ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Великий телескоп, щоб побачити минуле

Велика Епоха
12 листопада в Південній Африці відкрито найбільший телескоп південної півкулі. З його допомогою вчені сподіваються уловлювати радіацію, що виникла в перші моменти створення Всесвіту, беручи за основу теорію Великого вибуху.

Фото: AFP/Getty Images
Фото: AFP/Getty Images
Завдяки його 11-метровому діаметру дзеркала і місцю розташування в зоні з прекрасною видимістю, Великий Південно-Африканський телескоп (англ. SALT) здатний уловити світло свічки, що встановлена на Місяці.

На урочистому відкритті наукового комплексу в пустелі Кароо були  присутні більше тисячі гостей, на чолі з президентом Південної Африки Тхобо Мбеки.

«Навіть не будучи знавцями астрономії, ми з хвилюванням чекали на цю мить, інстинктивно розуміючи, що це величезне око пустелі може відкрити нам те, що ми не знаємо про себе самих», - сказав Т.Мбеки.

Девід Баклей, астроном, який бере участь в проекті SALT, сказав репортерові ВВС, що цей телескоп - вікно для всієї Африки,  щр об'єднує астрономів не тільки континенту, але і всього світу. Телескоп «налаштований на прийом світла, що передають хвилі найнижчих частот, тобто він може показати нам речі, які ми не могли бачити»,- додав він.

Крім того, SALT також сприятиме оплаті деяких рахунків за роки апартеїди, системи офіційної расової дискримінації, що панувала в Південній Африці більше 50 років.

«За десятиліття апартеїди чорне населення могло здобути освіту нижче своїх здібностей», - говорить Сандіса Сієнго, молодий чорний вчений-фізик, що працює над проектом. «Я добре знаю минуле моєї країни і щасливий, що ми отримали можливість брати участь в науковій роботі».

Версія іспанською: La Gran Epoca (Велика Епоха)