• Міжнародний астрономічний союз викреслив Плутон зі списку планет

  • Понеділок, 28 серпня 2006 року

Після бурхливих дебатів на Генеральній асамблеї Міжнародного астрономічного союзу (МАС) наукова громадськість прийняла нове визначення планет. За новим формулюванням, Плутон виключено зі списку дев’яти великих планет сонячної системи, а його статус понижено до «карликової планети».Офіційне визначення планет і рішення щодо «долі» Плутона було прийнято майже 2500 астрономами з 75 країн, що брали участь в обговоренні головної теми Генасамблеї МАС, що проходила у столиці Чехії Празі.

МАС постановив, що будь-яке небесне тіло, щоб іменуватися планетою, має відповідати визначенню планет. Плутон явно не може відповідати новому формулюванню, відповідно до якого планетою може називатися деяке небесне тіло, що обертається навколо Сонця, має достатню масу для створення гравітації, очистило околиці своєї орбіти та має порівняно круглу форму.

Після втрати Плутона список «восьми великих планет» сонячної системи в порядку збільшення їх відстані від Сонця є таким: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун. Ця зміна зробить необхідним наново переписати багато підручників.

Водночас зі зниженням статусу Плутона МАС встановила нову класифікацію для небесних тіл ще двох типів: «планети-карлики», що вони довгий час іменувалися «малими планетами», та «малі тіла сонячної системи», до яких належить безліч астероїдів, комет і супутників.

Відтоді, як у 1930 р. було відкрито Плутон, серед учених не стихали суперечки щодо його статусу планети, хоча прості люди продовжували вважати, що у сонячній системі дев’ять великих планет.

Минулого літа астроном із Каліфорнійського технологічного інституту Майк Браун відкрив небесне тіло, що своїми розмірами перевищує Плутон, - «Ксена». Так само, як і Плутон, Ксена знаходиться у таємничому поясі Койпера, що пролягає за межами орбіти Нептуна, і у якому розташовано кілька тисяч комет і планетоїдів.

Телескоп Хаббл зробив зйомку цього яскравого тіла, офіційна назва якого 2003 UB313. Його діаметр становить близько 2300 км. За приблизними підрахунками, це на 112 км більше ніж у Плутона. Небесне тіло знаходиться на відстані приблизно 15 мільярдів кілометрів від Сонця, будучи на сьогодні найвіддаленішим серед нині відомих тіл сонячної системи.

Після відкриття Ксени, дискусії у науковому світі про статус Плутона стали ще бурхливішими.

На протязі багатьох років серед учених постійно точилися суперечки щодо включення Плутона у сонячну систему, астрономи завжди вважали, що він має однакову із Землею величину, однак згодом було виявлено, що він є меншим навіть ніж супутник Землі Місяць. Плутон проявляє себе несподівано і в інших відношеннях: його орбіта являє собою вузький довгий еліпс; площина його орбіти є ледве не перпендикулярною до площин орбіт восьми планет; спосіб його руху також відрізняється від традиційних планет, і, навпаки, відносно схожий з іншими тілами поясу Койпера.

Деякі вчені заявляють, що якби Плутон продовжував мати статус планети, то Ксена повинна була б стати десятою планетою сонячної системи, тому що вона все-таки є трохи більшою. Вчені, що схиляються убік простоти, наполягають на думці, що існує тільки вісім планет, вважаючи, що Плутон і Ксена не можуть називатися планетами.

Після даної Генасамблеї МАС, Плутон і Ксена будуть класифікуватися як «карликові планети».

Юй Чжиге. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...