяги газу у його ПСГ, оскільки в договорі між «Нафтогазом» і «Газпромом» немає таких зобов'язань, пише видання «Комерсант».