• Дві чорні діри поглинуть мільярди зірок

  • Середа, 19 квітня 2006 року
Учені з Боннського університету (Німеччина) і Університету штату Вірджинія (США) відкрили дві надмасивні чорних діри, пов'язаних одна з одною гравітаційними полями. Зображення цих об'єктів отримані орбітальним рентгенівським телескопом "Чандра".

Чорні діри перебувають в одній із найстаріших областей Всесвіту, далекому галактичному кластері Абель 400 (Abell 400). Кожна дірка розташовується в центрі галактики, що її народила, і разом вони становлять гантелеподібну галактику NGC 1128. Астрономи встановили, що відстань між чорними дірами становить близько 3000 світлових років, і вони з високою швидкістю обертаються одна навколо одної. Згодом швидкість руху буде зростати, а відстань між ними - зменшуватися. Зрештою, чорні діри можуть злитися в одну гігантську, утворивши один з найбільших джерел гравітаційного випромінювання у Всесвіті. Якщо це трапиться, то ця нова надмасивна чорна діра буде здатна поглинути мільярди зірок. Крім того, ця катастрофа призведе до наймогутнішого викиду гравітаційних хвиль, що як хвилі на воді, поширяться по всьому Всесвіті. Зірки та планети, що перебувають у достатній близькості від чорних дір, що зіштовхнуться, під дією цих хвиль розірвуться в пил.

Вчені повідомляють, що в частині Всесвіту, яку вони спостерігали, злиття чорних дір відбувається до декількох разів на рік. Для спостереження за такими процесами навіть планується запустити спеціальний космічний апарат LISA (Laser Interferometry Space Antenna).

Головна властивість чорних дір Всесвіту - що б у них не потрапило, назад воно не повернеться. Це стосується навіть світла, тому що тіло, що поглинає все світло, що падає на нього й не випускає власного, здається абсолютно чорним. Тому чорні діри й одержали таку назву. Відомо, що й теорія відносності Ейнштейна пророкує існування зірок такої величезної маси, що з тенет їхнього притягання не може вирватися навіть світло.
Довгий час ці об'єкти, названі чорними дірами, існували лише в теорії, тому що немає можливості їх «розглянути». Проте, її присутність виявляється за непрямими ознаками впливу її надпотужного й незвичайного гравітаційного поля.

Недавно одна з таких чорних дір уперше виявила себе дуже агресивно. 18 лютого астрономи NASA і Європейського космічного агентства опублікували відеозаписи, де чорна діра розірвала зірку, що підійшла занадто близько, і поглинула її шматок.

Це було перше незаперечне свідчення існування чорних дір у Всесвіті.

Зараз учені аналізують дані про нові відкриття «поведінки» чорних дір і не прийшли до загальної думки, але стверджують, що для Землі поки що ніякої небезпеки немає.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...