• Подолавши зарплати в конвертах, Україна отримає близько 90 мільярдів гривень

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Субота, 13 жовтня 2012 року

Майже половину тіньової економіки України становлять зарплати в конвертах. Якби податковій службі вдалося їх легалізувати, Україна могла б додатково отримати близько 90 млрд грн або близько 7% ВВП.

За даними податкової служби, в Україні виплачують близько 170 млрд зарплати в конвертах. Прем'єр-міністр Микола Азаров нещодавно вказав, що із 20,5 млн працездатного населення України 6 млн осіб влаштовані неофіційно, що становить 29% від загального числа населення.

З одним із таких працівників, які отримують «у конверті», поговорив кореспондент Великої Епохи. 22-річний Роман (прізвище опущене, щоб не виникло проблем з податковою) працює кур'єром в одній з туристичних фірм Києва. У його компанії зарплату в конвертах отримують всі 25 чоловік. На папері вони отримують від 500 до 700 грн, керівник більше всіх — 700 грн.

«Мені зарплата в конвертах не заважає, вона заважає державі», — каже Роман. За його словами, на стосунки з працедавцем зарплата в конвертах ніяк не впливає, відпустку йому оплачують. На руки він отримує 3200 грн — трохи більше середньої зарплати в Україні, яка в серпні за даними Держстату, становить 3073 грн.

“  Мені зарплата в конвертах не заважає, вона заважає державі ”

Роман, працівник київської фірми

«Щодо пенсії я теж зараз не думаю, але влаштований я офіційно по трудовій», — каже він. Така зарплата (500 грн) становить менше половини офіційної мінімальної зарплати, це означає, що він оформлений на півставки. У такому випадку, як з'ясував кореспондент Великої Епохи, якщо він так пропрацює все життя (буде отримувати, як і зараз, 45% від мінімальної зарплати, яка становить 1102 грн), то і його пенсія також буде становити 45% від мінімальної пенсії, тобто — 428 грн, а на такі гроші навряд чи можна прожити — адже прожитковий мінімум сьогодні становить 1060 грн.

Великий портал, який досліджує ринок праці, www.hh.ua опитав більше тисячі менеджерів середньої та вищої ланки України. Більше половини з них отримували нелегальну зарплату майже завжди. В основному мова йде про «сірі» виплати, коли частину суми платять легально, а частину — «в конверті». Крім урізання соціальних виплат, серед інших неприємностей через «чорну» зарплату вони називають затримки з оплатою праці (30%) і можливість безконтрольно змінювати рівень зарплати (30%), відмову в кредиті (18%) а також низький рівень майбутньої пенсії (19%).

Як вивести з тіні

Одним із способів вивести зарплати з тіні українська влада бачить введення кримінальної відповідальності. Про це заявив нещодавно заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Нестор Шуфрич в ефірі «5 каналу».

Віце-прем'єр-міністр України з соціальної політики Сергій Тігіпко також збирається вирішити цю проблему. Він планує до 2020 року легалізувати 6 мільйонів робочих місць.

«По-перше, ми повинні поліпшити загальний інвестиційний клімат в країні. По-друге, створити умови для сприяння високотехнологічним галузям, які зможуть забезпечити технологічний прорив. По-третє, реформувати ринок праці, він повинен бути більш гнучким», — говорив недавно віце-прем'єр. Це, за його словами, дозволить поступово досягти цієї мети та легалізувати величезний ринок тіньових зарплат.

Також Сергій Тігіпко нещодавно заявляв, що влада вже вживає заходів: податкове законодавство зменшило кількість податків з 42 до 23 і скоро зменшить до 9, і введено єдиний соціальний внесок.

Чому йдуть у тінь

Разом з тим, саме єдиний соціальний внесок заганяє підприємців у тінь, вважає Оксана Продан, голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця».

