• Для підписання Угоди про асоціацію з ЄС потрібні реформи

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 21 січня 2013 року

Український прем’єр Микола Азаров говорить, що країна готова підписати довгоочікувану Угоду про асоціацію з Європейським союзом (ЄС) цього року. Однак довести угоду до підписання може виявитися нелегкою справою для України. Угода була створена в 2011 році і включає положення про зону вільної торгівлі та безвізовий режим, але для її підписання Україна має втілити, або принаймні зробити кроки до втілення серйозних реформ.

Відповідаючи на питання, поставлені репортером Великої Епохи на своїй сторінці у Facebook, Микола Азаров заявив, що український уряд планує провести реформи згідно зі створеним Планом дій по роботі з ЄС. Координувати виконання плану збирається сам прем’єр-міністр, і каже, що це «піднімає рівень вирішення проблеми на найвищий рівень в Уряді».

«Це показує нашу рішучість та готовність зробити все необхідне для того, щоб підписання Угоди відбулося цього року», — каже Азаров.

Незважаючи на те, що текст угоди був створений в 2011 році, він не був підписаний через зауваження ЄС щодо виборчого правосуддя, політичних репресій, а також відсутності вільних та справедливих виборів в Україні.

Угода про асоціацію, яка офіційно встановлює відносини ЄС із країною в різних сферах, в деяких випадках використовується для підготовки країни до майбутнього членства в ЄС. «Будь-який прогрес України на шляху політичної асоціації та економічної інтеграції залежатиме від результатів країни у ствердженні поваги до спільних цінностей та верховенства права», — йшлося в повідомленні Представництва ЄС в Україні від 16 травня 2012 року.

Для того, щоб підписати Угоду про асоціацію, її мають підтримати всі держави-члени ЄС. Але європейські чиновники, як і раніше, стурбовані тим, що в Україні не втілюються реформи, а також продовжується тюремне ув’язнення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

За словами політолога Володимира Фесенка, керівника Центру прикладних політичних досліджень, європейські політики намагаються знайти більш гнучку позицію по відношенню до України, усвідомлюючи можливість того, що Україна повернеться в бік Росії.

Минулого місяця Президент Віктор Янукович в останній момент скасував свій візит до Москви, де він повинен був поговорити з представниками Росії про Митний союз Росії, Білорусі та Казахстану, в якому Росія хоче бачити і Україну.

Я думаю, там був потужний сигнал для Януковича, що у нього є шанс підписати Угоду про Асоціацію в 2013 році — тому і не відбувся візит до Москви

Ігор Жданов,  голова аналітичного центру «Відкрита політика» 

За словами Ігоря Жданова, голови аналітичного центру «Відкрита політика», Янукович змінив плани через телефонну розмову з президентом Європейської комісії Жозе Мануелем Баррозу. «Я думаю, там був потужний сигнал для Януковича, що у нього є шанс підписати Угоду про Асоціацію в 2013 році — тому і не відбувся візит до Москви», — сказав Жданов.

Багато європейських політиків побоюються, що Україна може підписати угоду з Росією, сказав Фесенко, «тому вони дають шанс для України підписати цю Угоду, але безумовно для цього Україна має виконати хоча б частково вимоги Європейського союзу, зокрема і по політичних справах».

Але, за словами Стівена Пайфера, колишнього посла США в Україні, а тепер старшого наукового співробітника Brookings Institution, зацікавленість України в приєднанні до Митного союзу — це блеф.

В своєму коментарі, який опублікували в Financial Times, Пайфер сказав: «Те, що Київ виражає інтерес до Митного союзу, направлене на те, щоб підвищити заклопотаність на Заході з приводу того, що через це можна „втратити“ Україну на користь Росії».

Пан Янукович заграє зі вступом до Митного союзу, намагаючись переконати Захід ігнорувати регрес демократії в Україні

Стівен Пфайфер,  колишній посол США в Україні 

«Пан Янукович заграє зі вступом до Митного союзу, намагаючись переконати Захід ігнорувати регрес демократії в Україні», — сказав він.

Опитування громадської думки в Україні показує, що громадськість більше схиляється на користь європейської інтеграції, ніж повороту в бік Росії та Азії.

Опитування, опубліковане Центром Разумкова в минулому місяці, показує, що 42,4% опитаних обрали б ЄС як напрямок для інтеграції, а 32,1% воліли б бачити Україну разом з Росією в Митному союзі.

Більше двох третин із опитаних сказали, що підтримують реформи, які вимагає від України здійснити ЄС.

За словами Фесенка, питання євроінтеграції є привабливим для Президента Януковича як голови держави ще й тому, що воно не є конфліктним та не призводить до розколу суспільства.

Та незважаючи на підтримку більш тісних зв’язків з ЄС, яку показує соціологічні опитування, багато громадян все ж мають свої сумніви з цього приводу.

«Теоретично я б хотіла бути частиною Європи, але практично на даний момент мені це здається малоймовірним і не зовсім необхідним — ми не витягнемо це з економічної точки зору і для Європи теж будемо ще одним тягарем. Потрібно зробити тут самим щось для себе і своєї країни, залишилося з’ясувати, як це можливо, враховуючи всі палиці в колесах, які нам ставить влада», — каже Юлія, архітектор.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...