• Розсекречені архівні документи 1917-1932 років оприлюднені

  • Олена Балакіна | Велика Епоха
    Вівторок, 8 лютого 2011 року
Відкриття сайту "Народна війна"

Екс-президент України Віктор Ющенко взяв участь у відкритті електронної версії виставки "Народна війна", де зібрані розсекречені архівні документи 1917-1932 років, повідомляє телеканал NTD. Презентація сайту відбулась 7 лютого у приміщенні Київської організації Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса.

"Ця виставка говорить про те, що ваші діди, ваші прадіди по всій Україні, мається на увазі території Української Народної Республіки, не приймали те, що ми називаємо "советская власть". - Говорить екс-президент Віктор Ющенко. - Скільки було зроблено сотен і тисяч повстань, бунтів для того, щоб не допустити на Україну цю ідеологію і ті порядки".

Wikileaks по-українські

Документи збиралися впродовж 2008-2009 рр. Працівники товариства «Меморіал», історики та науковці працювали в архівах 18-ти областей України. Були відзняті та оцифровані понад 350 фондів і близько 1500 архівних справ. Більшість світлин були оприлюднені вперше.

Колишній Голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко порівняв цей веб-портал із Wikileaks, що "вибухнув" в Інтернеті.  "Якщо це Wikileaks для брехунів, які сидять зараз і керують освітою і наукою, то можна і так його назвати", - сказав пан Наливайченко.

"Український визвольний рух, а не бандити"

На веб-сторінках показано, яка з 1917 до 1932 рр. йшла серйозна протидія будь-якому визвольному руху з боку радянської влади, використовувалися спецвійська. З 1919 року в Україні з'явилися концтабори. Спочатку концтаборів було 5, але кількість значно збільшилася до 30-х років. 

"Нам звикли казати, що були два зимових походи, - каже Голова Київської організації
Товариства «Меморіал» ім. В. Стуса, автор і керівник проекту Роман Круцик. - Ні, йшла справжня війна. Це була народна війна, а не бандити, як розповідалося у радянські часи".
Існувало понад 1,5 тис. повстанських загонів, діяли понад 600 підпільних організацій та їх осередків. У найглухіших куточках України йшла боротьба за незалежність.

За задумом авторів проекту, Інтернет-сторінка буде постійно поповнюватися новими архівними документами, справами, фотокартками. Матеріал буде перекладено ще й англійською.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...