“  Страшне в цьому не тільки те, що держава недоотримує. Страшне те, що ці люди через великий фіскального тиску позбавлені сьогодні будь соціального захисту  ”

Оксана Продан

Цей платіж, який сплачують підприємці, становить від 32,6% до 49,7% залежно від виду професії та трудової діяльності. Причому, за словами кількох бухгалтерів, опитаних кореспондентом Великої Епохи, фактично ця сума може перевищувати і 60%. Наприклад, з 1000 гривень зарплати підприємцю, доведеться заплатити до бюджету понад 600 грн. У результаті багато роботодавців, особливо в малому та середньому бізнесі, ухиляються від податків, щоб можна було заробити достатній прибуток для життя і розвитку бізнесу.

«Страшне в цьому не тільки те, що держава недоотримує. Страшне те, що ці люди внаслідок фіскального тиску позбавлені сьогодні будь-якого соціального захисту — при хворобі, інвалідності, втраті роботи», — говорить Продан, називаючи негативні сторони зарплати «в конвертах».

Саме тому її організація бореться за зниження ставки ЄСВ і рівняється на Грузію, де сумарне навантаження на заробітну плату 20%, тоді як в Україні — від 49%.

Наразі «Фортеця» намагається лобіювати свої проекти законів, які допомогли б поліпшити бізнес-клімат в Україні, але поки безуспішно. За словами Оксани Продан, легалізувати доходи фізичних осіб можна тільки після зниження на них фіскального тиску, а Тігіпко і Шуфрич бачать тільки репресивні механізми, без створення умов. Такий підхід залишить людей без роботи і доходів, говорить вона.

«Що стосується декларацій і дій, то вони у чинної влади не збігаються тому, що їхні декларації не відповідають їхнім бажанням. Декларується підтримка конкуренції, рівних умов, а приймаються рішення, які знищують незалежний бізнес», — відзначає Продан.

Якщо дійсно владі вдасться легалізувати зарплати в конвертах, то Україна отримала б додатково близько 88-97 млрд грн

Незважаючи на численні заяви влади про те, що вони збираються поліпшити інвестиційний клімат і спростити умови для ведення бізнесу, Україна поки з року в рік, як і раніше, займає досить низькі позиції в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Bussiness. Наприклад, у рейтингу за 2012 рік країни займає 152-е місце з 183. Причому за ступенем складності оподаткування Українська держава на 181 місці — третьому з кінця.

Якщо дійсно владі вдасться легалізувати зарплати в конвертах, які, за офіційними даними, становлять 170 млрд на рік, то Україна отримала б додатково приблизно 88—97 млрд, підрахував кореспондент Великої Епохи, проконсультувавшись з кількома бухгалтерами*. Ця цифра становить близько 7% від ВВП країни за 2011 рік (1314 млрд грн).

Можливо, щоб подолати корупційний ланцюжок, державі потрібно проявити більше волі, нагородою ж стануть величезні суми грошей, які можна було б використовувати на зміцнення благополуччя громадян і заодно — підвищення довіри серед виборців, чого зараз чинній владі так не вистачає.

* Як вийшло 7% від ВВП:

Вихідні дані для підрахунку: ВВП України за 2011 рік становить 1314 млрд грн. Обсяг тіньових зарплат, за інформацією ДПСУ, — 170 млрд на рік. За підрахунками Оксани Позднякової, головного бухгалтера однієї з київських компаній, яка також пише статті для Великої Епохи, якби зарплати в конвертах були легалізовані, країна отримала б у казну 52—57% від загального обсягу (від 170 млрд грн).

Таким чином:

170 * 52/100 = 88,4 ≈ 88 млрд грн

170 * 57/100 = 96,9 ≈ 97 млрд грн

Звідси виникли числа 88—97 млрд грн, які отримала б Україна, якби зарплати легалізовали. Далі рахуємо, скільки це відсотків від ВВП:

88/1314 * 100 = 6,7

97/1314 * 100 = 7,4

Далі підраховано середнє арифметичне:

(6,7 + 7,4)/2 = 7,05 ≈ 7%

Звідси висновок, що легалізація зарплат дозволила б поповнити бюджет України на додаткові 7% від ВВП.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...