ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Обличчя ксенофобії: 17-річний киянин залишився інвалідом

Велика Епоха

Зимова прогулянка по центру міста закінчилась для 17-річного Даніеля трагічно: його побила група молодиків так, що юнак втратив зір і залишився майже повністю паралізований. З групи людей, які били хлопця, судять трьох.

Даніель до побиття. Фото з соціальних мереж
Даніель до побиття. Фото з соціальних мереж
«В основному удари завдавали в голову та життєво важливі органи», — говорить адвокат Даніеля Микола Слободянюк. Били ногами по голові.

«У нас діагноз, який не підлягає реабілітації», — каже мати Даніеля Наталія. З тремтінням в голосі говорить, що хлопчик навіть не може жувати — язик притиснутий до піднебіння. Якби міг ним ворушити, міг би хоч щось сказати.

Після побиття юнаку дали інвалідність, і мати говорить, що «ознак покращення стану поки що немає». Вважає, що син чує її та батька, проте ні говорити, ні бачити їх не може.

Слідство просувається повільно, говорить адвокат потерпілого Микола Слободянюк — ще в грудні суд дав доручення доставити свідка в суд, але до травня це виконано не було. А допит того свідка в міліції нічого особливо не прояснює.

«Допит ще не можу озвучити, але поки що можу сказати, що допит [був] ні про що», — говорить адвокат. За неофіційною інформацією, на наступне судове засідання свідок має прийти.

Окрім того, кілька разів змінювався прокурор. Справа розглядається за старим КПК в Печерському районному суді Києва, молодих людей судять за 121 статтею, за «умисне тяжке тілесне ушкодження». Двоє обвинувачуваних — молоді хлопці — перебувають в СІЗО, один, який на момент вчинення злочину був неповнолітнім, — на підписці про невиїзд.

Адвокат та батьки Даніеля вважають, що на хлопця напали через його неслов’янську зовнішність. Випадок Даніеля Ву увійшов до звіту В’ячеслава Лихачова про ситуацію з ксенофобією та націонал-екстремізмом в Україні. Дослідник описує ситуацію так: «Увечері 11 січня в центрі Києва біля виходу з ст.м. „Хрещатик“ група праворадикальних активістів напала на етнічного в’єтнамця Даніеля Ву і його друга. Конфлікт почався з расистських образ. Ультра-націоналісти погналися за жертвами. Другу в’єтнамця вдалося втекти, а самого Ву неонацисти наздогнали біля метро і жорстоко побили».

Даніель із друзями. Фото із соціальних мереж
Даніель із друзями. Фото із соціальних мереж
Утім, люди, які підтримують обвинувачуваних, пояснюють ситуацію по-іншому.

Обвинувачуваних включили в групу «Політичні в’язні» в соціальній мережі Вконтакті, і закликають активно підтримувати їх. У групі пишеться, що обвинувачуваний Олександр побив «корейця, якому не сподобалась його футболка з тризубом», а інший обвинувачуваний Денис нібито заступився за друга. Чимало повідомлень у групі — відверто ксенофобні.

Однак на суді просять не показувати, що хлопців підтримують представники «ультраправого» та «навколофутбольного» рухів. Кажуть, що «нам не потрібна ще й 161 стаття» («Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності»). «Не потрібно, щоб у судді склалося враження, що їх підтримують самі скінхеди», — пише модератор групи.

Родичі обвинувачуваних ксенофобний характер нападу заперечують. Наступний суд по справі побиття Даніеля відбудеться за кілька тижнів.

Двоє обвинувачуваних. Фото: Костянтин Семенов/vk.com
Двоє обвинувачуваних. Фото: Костянтин Семенов/vk.com