• «Доступне житло» молодим українцям купити непросто

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    П'ятниця, 10 травня 2013 року
Молодим українцям дуже важко купити житло. Ціни на квартири надто високі, якщо порівняти з середніми зарплатами. Державні програми, які мають на меті допомогти молодим сім'ям придбати квартиру, поки що охоплюють лише кілька тисяч людей.

Катерина і Андрій Юрченки — типові молоді українці, які закінчили навчання кілька років тому, після чого створили сім'ю. Зараз вони живуть з батьками в Києві.

Як говорить Катерина, про купівлю житла вони думали, але фінанси не дозволяють — зарплата на двох становить 3 тисячі гривень ($370), що приблизно дорівнює середній зарплаті по Україні. Сама вона не працює, а гроші в сім'ю приносить тільки її молодий чоловік.

Катерина категорично проти того, щоб взяти житло в кредит.

«Купити в кредит? Ні за що... Може, якби він отримував по 2 тисячі доларів, і я теж, тоді з 4-ма тисячами доларів на місяць це було б реально», — каже вона. Катерина побоюється, що якщо в нинішніх умовах взяти кредит, то буде велика переплата і доведеться бути прив'язаним до нього на все життя.

Згідно з даними українського Держстату, середня зарплата по країні становить 3044 грн (дані за березень 2013) або близько $375 ($4500 на рік).

На 14 квітня 2013 р. в Києві метр квадратний житла на вторинному ринку коштував $1556 в найдешевшому районі міста, згідно з даними консалтингового агентства SV-Development.

Таким чином, щоб придбати, наприклад, двокімнатну квартиру на 50 кв. м, слід заплатити приблизно $77800. Навіть якщо середньостатистичний українець буде відкладати половину своєї річної зарплати ($2250) на купівлю нерухомості, йому доведеться чекати 34 роки.

У той же час, українці, у яких зарплата значно вища середньої, можуть дозволити собі або придбати житло набагато швидше, або взяти в кредит. Згідно з офіційною статистикою, в лютому обсяг іпотечного кредитування становив 111 млн гривень ($13,66 млн). Цієї суми вистачить на купівлю приблизно 175 двокімнатних квартир площею 50 квадратних метрів.

Для середнього українця взяти кредит дуже складно. Компанія Простобанк-консалтинг, яка спеціалізується на огляді ринку нерухомості в Україні, відзначає, що більшість банків, які кредитують в сегменті «вторинки», пропонують українцям іпотечні програми з авансом в 30% від вартості житла.

У той же час, полегшити долю молодих сімей взялася держава — у травні 2012 року була введена державна програма «Доступне житло», яка здешевлює вартість житла для молодих сімей. Вона передбачає, що кредитна ставка на купівлю житла становить 3% річних, тоді як середня по Україні — більше 20%, за даними українського порталу Простобанк-консалтинг.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк повідомляв, що на реалізацію цієї програми в 2012 році буде виділено один мільярд гривень, щоб забезпечити кредитами 30 тисяч сімей.

Разом з тим, до теперішнього часу скористалися програмою трохи більше тисячі чоловік. Як пояснюють експерти, це пов'язано з тим, що зарплата середньостатистичного українця не дозволяє йому брати участь у таких програмах. До того ж, перший внесок, згідно з цією програмою, має становити не менше чверті вартості житла.

Андрій Гусельников, експерт ринку нерухомості, підрахував, користуючись офіційною статистикою, що на руках в українців близько 857 млрд доларів (480 млрд на руках та 377 млрд у депозитах). Якщо поділити на економічно активне населення в Україні — 22 мільйони осіб, — то вийде 4900 доларів або 38,9 тис. гривень на одну людину.

«Чи можуть люди з такою кількістю грошей на руках брати участь у таких програмах, коли потрібно перший внесок внести 25%, як мінімум від 10 до 15 тисяч доларів? Очевидно, не можуть», — говорить він.

У той же час, Леонід Рисухін, глава Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, який курирує згадані програми, зберігає оптимізм. Він каже, що щороку в півтора — два рази зростає кількість сімей, які отримують житло. Торік, за його словами, таке зростання становило 2,3 рази. У минулому році близько 1260 чоловік отримали підтримку від Державного фонду.

Згідно з його прогнозом, в 2013 році держава допоможе отримати житло близько 6 тисячам сімей. Він каже, що серед населення підвищується інтерес щодо цих програм, про що свідчить і те, що останнім часом відвідуваність сайту їхнього фонду зросла в півтора рази.

«Давайте бути патріотами, нести оптимізм. Патріот повинен нести оптимізм. Можна сказати, що 1260 — це мало. Це дійсно мало, але в позаминулому році був нуль, а зараз 1260. А в поточному році очікуємо 6 тисяч», — каже Рисухін.
Підписатися:

Коментарі