• Крижаний покрив Арктики стрімко зменшується

  • Ганна Жаворонкова | Велика Епоха
    Понеділок, 27 серпня 2012 року

Крижаний покрив в Арктиці в ході глобального потепління на цих вихідних досягне рекордно низького рівня, що викликано не без діяльності людини. Але це не світовий рекорд, а «тривожний сигнал із планети Земля», повідомляє The Guardian.

Як пише джерело, в цьому році лід тане з безпрецедентною швидкістю і вже через кілька днів досягне рекордно низького рівня. Це підтверджують вчені Датського метеорологічного інституту, експерти Арктичної регіональної системи спостережень за океаном у Норвегії, а також вчені Німеччини, Японії та інших країн.

Ще 30 років тому крижана шапка Північного Льодовитого океану становила площу приблизно з Австралію. Протягом наступних кількох десятиліть, у періоди літніх місяців ця шапка повністю зникне, вважають вчені.

Зазвичай арктичний морський лід досягає своєї нижчої точки в перший тиждень вересня. «За останні дні втрати крижаного покриву становили 100 тис. кв. км на день, що вже є рекордом для серпня. Шторм розколює лід, відкриваючи воду і піднімаючи теплі води. Безумовно, все дуже швидко змінюється. Якщо не відбудеться справжнього дива, то в найближчі дні буде побито рекорд 2007 року. Це може статися вже на цих вихідних і, напевно, на наступному тижні», ― коментує виданню The Guardian ситуацію американський вчений Жульєн Строєв із Національного центру снігу і льоду (NSIDC) в місті Боулдер, штат Колорадо.

Він сказав, що 2012 рік за масштабами і обсягом танення товщі льоду є рекордним роком. З його думкою одноголосно зійшлися і всі світові експерти з льоду ― вчені США, Європи та Азії.

«Змінюється весь енергетичний баланс Арктики. Тут стало виділятися більше тепла. Відбувається зміна клімату, і з кожним роком ми втрачаємо все більше сезонних льодів. Швидкість втрати льоду відбувається швидше, ніж це навіть можуть зафіксувати моделі. За нашими прогнозами, з такими темпами в літній період 2050 Арктика повністю звільниться від льоду», ― сказав Жульєн Строєв.

«Ще 15 років тому я не думав, що сьогодні побачу такі драматичні зміни, і ніхто не очікував. Період танення льодів зараз сильно подовжився. Двадцять років тому цей сезон становив близько місяця, а тепер цілих три. Минулого тижня температура в Арктиці становила 14 ºС, що для тутешнього клімату є досить високою температурою», ― додав він.

Як показує статистика Полярного наукового центру при університеті штату Вашингтон, обсяг льоду в Арктиці різко скоротився за останні десятиліття. У 2011 році цей поріг становив понад 50% у порівнянні з показниками 2005 року. Зараз крижаний покрив становить близько 5770 куб. км (дані на 31 липня 2012 р.), що на 10% нижче, ніж у минулому році ― 6494 тис. км. У 2000-х роках шар льоду становив 12433 тис. км.

Arctic-sea-ice-001 график.jpg

Графік показує, як змінюється площа льодового покриву Північного Льодовитого океану за місяці від травня до вересня. На шкалі показано кількість мільйонів квадратних кілометрів, де лід зберігається, щонайменше, на 15% території.Риска з сірою заливкою показує дані за 1979-2000 рр. Ілюстрація: Національний центр снігу і льоду (NSIDC)

Згідно з останніми дослідженнями британських вчених, у минулому році Північний Льодовитий океан у цілому втратив влітку 900 кубометрів льоду.

Як відзначають експерти організації зелених «Грінпіс» (Greenpeace), Арктика є домом для мільйонів людей, зокрема, ескімосів, предки яких оселилися тут тисячі років тому. Це також унікальна екосистема і будинок для нарвала, моржа, полярних ведмедів, а також для сотень інших мігруючих видів, в числі яких горбаті кити і канадські гуси.

Арктика також відіграє важливу роль у регуляції клімату. «Морські льоди Арктики, як гігантське дзеркало, відображають велику частину сонячної енергії, допомагаючи зберегти прохолоду на планеті. Формування льоду в Арктиці виробляє щільну морську сіль, яка тоне і допомагає вести глибокі океанські течії. Без льоду це крихка рівновага буде порушена і може викликати глибокі регіональні і глобальні кліматичні зміни», ― сказав виконавчий директор «Грінпіс» Куми Найду (Kumi Naidoo) виданню The Guardian .

«Ми всі покладаємося на Арктику заради нашого виживання. Зараз ми ризикуємо втратити одну з великих світових екосистем і важливу систему життєзабезпечення. Але, як не парадоксально, люди, прямо зараз, сприяють цьому глобальному потеплінню, намагаючись витягти для себе вигоду», ― заявили шість екологів «групи зелених», намагаючись зупинити «марш Кремля» в Арктиці і рішуче виступивши проти російського буріння, яке відбувається на тлі тривожних даних про швидкість танення арктичного морського льоду, пише The Guardian.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...