• Помер Серафим Собко - ідеолог і родоначальник лицарського руху Києва

  • Субота, 5 лютого 2011 року
Сьогодні, 5 лютого, мешканці столиці попрощаються з видатною людиною - Серафимом Володимировичем Собко, засновником лицарського руху Києва.
 
Так вже вийшло, що саме Серафим Собко - каскадер, актор, історичний реконструктор лицарських турнірів, зброяр, майстер броні, тренер і постановник сценічного фехтування - став формальним і неформальним лідером реконструкторського руху Києва, родоначальником і "патріархом" рольового руху, якого добре знають і в України, і за її межами. Він - учасник Міжнародних фестивалів історичної реконструкції "Генуезький шолом", "Білий Замок", "Шестовиця", "Грюнвальдська битва" та ін.
 
"Коли одягаєш костюм, переміщуєшся в часі і стаєш мешканцем Середньовіччя. Ти вже не який-небудь Коля-інженер, ти - лицар, ти-вікінг!" Так з захопленням про історичну реконструкцію відгукуються учасники лицарського руху вже більше 20-ти років. І весь цей час за плечима українських реконструкторів лицарських турнірів стояла велика у всіх смислах людина Серафим Володимирович Собко.
 
"Захоплюватися середньовічною історією і літературою - це одне, а проводити справжні ігрові лицарські турніри у столиці - справа важка і копітка", - говорив у своїх інтерв'ю Серафим Собко, але ні захоплюватися, ні проводити не на день не припиняв.
 
У біографії киянина Серафима Собко майже два десятки історичних фільмів: "Річард - Левине серце", "Чорна стріла", "Важко бути богом", "Легенда про княгиню Ольгу", "Ярослав Мудрий", "Мамай", "Квентін Дорвард - королівський стрілець ". Він знімався в епізодах, допомагав у створенні образів і "приміт" часу і постановці лицарських турнірів і битв. Викувані ним кольчуги, шоломи, обладунки активно використовувалися в кінозйомках.
 
Щороку протягом 28-ми років Серафим Собко брав участь у підготовці та проведенні воєнізованого шоу - Ристалища - на День Києва на Андріївському узвозі, свята галасливого, веселого і незабутнього. "Перше проведення Ристалища на день міста було схоже на культурний шок, - згадував Серафим, - на день 1500-річчя Києва, у 1982 р., на Андріївський узвіз вперше вийшли команди лицарів: в обладунках, з мечами ... У житті ці люди - банкіри, будівельники, актори. На святі вони на якийсь час перетворилися на історичних героїв. З того самого дня нас стало більше, були організовані клуби й асоціації по всій Україні ".
 
Правда, в організації останнього в його житті, як виявилося, Ристалища на День міста 2010 р. столична влада Серафиму Собко відмовила і відібрала "намічену" вже більше двох десятків років ділянку землі в кінці Андріївського узвозу під забудову. Ймовірно, для можновладців у черговий раз стало важливішим похизуватися фасадом чергового бізнес- або торговельного центру, ніж самобутнім культурним виглядом столиці. У результаті, такого ж яскравого свята, яким його пам'ятають кияни і гості з інших міст і країн, не вийшло. І, можливо, вже не вийде.
 
Останній рік намет Серафима Собко стояв на пікеті проти забудови. І в дощ, і в грозу Серафим з добровольцями днював і ночував там, відстоюючи історичний вигляд Андріївського узвозу.
 
Серафим Собко помер у 52 роки 3 лютого в Києві в результаті інсульту, так і не встигнувши втілити в життя ще величезну кількість ідей. "Мрію створити власний лицарський загін і виїхати заробляти гроші за кордон, - ділився не так давно планами Серафим. - Наша давня історія дуже цікава іноземцям ..."
 
Поховають Серафима Собко 5 лютого на київському Лісовому кладовищі, де поховані його родичі. Світла пам'ять ...
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...