Вівторок, Січ 18, 2022
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Темна матерія - невидимий «цемент», що створює галактики, — дослідження

Субота, 19 вересня 2020 року

Як уявляється у сучасній науці, звичайна матерія у Всесвіті складає лише 4,4% від загальної його маси, близько 23% припадає на темну матерію, ну а більшість, понад 70%, – на темну енергію.

За допомогою телескопа Spitzer учені НАСА спостерігали інфрачервоні галактики, які є одними з найвіддаленіших об’єктів, видимих із Землі. Кожна з цих галактик оточена невидимою «хмарою» темної матерії, що приблизно в 10 мільярдів разів перевищує об’єм Сонця. Астрономи виявили, що темна матерія безпосередньо впливає на утворення зірок у галактиках. Також стала відомою необхідна кількість «темної» маси, для того, щоб розсіяний у космосі газ перетворювався на скупчення зірок.

Астрономи припускають, що невидима речовина (темна матерія), є свого роду цементом: скупчуючись у достатній кількості, вона стягає до себе звичайний газ, а потім змушує стискатися та утворювати зірки. Імовірно, це і є причиною того, що зірки з’єднуються в галактики, а ті, у свою чергу, – у скупчення та суперскупчення галактик.

Темна енергія, що рівномірно заповнює весь простір Всесвіту, має негативний тиск. Передбачається, що цей тиск повинен викликати відштовхування, антигравітацію. Виходячи з даних, що свідчать про прискорене розширення Всесвіту, вчені припускають, що тут діє негативний тиск темної енергії.

За наявними оцінками, прискорення розширення Всесвіту почалося приблизно 5 мільярдів років тому. Передбачається, що до цього воно уповільнювалося, завдяки гравітаційній дії темної матерії та баріонної матерії. Щільність темної матерії у Всесвіті, що розширюється, зменшується швидше, ніж щільність темної енергії. Зрештою, темна енергія починає домінувати. Наприклад, коли об’єм Всесвіту подвоюється, щільність темної матерії зменшується удвічі, а щільність темної енергії залишається майже незмінною.

Якщо таке прискорення розширення Всесвіту буде тривати нескінченно, то галактики за межами нашого Суперскупчення галактик рано чи пізно вийдуть за горизонт подій і стануть для нас невидимими.

Comments   

загрузка...