ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кабмін представив новий варіант мовного закону

Велика Епоха
Робоча група під керівництвом екс-президента Леоніда Кравчука, створена при Кабінеті міністрів України для покращення мовного закону, представила свій варіант нового документу.

Опозиційні парламентарії в знак протесту проти скандального законопроекту про мови накрили робочі місця національним прапором, 5 червня 2012 Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
Опозиційні парламентарії в знак протесту проти скандального законопроекту про мови накрили робочі місця національним прапором, 5 червня 2012 Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
У новій редакції пропонується змінити навіть назву закону на наступне: «Про порядок застосування мов в Україні», — повідомляє «Комерсант-Україна».

«Перша назва „Про основи державної мовної політики“ занадто претензійна. Не слід забувати, що основи державної політики відображені в українській Конституції», ― зазначив один із учасників групи.

У новому варіанті документа також не передбачено статусу «регіональних мов національних меншин» і вказується, що державною мовою залишається українська та пропонуються заходи щодо її захисту.

В той же час у положеннях документа враховані заходи захисту тих чи інших мов територіальних громад, якщо в селі, селищі або місті проживає не менше 30% носіїв такої мови.

Таким чином, у поправках вказується, що використання української мови є обов'язковим в судо- та діловодстві, освіті, діяльності органів влади, збройних силах, у сфері науки і рекламі.

Що стосується сфери інформації та ЗМІ, то документ встановлює долю мовлення українською мовою 75% від загального добового ефіру. Трансляція телепередач і фільмів на інших мовах повинна обов'язково супроводжуватися українським дублюванням, або в субтитрах.

За запропонований варіант законопроекту вчора проголосувала більшість учасників групи.

Відзначимо, до складу Робочої групи з доопрацювання закону «Про основи державної мовної політики» під керівництвом віце-прем'єр-міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової увійшли 42 учасники, які розділилися на дві підгрупи. Одну з них очолив Леонід Кравчук, а іншу — ректор Київського національного університету ім. Шевченка Леонід Губерський.

Нагадаємо, Робоча група з підготовки змін у мовній закон була створена за дорученням Президента України Віктора Януковича після підписання ним «мовного документа» 8 серпня 2012 року.